Gökkuşağı hakkında ilginç bilgiler

Gökkuşağı doğada meydana gelen en şaşırtıcı ve büyüleyici fenomenler arasındadır. Yaşınız ne olursa olsun, bir gökkuşağına bakıp gerçekten özel bir şeye tanık olduğunuzda elde ettiğiniz o huşu ve merak duygusunu hissetmemek zordur.

Gökkuşağı binlerce yıldır iyiye alamet olarak kabul edildi ve bir gökkuşağını görünce biraz şans ummakta yanlış bir şey olmasa da, araştırmaya değer bazı katı gökkuşağı bilimi var! Aşağıda, gökkuşakları hakkında bizim kadar ilginç bulacağınızı umduğumuz 8 harika gerçeği listeledik!

1. Gökkuşağının sonuna asla ulaşamazsınız

Gökkuşağını her gördüğünde bir kap altın aramaya giden biriysen, sizi biraz dertten kurtarabiliriz: Gökkuşağının sonuna asla gerçekten varamazsın! Gökkuşağı, gözlemcinin (sizin) ve ışık kaynağının (güneşin) yönelimine dayandığından, hareket ettiğinizde gökkuşağı da hareket edecektir.

2. Gökyüzünden dairesel bir gökkuşağı görebilirsiniz

Yerdeyken sadece klasik yarım daire gökkuşağını gözlemleyebilirsiniz (dolayısıyla ‘yay’ kelimesi uygundur). Ancak, bir uçakta uçarken ve aşağıya baktığınızda, bir gökkuşağını tam bir daire olarak görebilirsiniz! Tabii hava şartları uygunsa.

3. Kışın gökkuşağı görme olasılığınız daha düşüktür

Kışın gökkuşağı görme olasılığınız daha düşüktür; ama neden? Kar yüzünden! Gökkuşağı, ışığın bir spektrumdan (çoğu durumda bir yağmur damlası koleksiyonundan) geçmesinin ve dolayısıyla bu ışığın parçalanıp ayrı renklere kırılmasının sonucudur.

Ancak kış aylarında üst atmosferdeki sıcaklıklar donma noktasına düşerek yağmur damlalarının donarak kara dönüşmesine neden olur. Bu, ışığın damladan (veya kar tanesinden) geçmesini engeller ve gökkuşağının görünümünü engeller.

4. Işık bir yağmur damlasına iki kez yansıdığında çift gökkuşağı belirir

Hiç çift gökkuşağı yakaladınız mı? Işık yağmur damlasına iki kez yansıdığında çift gökkuşağı oluşur ve böylece iki farklı açıdan gelen iki farklı yansıma görebilirsiniz.

Bir dahaki sefere bu süper havalı olayı kendiniz gördüğünüzde, çift gökkuşakları hakkındaki şu gerçeği not edin: birincil gökkuşağından biraz daha yüksek ve daha soluk renkli olan ikincil gökkuşağının renkleri aslında tersine dönecektir.

5. Dünya, güneş sisteminde gökkuşakları olan tek gezegendir

Elbette, Jüpiter’in sürekli gaz kasırgaları var ve Mars’ta bir miktar donmuş su bile olabilir… ama Dünya, güneş sistemimizde gökkuşakları yaratabilen tek gezegendir; bildiğimiz kadarıyla. Bunun nedeni, Dünya’nın tutarlı sıvı yağış ve doğrudan güneş ışığına sahip tek gezegen olmasıdır.

Titan’ın Satürn ayında, bilim adamları sıvı metan yağmur fırtınaları olabileceğine inanıyorlar, ancak atmosfer o kadar puslu ki, bir gökkuşağı oluşturmak için metan damlalarından yeterince güneş ışığı geçmesi olası değil.

Bir başka eğlenceli gerçek: Satürn’ün yüzeyinde, her yıl gökten yaklaşık 1.000 ton elmas yağıyor!

6. Yunanlılar ve Romalılar, gökkuşaklarının tanrılardan gelen bir yol olduğuna inanıyorlardı

Antik çağda, Yunan tanrıçası İris (Romalılara göre Arcus), gökkuşağı tarafından kişileştirildi ve birçok sanat eseri onu bir gökkuşağı şeklini alarak tasvir etti.

Yunan mitolojisine göre haberci tanrı Hermes’in dişi karşılığı olan İris, testisiyle suyu toplayıp bulutlara getirerek bir gökkuşağı oluştururdu. Gökkuşağı daha sonra tanrıların ve tanrıçaların yaşadığı Olimpos Dağı ile Dünya arasında bir köprü oldu.

Tabii ki, o zamandan bu yana geçen yüzyıllarda gökkuşağı bilimi gelişti; biliyoruz ki gökkuşağı aslında cennet ve dünya arasında bir köprü değil! Ama kesinlikle harika bir hikaye olduğu kesin.

7. En uzun gözlemlenen gökkuşağı yaklaşık 9 saat sürdü

Ortalama bir gökkuşağı bir saatten az bir süre gözlemlenebilir. Ancak 2017’de Tayvan’ın Taipei dağlarında yüksekte bulunan Çin Kültür Üniversitesi öğrencileri ve profesörleri, sabah 6:57’den öğleden sonra 15:55’e kadar 8 saat 58 dakika boyunca bir gökkuşağı gözlemlediler.

Bu olaydan önce, en uzun ömürlü gökkuşağı 1994 yılında İngiltere’nin Sheffield kentinde görüldü. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre bu gökkuşağı, sabah 9:00’dan öğleden sonra 3:00’e kadar sürdü.

8. Aynı gökkuşağını iki kişi göremez

Siz ve bir arkadaşınız yan yana durup bir gökkuşağına bakıyorsanız, hala aynı gökkuşağını görmüyorsunuzdur! Bunun nedeni, gökkuşağının fiziksel bir varlığı olmamasıdır; Gökkuşağı tamamen optik bir fenomendir ve görünüşü (kesin şekli, yayı ve renk bantlarının genişliği) bakanın gözüne göre biraz farklı olacaktır.

Bu, gökkuşakları hakkında listeye ekleyebileceğimiz harika bir gerçek daha var demektir: Her gökkuşağı size özeldir!