Hurma yemenin faydaları

Hurmalar lezzetlidir. Bu tatlı lezzet her sabah veya öğleden sonra atıştırmasına eşlik edebilir, ancak bunların sağlığımız için de birçok fayda sağladığını biliyor muydunuz? Bu makaleyi okuyarak onları tanıyın ve sizi şaşırtacaklar!

İlk önce, mükemmel beslenme özelliklerine sahip bu meyveler hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olacağız. Hurma, Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’nun kurak bölgelerinde yetişen en eski meyve ağaçlarından biridir.

Hurmalar Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya özgüdür. Mısır, hurmanın ana üreticisidir ve onu İran, Cezayir, Suudi Arabistan, Irak, Pakistan, Sudan, Umman, ABD ve Tunus izlemektedir. Hurma, sıcak ve kurak iklimlerde büyüyebilir. Ayrıca tuzlu suyu tolere eder.

Hurmanın tüm mükemmel özelliklerini keşfetmeye hazır mısınız?

Hurmanın faydaları

Hurmalar besleyicidir. Potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengindirler. Ek olarak, yüksek kalorili içerikleri sayesinde önemli bir çözünür lif kaynağı ve büyük bir enerji kaynağıdırlar.

Hurma, rafine şekerlerin yerini almak için mükemmel bir alternatif olarak kullanılır. Yani tatlılarda kullanmak ve sağlıklı kalmak için mükemmeldirler.

Kabızlığı giderirler. Hurmalar müshildir. Sindirime yardımcı olan ve kabızlığı gideren çözünür liflerde yüksektir.

Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olurlar. Selenyum, manganez, bakır ve magnezyum, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan ve böylece kemik hastalıklarını önleyen mineraller içerirler.

Kansızlık çekenler için idealdir. Hurma mineral bakımından yüksektir, bu da onları anemisi olanlar için önerilen bir besin takviyesi yapar.

Sporcular için idealdir. Büyük çaba sarf etmeden öncesi ve sonrası için ideal bir atıştırmalıktır. Sporcuların performanslarını geliştirmelerine ve antrenman sonrası toparlanmalarına yardımcı olurlar.

Enerjiyi artırmaya yardımcı olurlar. İçerdikleri çok miktarda doğal şekerler sayesinde tüketenlerin enerji ve güçlerinin artmasına katkı sağlarlar. Yorgun hissettiğinizde, biraz yiyin ve farkı göreceksiniz.

Zihinsel kapasiteyi ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olurlar. Bu meyveler hem kaslara hem de beyne çok fazla enerji sağlar, bu yüzden büyük fiziksel ve zihinsel çaba sarf etmeye yardımcı olurlar. Öğrencilerin daha iyi konsantre olabilmeleri ve sınavlarda çok daha iyi performans gösterebilmeleri için idealdirler.

Kötü kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Hurma obezite, kalp hastalığı ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olur.

Sinir sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olurlar. Potasyumda yüksek ve sodyumda düşüktürler, bu nedenle felç riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Hipertansiyonu kontrol etmeye yardımcı olurlar. İçeriğindeki A vitamini sayesinde beynin farklı fonksiyonlarını uyarır ve hipertansiyonun kontrolüne yardımcı olur.

Kilo kontrolüne yardımcı olurlar. Yüksek bir kalori değerine sahip olmalarına rağmen, aynı zamanda onları doğal bir temizleyici yapan yüksek oranda lif içerirler. Aynı lif, kendi şekerlerinin veya diğer gıdalardan gelen şekerlerin tamamen emilmesini de engeller.

Stres, yorgunluk ve bitkinlikle savaşmaya yardımcı olurlar. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğa veya sinirliliğe sahip insanlara yardımcı olan magnezyum açısından zengindirler.