İşlemci karşılaştırma siteleri

Herkes PC’sinin veya dizüstü bilgisayarının daha hızlı olmasını ister ve bariz çözüm dışarı çıkıp yeni bir makine satın almak veya şu anda sahip olduğunuz bilgisayarın bileşenlerini yükseltmek olacaktır. SSD, daha fazla veya daha hızlı RAM veya CPU (işlemci) gibi bir bilgisayarın performansını artırabilecek birçok donanım parçası vardır. İşlemci bir bilgisayarın merkezi beyni olduğundan, yükseltilmiş bir CPU’nun kart genelinde performansı artırmaya yardımcı olacağı mantıklıdır.

Birçok oyun daha hızlı çalışacak, video ve ses kodlaması daha az zaman alacak, Windows genellikle daha hızlı çalışacak ve yoğun kaynak gerektiren görevler daha hızlı tamamlanacaktır. Bir CPU satın alma veya araştırma ile ilgili sorun, son birkaç on yılda binlercesinin piyasaya sürülmesidir. Bu bir soruna neden olur çünkü aradığınız en iyi değeri veya performansı sunan doğru CPU’yu bulmak zorlaşır.

Basit bir çözüm, işlemci performansını listeleyen ve mevcut ve başka bir CPU gibi farklı yongalar arasında doğrudan karşılaştırma yapmanıza olanak tanıyan bir web sitesi kullanmaktır, böylece ne tür bir kazanç elde edebileceğinizi görmek çok daha kolaydır. Burada, CPU kıyaslama sonuçlarını listeleyen ve işlemciler arasında benzer karşılaştırmalar için doğrudan beğeniye izin veren 5 web sitemiz var.

PassMark Benchmark Charts

Passmark muhtemelen diğer en dikkate değer kıyaslama yazılımıdır. Puanlar kendi performans test paketine dayalıdır ve yüksek/orta/düşük uç, değer, tek iş parçacığı, soket türleri ve güç performansına dayalı birkaç çizelge vardır. Ekran kartları, sabit sürücüler, RAM ve mobil cihazlar için başka grafikler de var.

Mega Liste, soket tipine göre sıralamak veya saat hızı hakkında hızlı bilgi almak için kullanışlıdır, aranabilir Model Listesi ise sıralama, puan, değer veya alfabetik sıraya göre kolayca sıralayabileceğiniz tüm CPU puanlarının tam bir listesidir. Model Listesi aynı zamanda üç farklı işlemciye kadar doğrudan karşılaştırmaya izin veren sayfadır. Listede CPU’yu arayın veya arama kutusuna model adının bir kısmını yazın, listedeki girişinin üzerine gelin ve Compare’ı tıklayın. Ardından, en fazla üç taneye sahip olduğunuzda sağdaki kutudaki Compare düğmesini tıklayın.

Karşılaştırma sayfası, seçilen her işlemci için bazı temel bilgileri, üst grafikte Passmark Performans Testi puanı ve altta fiyatına ve performansına göre her bir CPU’nun göreli değeri ile birlikte gösterecektir. Ana listede model adına tıklamak sizi seçilen CPU kırmızı ile vurgulanmış olarak görsel olarak daha çekici Yüksek, Orta ve Düşük çizelgelerine götürecektir.

CPU World Benchmarks

Onlarca yıl öncesine ait hemen hemen her işlemcinin teknik özelliklerini görmek istiyorsanız, ziyaret etmeniz gereken yer CPU World‘dür. Masaüstü CPU karşılaştırmaları sayfası, tek bir işlemcinin puanlarını görmenize, iki veya daha fazla, hatta bir dizi çipi birkaç tıklamayla karşılaştırmanıza olanak tanır.

Açılır menüden üreticiyi seçtikten sonra, aile tipini (Celeron/Core i7 vb.) veya soket tipini (939/1155/775 vb.) seçebilirsiniz. Daha aşağıda, model adına veya parça adına göre belirli bir işlemci seçebilirsiniz. Sağdaki Add to selected düğmesini tıklatmak, bireysel çipi listeye veya aile veya soket türünden tüm aralığı ekleyecektir. Tüm gerekli CPU’lar listeye eklendiğinde, Show Benchmark Chart’a basın.

Sonuçlar sayfası, seçilen teste göre bir dizi farklı puan verecektir. Bunlar açılır menüden değiştirilir ve 3DMark, 7-Zip, Cinebench, FLAC kodlama, H264 kodlama, Crystalmark, PCMark, WinRAR, Sandra, Superpi ve wPrime sonuçlarını içerir. Sonuçlarda CPU modeline tıklamak sizi tam bilgi sayfasına götürür veya sağdaki turuncu soru işareti kısa bir ayrıntı açılır penceresi verir. Kullanılabilir CPU’ların listesi, Intel veya AMD’nin en yenilerinden bazılarını içermez.

