Formula 1 araçları teknik özellikleri nedir?

Formula 1’in kendisini bir dizi kural değişikliği ile çok daha sürprizlere açık ve rekabetçi bir şampiyonaya dönüştürmeyi umduğu F1 2023 sezonunun başlamasına haftalar kaldı. Yeniliklerle ilgili kılavuzumuzu okumak için aşağıya kaydırmaya devam edin.

Formula 1, geçen yılki Britanya Grand Prix’sinden önce Silverstone’da yeni 2022 düzenlemeleri için tanıtım aracını açıkladı. 2022 için gelenler, muhtemelen F1’in şimdiye kadar yaptığı teknik kurallardaki en büyük değişikliği temsil ediyordu. 2022 için yeni düzenlemelerin ardından FIA, takımların işini kolaylaştırmak için 2023 için birkaç değişiklik yapıyor.

Zaten gelecek yıl önemli değişiklikler oldu. Sprint yarışlarının sayısı 2023’te üçten altıya çıkacak. Monza’daki grid cezası kaosunun ardından F1 yönetimi, daha az komplikasyonla başlangıç ​​konumlarını belirlemeye yardımcı olmak için grid cezası modellerini iyileştirmeye karar verdi.

2023’te gelen düzenlemeler

2023 sezonunda FIA yunuslama sorunundan tamamen kurtulmayı amaçlıyor. FIA başlangıçta taban kenarlarını 25 milimetre artırmak istedi, ancak daha sonra bunun 15 milimetreye düşürüldüğü açıklandı. Arabaların minimum ağırlığı biraz düşecek.

2022’de 798 kilogram olan minimum ağırlık, 2023’te 796 kilogram olacak.

Guanyu Zhou’nun Britanya Grand Prix’sindeki korkunç kazasının ardından, Role Bar’ın kazanın etkisine dayanamadığı kanıtlandıktan ve sonuç olarak kırıldıktan sonra, Role Bar’da değişiklikler yapılması gerekli görüldü. Parça, daha ağır yüklere dayanabilmeli ve zemin ile 15G’lik bir darbeye dayanabilmelidir. Ayrıca, 2023’ten itibaren Role Bar hem ileri hem de geri kuvvetlere dayanabilmelidir.

Güvenlik açısından bir başka değişiklik de aynalarda yapılacak. Daha iyi “kör nokta” görüşü sağlamak ve fren devresi tanımının iyileştirilmesi için aynaların yüzey alanı artırılacaktır.

2022’de yakıtın 20 santigrat dereceden daha soğuk olmaması gerekirken, 2023’ten itibaren sıcaklık ortam sıcaklığının 10 dereceden fazla altında olmamalıdır. Soğuk havalarda, toplamda en az on santigrat derece sıcaklık uygulanacaktır.

F1 araçlarının teknik özellikleri

2022’de tanıtılan yeni tip Formula 1 araçlarının teknik özellikleri, alt başlıklar halinde sıralanmıştır.

AERODİNAMİK

Mevcut düz zemin yerine iki uzun tünele sahip etkili zemin, otomobilin toplam yere basma kuvvetinin daha büyük bir kısmının alt gövdeden üretilmesini sağlayarak çok daha temiz bir canlanma ve canlanmaya daha az duyarlı bir aero platform oluşturmaya yardımcı olacak. Zeminden gelen hava, çok daha yüksek olacak şekilde tasarlanmıştır ve arkadaki araca enerjisini dağıtması için daha fazla zaman tanır.

f1 2022 aero
Fotoğraf lisansı: Formula One World Championship Limited

Basitleştirilmiş ön kanat ve uç plakası. Standartlaştırılmamış ancak son derece kuralcı, doğrudan buruna takılan dört elementli kanat, çok basitleştirilmiş tek parça bir uç plakaya geçiş yapıyor. Canlanmaya karşı mevcut tasarımlardan çok daha az hassas olacaktır. