Kedi neden saklanır?

Bu davranışı haklı çıkaran birçok neden var. Esas olarak, onun bir kedi olması ve kedigillerin mutlu olmak için zapt edilemez yerlere ihtiyacı vardır.

Kediler neden saklanırlar, hayatımızı bir kediyle paylaşan hepimizin kendimize sorduğu bir sorudur. Kedilerin ölmek için saklandığını bildiğimiz için bazen bizi korkutabilir. Ancak kedimizin başkalarının bakışlarından kaçmak için bir yer aramasının tek nedeni bu değil. Ve nedeni her zaman sizi endişelendirmek zorunda değil. Dikkatinizi gerektiren belirli davranış ve jestler olmasına rağmen.

Kediler neden saklanır?

Kedi hem avcı hem de av olduğu için saklanıyor. Doğal haliyle, onu yememeleri için yırtıcıdan önce ve onu gafil avlamak için avın önünde saklanır. Evde kedi saklanır çünkü seçtiği yerde kendini güvende hisseder. Ve alan ne kadar küçükse o kadar iyidir.

Her türlü yeri seçtiğini göreceksiniz. Örneğin, bir oyun olarak kutularda veya çarşafların altına girer. Bunu neden yaptığını bilmek istiyorsak bir açıklama bulamayız, o bir kedidir! Aslında tam olarak bir kedinin kendi davranışı olduğu için ‘ne zaman saklanması normal değil’ diye kendimize soramayız.

Birçok nüans var: Kedi eve yeni gelirse kendini güvende hissedene kadar saklanacaktır. Ziyaretçi geldiğinde de aynısını yapacaktır. Yetişkin kedinin bir adaptasyon dönemine ihtiyacı olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız (yavru kedi değil). Bu yüzden ona yer vermeli, içine girmesi için kutular koymalısınız ve yüksek yerlere koymalısınız çünkü her şeye yukarıdan bakmayı severler. Bu, doğal ortamlarında olur ve evde, en azından kedi kendine güvenene ve evimizin de onun için güvenli bir yer olduğunu bilene kadar aynı olmalıdır.

Bu nedenle, evde bölgeyi kontrol etmek ve odaya hakim olmak için yüksek yerlere sahip olmasını sağlamak gerekir. İzolasyon için ‘erişilemeyen’ bir yer, kendisi ve ailenin geri kalanı için daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayacak bir şey. Ayrıca, ona güvenli yerler sağlarsanız, beyaz eşya arkası veya çekyat boşlukları gibi hayatını tehlikeye atabilecek başka yerleri seçmelerini de engellemiş olursunuz.

Ne zaman endişelenmemiz gerekiyor?

Gördüğümüz gibi, bir kedinin saklanması normaldir. Ancak, başlarına kötü bir şey gelmediğinden emin olmak için bazı davranışlara dikkat etmemiz gerekir. Örneğin kedimiz uzun süre saklanıyor ama dışarı çıktığında oynuyor, yiyor, içiyor ve dışkısı normal ise endişelenmemize gerek yok. Ancak kedi tüm zamanını saklanarak geçiriyorsa, ancak bizi yakınımızda görmediğinde ortaya çıkıyorsa, oyun oynamıyorsa ve çöp kutusunun dışına idrar yapmak veya pisliğini evin her tarafına bırakmak gibi başka tavırları varsa, o zaman bir veterinere başvurmalıyız. Çünkü bunlar kedide hastalık veya stres gibi bir sorun olduğunun belirtisidir.

Bunlar küçük rahatsızlıklar olabilir, ancak sizi rahatsız eder ve sizi huzursuz ve endişeli hissettirir. Bunun nedeni, kedimizin yaşlanması ve eklem veya kemik sorunları yaşaması olabilir. Veya taş, idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek sorunu gibi bazı tipik kedi hastalıklarına sahip olması. Bu nedenle mutlaka veteriner hekimle konuşmalıyız ki ne yapmamız gerektiği veya muayene için kliniğe gitmemiz gerekip gerekmediği konusunda bize yol gösterebilsin.