AnandTech Benchmarks

AnandTech, 1990’lardan beri var olan iyi bilinen ve saygı duyulan bir donanım haber ve inceleme sitesidir. AnandTech karşılaştırma sayfaları, CPU’lara ek olarak SSD’ler, ekran kartları, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve CPU soğutucuları dahil olmak üzere farklı donanım türleri için bir dizi sonuç sunar.

Sonuçlar üç yoldan biriyle görüntülenebilir, her bir kıyaslama sonucuna göre CPU’ların tam listesine göz atabilirsiniz, tek bir CPU için puanları listeleyebilirsiniz veya tek bir sonuç kümesinde iki farklı CPU’yu karşılaştırabilirsiniz. Tek bir testte tüm çiplerin puanlarına göz atmak için Browse CPU Benchmarks altındaki kategoriyi seçin ve ardından sonuçları göstermek için aşağıda tek tek testi seçin. Bireysel testler, kategori açılır menüsünde oyun oynamayı, uygulama iş yüklerini veya SYSMark puanlarını seçmenize bağlı olarak değişecektir.

Tek bir işlemci için tüm puanları almak için “Choose First Product” açılır menüsünden çipi seçin ve View Single Product düğmesine basın. Birinciyle karşılaştırmak üzere ikinci bir CPU eklemek için, onu Second Product açılır menüsüne girin ve View Comparison’ı tıklayın. Bölgede bir yerde, en yeni Skylake yongaları da dahil olmak üzere hem AMD hem de Intel’den 250 farklı işlemci görüntülenebilir veya karşılaştırılabilir.

HWBOT Comparisons

HWBOT, meraklılar için bir sitedir ve hız aşırtma için ayrılmıştır. Hatta en uç ayarlayıcılar için ligler, yarışmalar ve dünya rekoru çizelgeleri bile var. Ayrıca, seçilen her işlemcinin temel özellikleriyle birlikte bir dizi test üzerinden CPU kıyaslama puanlarını karşılaştırmaya ayrılmış bir sayfa da bulunmaktadır.

Varsayılan olarak HWBOT karşılaştırma tablosu, i7’ler ve i5’ler gibi bir dizi popüler ve üst düzey CPU’yu listeler ve seçer, karşılaştırmada istemiyorsanız, her birinin işaretini kaldırın. Görüntülemek istediğiniz CPU listede yoksa, arama kutusuna model adının birkaç karakterini girin ve çipi listeye eklemek için arama sonucunu tıklayın. Bu, CPU spesifikasyonunu hemen en üstte gösterir ve bunu en alttaki kıyaslama puanlama tablosuna ekler.

Karşılaştırma tablosu, seçtiğiniz tüm işlemcilerin puanlarını görüntüler. PiFast, SuperPi, PCMark, Cinebench, WinRAR, Geekbench ve HWBOT’un kendi test paketi dahil olmak üzere karşılaştırılabilecek çok sayıda test var. Sadece görüntülemek istediğinizi işaretleyin veya işaretini kaldırın ve sonuçlar anında güncellenir. Emin olmadığımız bir şey, bu puanların hız aşırtmalı puanları da içerip içermediği veya yalnızca stok hızlarına dayalı sonuçlar olup olmadığıdır.

CPUBoss

CPUBoss, 15 yılı aşkın bir süredir çok çeşitli işlemcilerin kafa kafaya karşılaştırmalarına adanmış bir web sitesidir. Spesifikasyonların yanı sıra dahili ve harici incelemeler, karşılaştırılan çipler arasındaki teknik farklılıklar, kullanıcı yorumları ve kıyaslama puanları gibi bir dizi başka faydalı bilgi de var. Ayrıca eşlik eden SSDBoss ve GPUBoss web siteleri de vardır.

Tüm bilgileri iki yoldan biriyle alabilirsiniz, tek bir CPU için model adının tamamını veya bir kısmını arama kutusuna girmeniz yeterlidir, bu sitenin belirli bir CPU için sahip olduğu her şeyi gösterecektir. İki CPU’yu karşılaştırmak için, model adlarının tamamını veya bir kısmını her kutuya girin ve Compare düğmesini tıklayın.

Puanlarını genel performans, hız aşırtma ve değere dayandıran CPUBoss incelemesine ek olarak, 3DMark, Geekbench, Cinebench, Passmark, Sysmark ve X.264 gibi üçüncü taraf sonuçları da var. Karşılaştırma sonuçlarının sayısının, hangi CPU’ların karşılaştırıldığına bağlı olarak değişeceğini unutmayın, çünkü sonucu göstermek için her ikisinin de test edilmiş olması gerekir, bu nedenle farklı nesillerden CPU’larda yalnızca iki veya üç puanın gösterilmesi nadir değildir.