Telegram’da silinen mesajları kurtarma

Telegram, istediğinizde tüm mesajlarınızı silmenizi sağlar. Bunları bireysel bir konuşmadan veya bir gruptan, genel veya özelden silebilirsiniz. Hatta sohbet geçmişini yalnızca kendiniz için değil, konuştuğunuz kişi için de silmenize olanak tanır. Mesajlar üzerinde mutlak kontrole sahiptir, böylece mahremiyet diğer mesajlaşma uygulamalarından daha fazladır, ancak pişman olduğunuz veya yanlışlıkla olduğu için Telegram’da silinen mesajları kurtarmak isteyebilirsiniz.

Dediğimiz gibi, başka bir kişiyle bireysel sohbetlerde tüm konuşma geçmişini silebilirsiniz. Ayrıca, herkese açık gruplarda bıraktığınız mesajları, burada görünmesini istemiyorsanız, gönderdikten sonra saatler veya günler geçmiş olsa bile silebilirsiniz. Ayrıca ilginçtir ki, başka bir kişinin gönderdiği mesajları silebilirsiniz ve bunlar sadece sizin ekranınızdan kaybolmakla kalmaz, aynı zamanda onlarınkinden de kaybolur. Bu nedenle, bugün kaybettiğiniz ve tekrar okumak istediğiniz ilginç bir konuşmanız varsa, silinen mesajları kurtarmak için hangi seçeneklerin olduğunu gözden geçiriyoruz.

Önceden bilmelisiniz ki, Telegram’da bir konuşmayı sildiyseniz, çok az çözüm vardır çünkü onu silip yeniden “sihirli bir şekilde” görünecek şekilde kuramayız. Güvendiğiniz biriyse, istemeden yaptıysanız mesajları kopyalamalarını veya içeriği iletmelerini söyleyebilirsiniz, ancak bu her zaman böyle değildir. Genellikle WhatsApp’ta son yedeği kurtarmak yeterlidir ve her şey eskisi gibi olur. Ancak Telegram’da değil, mesajların yedek kopyaları Google Drive’da veya telefonunuzda yerel olarak saklanmaz, bu nedenle neleri silip neleri silemeyeceğinize özellikle dikkat etmelisiniz.

Telegram’da silinen mesajları geri alma

Bunu yanlışlıkla yaptıysanız ve kısa süre sonra pişman olduysanız, tüm konuşmayı sildiyseniz geri alabilirsiniz. Yani Telegram’daki tüm mesajları birkaç saniyeliğine sildiğinizde bir geri al düğmesi göreceksiniz. Silinen mesajları birkaç saniyeliğine Telegram’da kurtarabilirsiniz. Elbette çok hızlı olmalısınız. Sadece beş saniyeniz var. Bir konuşmayı sildiğinizde, ekranın alt kısmında beş saniye boyunca bir “Geri Al” düğmesinin göründüğünü ve o konuşmayı sildiğinize pişman olduysanız veya yanlışlıkla sil seçeneğine tıkladıysanız ona dokunabileceğinizi göreceksiniz.

Tek bir mesajı sildiğinizde bu olmaz. Yani, bir konuşmayı sildiyseniz, ancak “mesajı sil”e basmadıysanız yukarıdaki adımları izleyerek “geri alabilirsiniz”. Bu durumda beş saniye olmayacak ama tamamen silinecek. Ancak yine de yanlışlıkla silmeniz zor olacaktır, çünkü Telegram bunu yapmadan önce kabul etmeniz veya iptal etmeniz gereken bir iletişim kutusu ile size soracaktır.

