Kartal’a 1.1 milyar liralık inşaat projesi

TOKİ’nin Kartal’daki arsasını satın alan Emlak Konut GYO, Esentepe arsası için Kartal ihalesini gerçekleştirdi. İhalede en yüksek teklifi 1.1 milyar TL ile Yıldızlar İnşaat verdi.

30 Haziran’da yapılan ‘İstanbul Kartal Esentepe 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’ ihalesine Yıldızlar İnşaat ve Dağ Mühendislik teklif vermişti. İhale ile ilgili 9 Temmuz’da yapılan ikinci oturumda istekli şirketlerden yazılı ve nihai teklifleri alındı.

Emlak Konut Kartal projesi

Tamamlanan ihale süreci sonucunda en yüksek teklifi 1 milyar 150 milyon lira üzerinden arsa payı 403 milyon 650 bin lira (yüzde 35.10) ile Yıldızlar İnşaat verdi. Dağ Mühendislik ise 1 milyar 85 milyon lira satış toplam geliri üzerinden 379 milyon 750 bin lira (yüzde 35) arsa payı teklif etti. İhalede verilen teklifler üzerinde değerlendirmeler devam ediyor.

Kartal Esentepe arsası, Millet Bahçesi olarak planlanan yere de komşu olması bakımından çok değerli bir destinasyonda bulunuyor. Arsanın toplam büyüklüğü 38 bin 334 metrekare. İmarı bulunan arsada 1.80 emsal var. İnşaat alanı ise 69 bin metrekare olarak belirlendi.

Karma projede ticaret ve konut alanları yer alacak. Proje kapsamında bin 200 yeni konut yapılması planlanıyor. Emlak Konut GYO, Kartal’da TOKİ’ye ait 14 taşınmazı geçen yıl 457 milyon TL’ye almıştı. Projenin tamamlanması ile beraber toplam değerin 2 milyar lirayı aşması bekleniyor.