Uzayda hava sıcaklığı kaç derece

Uzaydaki sıcaklık genellikle 2.73 Kelvin’dir (-270.42 Santigrat, -454.75 Fahrenheit). Bu aslında evrene yayılan Kozmik Mikrodalga Arka Plan Radyasyonunun sıcaklığıdır.

Uçsuz bucaksız uzay boşluğu, çoğunlukla hiçbir şeyle dolu olmasına rağmen inanılmaz bir seyahat noktası gibi görünüyor. Ancak, uzayı ziyaret etme şansınız olursa, bavula ne koymanız gerekir? Referans olarak, dünyadaki en soğuk şehir olan Rusya’daki Oymyakon şehri yıl boyunca yaklaşık -71 C sıcaklığa sahiptir. Bu aşırı görünebilir, ancak uzay çok daha soğuk olabilir, bu yüzden büyükannenizin sizin için yaptığı ekstra süveteri yanınıza almayı unutmayın…

Elbette uzay geminizi uzay giysisi olmadan geride bırakmadığınızı varsayarsak, uzay gemisinin sıcaklığı termal olarak kontrol edileceği için bu donma sıcaklıklarından herhangi biri için endişelenmenize gerek kalmayacak. Ancak termal kontroller olmadan işler sarpa sarmaya başlayacaktı.

Örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) güneşe bakan tarafı yaklaşık 121 C gibi kavurucu sıcaklara ulaşabilirken, karanlık taraftaki termometreler -157 C’ye kadar düşebilir. ISS’deki termal koşullandırma sayesinde, astronotlar aşırı sıcaklık dalgalanmaları nedeniyle yanmaktan veya donmaktan kurtulur.

Uzayın ne kadar soğuk veya sıcak olduğuna girmeden önce, sıcaklık ve ısı arasındaki farkı anlamanız gerekir.

iss

Uzayda hava sıcaklığı için sıcaklık ve ısı farkı

Sıcaklık ve ısı genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak aynı değildirler. Isı, Joule cinsinden ölçülen, yüksek sıcaklıktaki bir varlıktan düşük sıcaklıktaki bir varlığa hareket halindeki enerjidir. Başka bir deyişle, ısı, vücuttaki moleküllerin toplam kinetik enerjisini ifade eder. Öte yandan sıcaklık, atom düzeyinde moleküller tarafından titreşimler nedeniyle vücudun sıcaklığının toplu ölçüsüdür. Sıcaklık Celsius, Fahrenheit veya Kelvin cinsinden ölçülür.

Gördüğümüz gibi, ikisi bağlantılı olsa da, aynı değiller. Sıcaklık, ısının ürünüdür. Isıyı bir fiil olarak düşünmek de yardımcı olabilir. Isı iş yapabilme özelliğine sahiptir ve sıcaklık ancak ısı sonucunda yapılan iş miktarını ölçebilir. Atom seviyesinde daha fazla ısı, moleküller tarafından daha hızlı titreşimler anlamına gelir, bu da yüksek sıcaklıklara neden olur. Esasen, sıcaklık, belirli bir cismin ortalama ısısıdır.

Artık ikisi arasındaki ayrım konusunda aydınlandığınıza göre, uzayın sıcaklığını değerlendirmeye çalışalım.

Asteroitler, meteoroidler, gezegenler, aylar ve diğer gök cisimleri dışında, uzayın çoğu, içinde maddenin olmadığı bir boşluktur. Ve ne zaman uzay desek, genellikle boşluktan bahsediyoruz. Mükemmel bir vakumun sıcaklığı yoktur, çünkü vakumda sıcaklığı ölçülebilecek hiçbir şey yoktur. Yani özünde, teknik olarak dış uzayın sıcaklığını ölçemezsiniz.

Yine de insanlar uzayın soğuk olduğunu söylüyor. Bu nasıl mümkün olabilir? Büyük ihtimalle insanlar uzaydaki asteroitler, aylar, gezegenler ve kuyruklu yıldızlar gibi “soğuk” olabilen aralıklı maddeye atıfta bulunuyorlar.

Uzay ne kadar soğuk olabilir?

Mutlak sıfır

Teorik olarak, evrendeki mümkün olan en düşük sıcaklık, -273.15 C veya sadece 0 Kelvin olan Mutlak Sıfır’dır. Bununla birlikte, pratik olarak konuşursak, bir maddenin Mutlak Sıfır sıcaklığına ulaşması imkansızdır. Bir moleküldeki tüm kinetik enerji, yani titreşimleri duracaktır, bu nedenle Mutlak Sıfır sıcaklığında daha fazla ısı akamaz.

Birçok fizikçi, tüm kariyerlerini lazerler ve manyetik alanlar kullanarak şeyleri Mutlak Sıfır sıcaklığına soğutmaya çalışarak geçirdi, ancak gerçekten başarılı olmadılar. Bunun nedeni, Mutlak Sıfır’da klasik fizik yasalarının geçerliliğini yitirmesi ve kuantum mekaniğinin çok daha yaygın hale gelmesidir. Aslında, kuantum mekaniğinin temel yasaları, herhangi bir nesnenin Mutlak Sıfır sıcaklığına ulaşmasını yasaklar. Bunu neden yasakladığını anlamak için Heisenberg ilkelerini içeren karmaşık matematiksel işlemler gerekir ki bunu başka bir makaleye bırakacağız.

Uzayın sıcaklığı nedir?

Diyelim ki uzaya çok hassas bir termometre getirdik. Güneş’ten gelen gaz, toz ve iyonize parçacıklar (güneş rüzgarı olarak bilinir) vardır, ancak bu parçacıklar birbirinden o kadar uzaktır ki, eğer varsa, bunlardan çok azı termometreye çarpar. Yapsalar bile, oldukça soğuk olacaklar ve aralarındaki baryonik maddeden yoksun boşluk algılanmayacaktır. Yavaş yavaş, termometreniz ısısını yaymaya başlayacaktı. Kaydedilen sıcaklığı, Kozmik Mikrodalga Arka Plan Radyasyonunun (CMBR) sıcaklığı olan 2.73 K (-270.42 C, -454.75 F) sıcaklığa ulaşana kadar azalmaya devam edecekti.

Kozmik Mikrodalga Arka Plan Radyasyonu (CMBR)

Kozmik Mikrodalga Arka Plan Radyasyonu tarihteki en güçlü patlamanın kalıntısıdır: Büyük Patlama. Zamanı ve uzayı doğuran olaydan gelen fotonlar bugün hala kozmosa nüfuz ederek hafif radyo parazitine neden oluyor ve bizim gibi meraklı bilim adamları için uzay termometrelerini ısıtıyor. Dünyadaki laboratuvarlarda CMBR sıcaklığından daha düşük sıcaklıklara ulaşmak mümkündür, ancak uzayda, bu her yerde hazır ve nazır emisyonun sürekli vızıltısı bir tür evrensel ortalama sıcaklık yaratır.