Çalınan Steam hesabı kurtarma

Steam, PC oyunları konusunda tutkulu olanlar için tanıtıma pek ihtiyaç duymayan bir hizmettir. Valve tarafından Eylül 2003’te oluşturulmuş, bilgisayarınızdan video oyunları oynamak için en iyi platformlardan biridir. İçinde büyük stüdyolardan ve bağımsız geliştiricilerden oyunlar bulabilirsiniz.

Çok sık kullansanız da kullanmasanız da karşılaşacağınız temel korkulardan biri, birisinin Steam kullanıcı hesabınızı ele geçirip bundan faydalanacağıdır. Bu nedenle, hırsızlığı önlemek ve birisinin çalması durumunda Steam hesabınızı kurtarmak için size bazı ipuçları vereceğiz.

Steam hesabınızın çalınmasını önleyin

Daha sonra sorun yaşamamak için, Steam erişiminizin çalınması ve kötüye kullanılmasından mümkün olduğunca kaçındığınız bir dizi önlem almanız önemlidir.

Her şeyden önce, gerçek bilgilerinizi kullanmalı ve güncel tutmalısınız, böylece bir şey olursa geri almak daha kolay olacaktır. Ayrıca, güçlü ve güvenli bir parola kullanmanız ve sık sık değiştirmeniz önerilir.

Spam gibi bildirimler için e-postanızı sık sık kontrol edin. Bu şekilde, birisi Steam’inize girmeye çalışırsa, bunu daha çabuk öğrenirsiniz.

Steam’inizi güvende tutmak için aşırı önlemler almanız önemlidir. Bazı temel önlem ipuçları şunlardır:

  • Web’de, sitelerde ve uygulamalarda güvende kalın. Harici bir bağlantıdan girmeyin veya bilinmeyen sitelere erişmeyin.
  • Üçüncü taraf sitelere yönlendiren bağlantılara karşı sizi uyarması için Steam ayarlarında “Dış bağlantılar için uyarı” seçeneğini etkinleştirin.
  • Özellikle kiminle iletişim kurduğunuza dikkat edin.
  • Tanımadığınız veya arkadaş olmadığınız kişilerden takas tekliflerini kabul etmeyin.
  • Kesinlikle bir aldatmaca olduğu için ücretsiz oyun sitelerine, ücretsiz görünümlere veya Steam’e kart girmeyin.
  • Steam’e başka bilgisayarlarda değil, yalnızca güvenilir cihazlarda erişin.

Steam Guard’ı yapılandırın

Güvende tutmanın iyi bir yolu, Valve’nin Steam Guard dediği 2 faktörlü kimlik doğrulamayı açmaktır. Bu şekilde, siz veya bir başkası, bilinmeyen bir cihazdan giriş yapmaya çalışırsa, sizden e-postanıza gelen veya mobil uygulamada oluşturulan ek bir kod isteyecektir.

Güvenlik kodları her 30 saniyede bir otomatik olarak güncellenir, bu süre içinde girilmezse kullanıcınız erişemez. Bu nedenle tahmin edilmeleri veya keşfedilmeleri neredeyse imkansızdır. Öte yandan, zaten bu kodla giriş yaptıysanız, yalnızca bir kez çalıştıkları için başka hiç kimse bunu yapamaz.

Steam Guard’ı adım adım etkinleştirmek için telefonunuza Steam’i indirin.

Steam hesabınız çalınırsa ne yapmalısınız?

Ne olduğunu anladıktan sonra, daha fazla zarar görmemek için hemen harekete geçmelisiniz. Şifrenizi sıfırlayarak erişiminizi kurtarmak için şirket tarafından sağlanan teknik destek hizmetine erişin veya bu mümkün değilse başka bir şekilde iletişime geçin.

Steam şifrenizi değiştirmeden önce bilgisayarınızın ve e-postanızın güvende olduğundan emin olmanız gerekir. Ancak o zaman davetsiz misafirlerin sizden tekrar çalmasını önleyebilirsiniz.

