Abur cubur yemek nasıl bırakılır?

Abur cubur yemeyi bırakmak ister misiniz? Hepimizin istediği ayrılık budur, iştahımızı kırmak ve abur cubur için oluşan yoğun arzumuzun kontrolünü geri kazanmak için bu 10 ipucu ile sağlığınızı ve zindeliğinizi yenileyin.

Günümüzde yiyeceklerle ilgili birçok tuhaf duygumuz var ve abur cubur endüstrisi, tuzlu, tatlı, gevrek, yağlı ve ekşi arzularımızı tatmin etmek için karmaşık arzularımızdan yararlandı. Çevremiz, kültürümüz, ilişkilerimiz, sosyo-ekonomik durumumuz ve daha fazlası, gıda ile ilişkimizi etkiler.

Gıda üreticileri, ürünlerini yemenin algılanan zevkine bağımlı olan yaşam boyu müşteriler yaratmak amacıyla doğuştan gelen iyi hissetme arzumuzdan yararlanan abur cubur mühendisliği konusunda inanılmaz derecede uzman hale geldi.

Abur cubur yiyecek nedir?

Abur cuburlar genel olarak kalorisi yoğun, minimum besin değeri olan, genellikle bol miktarda ilave şeker, tuz ve trans yağ gibi sağlıksız yağlar içeren herhangi bir işlenmiş gıda olarak tanımlanır. Abur cubur üretmek ucuz, muhafazası kolay ve yedikçe bağımlılık yapıyor.

Gıda sistemlerimizin sanayileşmesi ve kar marjlarını sağlık ve zindeliğe öncelik vermeyen bir piyasa sistemi aracılığıyla abur cubur tüketimi teşfik edildi. Abur cuburlar kilo alımı ve obezite ile ilişkilidir ve kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunur.

Abur cubur özlemini durdurmakta zorlanıyorsanız, hüsrana uğramanız normaldir; endüstri bilerek kolayca bağımlılık yapan yiyecekler üretir. Ara sıra abur cubur yemek hayatın normal bir parçasıdır; sağlığınızın ve zindeliğinizin yaptığınız tüm seçimlerin ve yediğiniz yiyeceklerin bir toplamı olduğunu unutmayın.

Abur cubur yemeyi bırakma yöntemleri

Akılsızca yemek yemeyle mücadele ediyor ve çok işlenmiş abur cuburları özlüyorsanız ve bu sağlığınızı ciddi şekilde etkiliyorsa, kontrolü geri almak için bu on ipucu ile zihniyetinizi, yemek planınızı ve bedeninizi temizleyin.

1. Dikkatli ve Bilinçli Yeme Uygulayın

Sahip olduğumuz düşünce ve hislerin farkında olmak, daha faydalı bir zihniyete geçme savaşının yarısıdır. Bilinç veya farkındalık güçlü bir araçtır, basitçe bir şeyin veya bir eylemin bilincinde olma eylemidir.

Kendimizi ve nasıl hissettiğimizi kontrol etmek için daha az zaman ayırarak, dikkatli uygulamalar geliştirmek, ne zaman tatmin olduğumuzu anlamamıza ve aşırı yemeyi önlemek için içsel açlık ipuçlarımızla bağlantı kurmamıza yardımcı olacaktır.

Bilinçli yemek, hayatınızda daha dikkatli veya sezgisel uygulamalar benimsemek ve belirli bir yemeği canınız çektiğinde nasıl hissettiğinizi merak etmek anlamına gelir. Araştırmalar, dikkatli ve sezgisel yemenin kendinizi, çevrenizi ve yemeğinizi kontrol ederek vücudunuza güvenmeyi öğrenmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Gıda ile ilişkiniz hakkında bilinçli farkındalık oluşturmak, aynı zamanda sağlığınızı etkileyen diğer alanları kontrol etmek anlamına gelir. Bu, bilinçli yeme ve sezgisel yeme uygulamalarının, öz farkındalığı artırmaya yardımcı oldukları için yeme bozukluğunun iyileştirilmesinde araç olarak kullanılmasının nedenlerinden biridir.

2. Basit Değişikliklerle Başlayın

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek için asla geç değildir, ancak başlamak için her şeyi bir anda yapmanız gerektiğini düşünmeyin. Hayatta kalmak için yarattığımız ya da bilinçaltında yarattığımız sağlıksız alışkanlıklar bir gecede ortaya çıkmadı, o yüzden biraz rahat olun ve bunun bir yarış olmadığını unutmayın.

