Kanal İstanbul projesinde son durum

Kanal İstanbul’da son durum nedir? Proje üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje” olarak tanıttığı Kanal İstanbul Projesinde gelinen aşamada son durumun ne olduğu burada ifade edilmiştir.

Proje kapsamında yapılan son işlem, 26 Haziran 2021’de Erdoğan’ın katılımıyla henüz olmayan kanalın üstüne yapılacak köprü için temel atma töreni gerçekleştirildi. “Kanal İstanbul – Sazlıdere Köprüsü Temel Atma Töreni” ile Kanal İstanbul ile ilgili ilk temel atma töreni gerçekleştirildi.

AK Parti’nin İBB adayının Murat Kurum olarak açıklanmasıyla birlikte Kanal İstanbul için umut doğdu. Kanal İstanbul’u hep savunan Murat Kurum’un seçimleri kazanması durumunda İBB’nin de Kanal İstanbul çalışmalarına dahil olması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarının da Kanal İstanbul için seferber edilmesiyle projenin daha çabuk tamamlanması mümkün.

murat kurum kanal istanbul
Fotoğraf lisansı: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı

Kanal İstanbul projesi hakkında detaylar

Kanal İstanbul Projesi kapsamında 6 adet köprünün inşaatı yapılacak. Bu köprülerin boyutları birer boğaz köprüsü kadar. Önemli bir kaynak harcanacak. Ancak Erdoğan son yaptığı açıklamada köprü sayısının 7 olabileceğini söyledi. Esasında boğazdaki gibi zamanla kanal üstüne yeni köprüler de yapılabilir. İstanbul’dan kanal yüzünden ayrılarak ada haline gelecek olan bölgeye ulaşım konusunda köprüler kullanılacak. Kanalda kayıkla veya tekneyle karşıdan karşıya geçmek serbest olacak mı bilinmiyor.

Kanal İstanbul hakkında konuşan dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesiyle Türkiye lojistik üs olacak. Haziran itibarıyla projemize başlamış olacağız. Bizim 10 yıldan sonra Kanal İstanbul’a ciddi bir şekilde ihtiyacımız olacak. Gemilerin bekleme süreleri uzayacak, bunların bekleme maliyetleri lojistik maliyetleri düşünüldüğünde Kanal İstanbul’dan geçmek daha avantajlı olacak. 5 yılda bitirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Kanal İstanbul’un maliyeti

Kanal İstanbul’un Türkiye’deki vergi mükelleflerine ne kadara mal olacağına dair farklı görüşler bulunuyor. Döviz kurunun her zaman değişmesi tahminleri zorluyor. Girdiler dövizle olduğu için maliyetin TL cinsinden miktarı her geçen zaman artıyor. Kanalın kaça patlayacağı hakkında Erdoğan’ın 2020’de yaptığı açıklamada “birilerinin söylediği gibi 125 milyar değil 75 milyar TL” ifadelerini kullandığını hatırlamakta fayda var.

Erdoğan Kanal İstanbul Projesi için yerli ve yabancı konsorsiyum kurulacağını açıkladı. Erdoğan, “Haziran sonunda Kanal İstanbul için ilk köprünün temellerini atıyoruz. Daha fazla bekleyemeyiz. Ardından 5 köprünün daha temeli atılacak. Kanalın her iki tarafında 250-300 binerlik konutlarla şehir içinde şehir oluşacak. Projeye kararlı bir şekilde devam ederek, burada güçlü bir adımı atalım dedik. Kanal İstanbul projesini yerli yabancı çok güçlü konsorsiyumlarla devam ettireceğiz.” dedi.

kanal-istanbul-harita

Kanal İstanbul ne zaman tamamlanacak?

Aslında Kanal İstanbul’un hiçbir zaman bitmeyeceği yönünde görüşler olsa da kanalı yapmakta ısrar edenlerin bu konuda tahminleri bulunuyor. Çılgın projenin 5 yılda tamamlanması planlanıyor. Ancak İstanbul’da şimdiye kadar onlarca metro hattı için temel atılıp yıllardır tamamlanamadığı biliniyor. Kanal için de böyle bir durum olup olmayacağı belli değil.

Kanal İstanbul Projesinin 5 yılda tamamlanması planlanıyor. Planlar tutarsa Kanal İstanbul’dan kanal manzarası için 5 yıl beklemek gerekecek. Buna göre kanalın 2026’da açılması bekleniyor. Ancak 2023 yılında Türkiye’de iktidar değişikliği olursa ve Millet İttifakı iktidara gelirse kanalın inşaatı durdurulacak ve proje iptal edilecek. Böylece kanal projesi gündemden kalkacak.

Erdoğan, 26 Haziran 2021’de Sazlıdere Köprüsü temel atma töreninde yaptığı açıklamada, “Kanal İstanbul’u yaklaşık 15 milyar dolarlık bir maliyetle 6 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Kanal İstanbul’un neden yapılmaması gerektiğini merak ediyorsanız, alttaki ekli haberi okuyabilirsiniz.