Virüsler, keylogger’lar, casus yazılımlar veya diğer kötü niyetli kodlar Steam verilerinizi ele geçirebilir. Erişiminizi geri yüklemeden önce, bilgisayarınızda olup olmadığını kontrol etmek için iyi bir antivirüs ve casus yazılım önleme yazılımı kullanmanız gerekir. Eğer öyleyse, hemen kaldırın.

Zamanla ortaya çıkan güvenlik açıklarından korunmak için kullandığınız programların da tıpkı işletim sisteminiz gibi güncel olması gerekir.

E-postanızın güvenliğini kontrol etmelisiniz, bunun için şifrenizi değiştirmelisiniz. Bu, hırsızın tekrar Steam’inize girmesini veya kurtarma işleminize müdahale etmesini önleyecektir. Sıklıkla yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir şeydir.

Rakamlar, harfler, büyük harfler ve bazı işaretlerden oluşan daha güvenli bir şifre kullanma fırsatını değerlendirmenizi öneririz. Her şeyden önce, tanınması veya keşfedilmesi kolay olmamalıdır.

Çalınan Steam Hesabını Kurtarma

Öncelikle eposta hesabınızın şifresini değiştirin ve bilgisayarınızın güvende olduğunu doğruladıktan sonra, Steam’inizi kurtarmak için epostanızı kullanarak şifreyi değiştirebilirsiniz. Destekten “şifreyi sıfırla” seçeneğini belirtmeniz gerekir ve e-postanızı veya telefonunuzu isteyeceklerdir.

Buna sahip olduğunuzda, Steam’i normal şekilde kullanabileceksiniz. Ancak son derece dikkatli olmayı unutmayın!

Parolanızı değiştirerek sorununuzu çözemezseniz, sahiplik kanıtını doğrulayarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Sahiplik kanıtı, kullanılmış olan ödeme bilgilerini göndererek veya Steam ile daha önce etkinleştirilen ürün anahtarlarını vererek yapılır. Sahiplik kanıtı olarak kredi kartı, banka havalesi, ürün ve cep telefonu anahtarlarını kullanabilirsiniz.

Kullanılan satın alma yöntemini seçin ve gerçekten size ait olduğunu kanıtlayacağınız bu kanıtı sunmak için talimatları izleyin.

Kurtarma sürecindeki sorunlar

Kurtarma işlemini tamamlayamazsanız endişelenmeyin. Birisi telefonunuzu, e-postanızı veya ilgili şifrenizi değiştirmiş olsa bile destek ile iletişime geçebileceksiniz. Süreçte takılıp kalmanız durumunda, her zaman istenen bilgileri girip girmediğinizi kontrol etmeniz önemlidir.

Hesabı ararsanız, kurtarma sistemi mevcut e-posta adresinizi değil, e-posta adresinizi sorar. Girerek, onu tanımlayabilecek veya siber suçlu tarafından değiştirilmişse bulmak için yeni seçenekler keşfedebileceksiniz.

Kurtarma işlemini tamamlayamazsanız, Steam Destek ekibi Steam hesabının size ait olduğunu doğrulayacaktır. Bu nedenle, ona mümkün olduğunca fazla bilgi vermelisiniz.

Destek ekibiyle iletişime geçmek için toplamanız gereken veriler arasında şunları vurgularız:

  • Herhangi bir olası kullanıcı adı.
  • Sahiplik kanıtı.
  • Hatırladığınız kullanılan e-posta adresleri.

En fazla 48 saat içinde, sorunun gerçekten size ait olduğuna dair güvenilir bir kanıt sunmanız durumunda, sorununuzu çözmüş olacakları bir yanıt alacaksınız.

Steam hesabındaki paranız

Endişeniz, erişiminizi çalan kişinin onları kullandığı korkusu nedeniyle Steam kredilerinizi kaybetmekse, şirketin güvenlik politikaları zaten bunu düşündüğünden, mümkün olan en kısa sürede harekete geçin.

Steam takas kartları oyunculara anında değil, her oyunu uzun süredir oynayan, meşruluğu kanıtlanmış oyuncular tarafından teslim edilir. Ayrıca, ödüller geriye dönük olarak alınır. Bu şekilde, erişiminizi en kısa sürede kurtarırsanız, bununla ilgili herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.