Hepsini aynı anda yapmaya çalışmak bunaltıcı olabilir ve çoğumuz abur cuburun lezzetini ve bağımlılık yapan özelliklerini tatmışızdır. Bu yiyecekler uyuşturucu ve alkol gibi bağımlılık yapabilir ve bilerek bu şekilde üretilir. Her seferinde bir değişiklik yapın ve o yiyecekleri çöpe atmaya ve sürdürülebilir ve kalıcı alışkanlıklar oluşturmak için kendinizi güçlendirmeye hazırsanız, kendinize akıllı hedefleri belirleyin.

Kendiniz için bir kural yazın, örneğin: “Bu Pazar gününden itibaren haftada en az 5 gece televizyon karşısında cips yemeyi bırakacağım ve hedefime ulaşmama yardımcı olmak için iki haftada bir marketten sadece bir poşet alacağım. Hedefim ayda 5 kilo vermek”

Akıllı Hedefler ayrıca can sıkıntısından yemek yemeyi bırakmamıza da yardımcı olabilir.

3. Kalori alımınızı Takip Edin

Bir sistem alıyorsanız, neyi kontrol edebileceğinizi değerlendirmek önemlidir. Yediğiniz her şeyi takip edin ve kendinizi sorumlu tutun. Diyetimizi takip edip analiz ettiğimizde, nerede yanlış yaptığımızı ve daha da önemlisi nedenini belirleyebilir ve aynı şekilde tekrar olmasını önlemek için düzeltmeler yapabiliriz.

Özellikle bazı abur cuburlara izin veriyorsanız, takip sonucu kalori miktarlarınız alt üst olur ve aşırıya kaçtığınızı bilmenizi sağlar. Aldığınız miktarı izlemenin birden fazla yolu vardır, aşağıda ekli sayfadan bir fitness uygulaması veya bir yemek günlüğü seçebilirsiniz.

4. Keyif Alacağınız Bir Yemek Planı Oluşturun

Diyetinizde değişiklik yapmak aynı zamanda zihniyetinizde bir değişiklik yapmaktır ve nihayetinde öz bakımdır; bir adım daha ileri götürün ve bir yemek hazırlama rutini başlatmayı veya bazı öğünleri önceden planlamayı düşünün.

Sürdürülebilir ve yaşam tarzınızı besleyen alışkanlıklar yaratarak kendinizi abur cuburdan kurtarın. Çoğu insan, plansız acıktıklarında ve o kadar aç olduklarında sırf ‘aç’ olduğu için kötü yemek seçimleri yapar. Sağlıklı bir plan oluşturarak ve bunu uygulayarak gününüzü tok ve abur cubur isteklerinin ve reklamların etkisine karşı daha az savunmasız geçireceksiniz.

5. Daha Fazla Protein Yiyin

Daha uzun süre tok kalmanın en iyi yolu, diyetinize daha fazla protein eklemek ve basit karbonhidratları kesmektir. Proteinin iyi belgelenmiş bazı doygunluk etkilerine sahip olduğu ve aşırı gıda alımının azalmasına yol açtığı düşünülmektedir.

Protein vücudumuz için gereklidir. Diyetinize hangi proteinleri dahil etmeyi seçtiğiniz konusunda dikkatli olmak, sağlık ve zindelik hedeflerinizi optimize etmenize yardımcı olabilir.

Tüketicilere hitap etmek için ürünlerinin etkileyici protein içeriğinin ve sağlık yararlarının reklamını yapan sonsuz sayıda gıda şirketi olduğunu unutmayın, kimlere güvenilebileceğini ve hangi ürünlerin gerçekten paranızın karşılığını verdiğini öğrenmek size bir meydan okuma gibi gelebilir.

Bir şeyin protein içermesi sizin için iyi olduğu anlamına gelmez. Ve bir gıda etiketinin “iyi bir protein kaynağı” reklamı yapıyor olması, mutlaka öyle olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, işlenmiş yerine yemek planınıza daha fazla tam gıda eklemeye çalışın.

