Yenen yabani mantarlar ve dikkat etmeniz gerekenler

İnsanların mantarlarla ilgili en büyük sorularından biri, yenilebilir olup olmadıklarıdır. Bu sorunun kısa bir cevabı yok. Mantar çeşitlerinin sayısı, bitki çeşitlerinin sayısı kadar karmaşıktır. Bazı mantarlar ölümcül zehirlidir, diğerleri ise bağışıklık sistemini uyarma ve kanserle savaşma konusunda artık bilimsel olarak belgelenmiş yeteneklere sahiptir.

Mantarı çiğ mi pişirerek mi yemeli?

Bazı lezzetli yiyecekler, ağır metalleri emmek ve konsantre etmekle ünlüdür. Bu mantarlar nefis olsa da, yoğun yolların veya yüksek düzeyde kurşun, kadmiyum, arsenik vb. içeren alanların yanında yetiştiğinde onlardan kaçınılmalıdır. Mağaza raflarındaki tanıdık düğme mantarı, kanserojen olduğu bilinen uçucu bir hidrazin içerir. Bu mantarlar çiğ olarak lezzetli olsalar da, bu hidrazini içerdiklerini bilmelisiniz. Bu tür mantarları pişirerek yerseniz hidrazini uçucu olduğu için mantarı terk edecektir.

Mantarların hücre duvarları, yengeç kabuklarının yapıldığı malzeme olan kitin (ki-tin) ile yapılır. Bu nedenle tüm mantarların sindirimi zordur. Mantarları pişirmek, kitini parçalamaya yardımcı olur ve sindirilmelerini kolaylaştırır.

Her mantar yenir mi?

Her mantarın ya alerjisi olan ya da yemekten midesi bulanan bazı insanlar olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir mantardan küçük bir miktar denemeniz ve daha büyük miktarlarda kendinizi şımartmadan önce sizi nasıl etkilediğini görmek için beklemeniz tavsiye edilir. Hangi mantarın sizinle aynı fikirde olmadığını anlamak için onlara tepkinizi belirlerken yenen farklı mantarların sayısını sınırlamanız da önerilir. Her durumda, her zaman ılımlı porsiyon mantar yemeniz ve aşırı şımartmamanız tavsiye edilir.

Yenilebilir olduğundan emin olmadıkça asla mantar yemeyin. Size mantar servis eden kişinin, yemek üzere olduğunuz mantarların yenilebilir olduğunu bildiğinden emin olun. Bazı lezzetli mantarların birbirine çok benzer görünüşleri vardır, bunlar ya zehirlidir ya da şu ya da bu nedenle yenmesi tavsiye edilmez. İyi haber şu ki, hemen hemen tüm yenilebilir mantarları, onlara aşina olduğunuzda pozitif olarak tanımlamanız oldukça kolaydır. Asla riske girmeyin! Her yıl insanları öldüren ölümcül Amanitas’ın tadı çok güzel ve semptomlar ortaya çıktığında (24 saate kadar) hasar meydana geliyor ve karaciğer nakli olmadan onları yiyen kişi muhtemelen ölüyor.

Türkiye’deki binlerce mantar türünden ölümcül olanların sayısı azdır, muhtemelen 15 ila 20 tür arasındadır ve bunların tanımlanması genellikle oldukça kolaydır. Bunlar, kesinlikle tanımlamayı öğrenmesi gereken mantarlardır. Tatsız olan veya sizi hasta edebilecek ama sizi öldürmeyecek birçok başka tür var. Mantar dünyası bize çok çeşitli lezzetli ve sağlıklı yiyecekler ve etkili ilaçlar sunar.