Telegram’a kaydedilen mesajlar

Telegram’ın, onu not defteri olarak kullanmamıza izin veren bir Kayıtlı Mesajlar klasörü vardır ve orada olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz veya yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz. Konuşmalarınızı ve sohbetlerinizi sıralayarak silmiş ve her türlü önemli şeyi not almış olabilirsiniz. Bu durumda endişelenmeyin çünkü kurtarma işlemi kolaydır ve birkaç saniyeden fazlasına ihtiyacınız yoktur. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok ve sadece Telegram’ın ana menüsüne gitmeniz gerekecek:

  1. Telegram’a girin
  2. Sol üst köşeye dokunun
  3. Profiline girin
  4. Adınıza ve numaranıza dokunun
  5. Telegram kullanıcı adınızı kontrol edin

Ardından, Telegram sohbet büyütecine gidin ve kullanıcı adınızı arayın. Burada uygulamaya kullanıcı adınızı yazabilirsiniz ve eğer sildiyseniz kayıtlı mesajlar klasörünüz otomatik olarak görünecektir. Sadece istediğiniz mesajları kaydetmek için mükemmel bir seçenek değil, aynı zamanda herhangi bir cihazdan ve ayrıca Telegram Web kullanıyorsanız veya dosya göndermek istiyorsanız bize erişmemizi sağlar.

Android bildirim günlüğü

Telegram’da silinen mesajları kontrol etmenin en iyi yollarından biri, bir başlatıcı veya özel bir uygulama ile bildirim günlüğü kullanmaktır. Bu, bir metin belgesi aracılığıyla bir WhatsApp görüşmesini kurtarmak veya uygulamaya geri yüklemekle aynı şey olmayacak, ancak cep telefonunuzdaki belirli bir mesajı kurtarmak istiyorsanız işe yarayacaktır.

Cep telefonunuzda yüklü olan başlatıcınız, aldığınız bildirimleri kaydetme özelliğine sahipse, o kişi size gönderdiği mesajı silerse, yine de onları görebileceksiniz. Ayrıca sadece Telegram için size hizmet etmeyecek, aynı zamanda örneğin WhatsApp’ta silinen mesajların saklanmasına da izin verecek.

Telegram’da dikkate almamız gereken bir şey, birisi bir mesajı sildiğinde silinmiş olarak görünmemesidir. WhatsApp’ta birisi size bir mesaj gönderir ve silerse, “Bu mesaj silindi” bildirimi görünür. Telegram’da yok, tamamen yok oluyor, iz bırakmadan. Bu nedenle bildirimler, onlarsız göremeyebileceğiniz şeyleri bulmamıza yardımcı olur.

Bildirim geçmişi, varsayılan olarak Android 11’den itibaren mevcuttur. Bunu yapmak için, telefon ayarlarından etkinleştirebilirsiniz. Rota, sahip olduğunuz cep telefonuna veya markaya bağlı olarak biraz değişebilir, ancak hepsinde benzer olacaktır:

  1. Cep telefonu ayarlarınızı açın
  2. Bildirimler bölümüne veya “Uygulamalar ve bildirimler”e gidin
  3. “Bildirim geçmişi”ni bulun

Ancak her zaman bu Android sürümüne sahip değiliz ve bu durumda uygulamaları kullanabiliriz. Bildirim uygulamalarının kullanımı kolay, kullanışlı, ücretsiz ve hızlıdır.

Telegram’da sohbeti dışa aktar

Telegram’da sohbetleri indirmek, yedeklemelerin birkaç dokunuşla yapılabildiği WhatsApp’taki kadar kolay değil. Bu durumda Google Drive veya iCloud’a otomatik yedekleme yapılmaz. Burada Windows veya Mac’iniz olsun, masaüstü için Telegram uygulamasını indirmeniz gerekecek. Cep telefonları için uygulama veya web sürümü ile çalışmayacaktır.

Resmi Telegram sayfasından indirin ve sohbetleri dışa aktarmak için ayarlara erişebileceksiniz. Bununla silinen mesajları kurtaramayacaksınız, ancak kaybetmeniz ve istediğiniz zaman saklamak veya danışmak istemeniz durumunda tüm verilerinizi manuel olarak yedekleyebileceksiniz. Kaydetmediyseniz silerseniz onları kurtarmanıza izin vermez ve her zaman güncel tutmak için dikkatli olmanız gerekir, ancak önemli konuşmalarda veya isterseniz sizi kurtarabilir.