6. Abur cuburları Evden Uzak Tutun

Çevrenizdeki dünyayı kontrol edemezsiniz ama evinizde tuttuklarınız üzerinde biraz otoriteniz vardır. Abur cuburla dolu bir dolap, canınız çektiğinde çatlamaya hazırken kendinizi ayağınızdan vurmayın.

Bu yüzden kendinizi başarıya hazırlayın ve kilerinizi ve buzdolabınızı sevdiğiniz sağlıklı yiyeceklerle doldurarak, belirlediğiniz sağlık ve zindelik hedeflerinde sizi tok tutacak ve yolda tutacak eğlencenin tadını çıkarın.

7. Yemek Pişirme Becerilerini Geliştirme Zamanı

Besleyici malzemelerin lezzetli olmasını sağlamak için profesyonel eğitim gerektirmez. İşi eğlenceli ve düşük stresli tutmak için bazı temel tariflerle başlayın. Birkaç temel içerik ve yöntemden kaç tane tarifin oluşturulduğuna şaşıracaksınız.

8. Stresinizi Yönetin

Temel yemek yeme eylemi beynimizin daha iyi hissettiren nörotransmitter olan dopamini üretmesine neden olduğu için stres zamanlarında sıklıkla yemeğe yöneliriz.

Kişinin stresini yönetmek, her türlü sağlık yararı ile birlikte gelir ve kişinin diyeti üzerindeki etkisi büyüktür. Uzun süreli psikolojik ve çevresel stres, vücudumuzun sağlığımız için gerekli besinleri düzgün bir şekilde metabolize etme ve emme yeteneğini değiştirerek artan zihinsel ve fiziksel hastalık riski ile ilişkilidir.

Stresi yönetmenin birçok yolu vardır, bazı kişisel bakım alışkanlıklarını uygulamak, farkındalık uygulamak ve çevre, iş, uyku, beslenme ve sosyal faktörler gibi yaşamınızın tüm alanlarına bakmak, en önemli olanı önceliklendirmenize yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapmak, ekran başında geçirilen zamanı sınırlamak, bir gruba veya kulübe katılmak ve meditasyon yapmak, kişinin stresini yönetmek için mükemmel çözümlerdir.

9. Uykunuzu Yönetin

Uykunuza hitap etmek size birkaç farklı şekilde yardımcı olacaktır; Sadece aldığınız uyku miktarı değil, uyku kalitesi de önemlidir.

Uyku yoksunluğu açlığı ve gıda alımını, özellikle abur cubur ve tuzlu atıştırmalıklar gibi basit karbonhidratlara olan arzumuzu artırır; bu, ödül ve hazza verdiğimiz tepkideki değişikliklerden dolayı olabilir.

Bir gece ritüeli yaratın: Her gece aynı saatte yatmaya ve sabahları aynı saatte kalkmaya çalışın. Kendinize bir fincan çay yapın, yoga yapın, meditasyon yapın, rahatlamanıza ve yatmaya hazırlanmanıza yardımcı olacak her şey.

10. Yardım İsteyin, Yalnız Değilsiniz

Bir doktordan, terapistten, diyetisyenden veya beslenme koçundan profesyonel yardım almak, abur cubur bağımlılığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir ve kilo vermek, kan şekerini kontrol etmek veya daha hareketli bir yaşamdan zevk almak gibi sağlıklı yaşam tarzı hedefleriyle daha iyi yemek yeme planı sunmanıza yardımcı olabilir.

Aldığınız miktarı azaltmak için küçük adımlar atın ve kendinizi şımartırken kendinize karşı nazik olun. Sağlığımız için çoğu zaman yaptığımız şeyler, seyrek zamanlarda yaptıklarımızdan daha önemlidir.

Yeme bağımlılığı çok gerçek bir durumdur. Bundan muzdarip olan herkes, büyük olasılıkla, özlem duydukları şeye olan bağımlılıklarını ele almadan tüketimini kontrol etmekle mücadele edecektir.

Neyi ve neden yediğinizi araştırmak, iştahınızı kesmenize ve sağlığınızı ve zindeliğinizi etkileyen sağlıksız alışkanlıkları bırakmanıza yardımcı olabilir. Mücadeleleriniz ne olursa olsun, yalnız olmadığınızı unutmayın. Sağlıklı yaşam yolculuğundasınız ve istenmeyen alışkanlıkları sağlık ve zindelik vizyonunuza uygun olanlarla değiştirmek zaman alıyor.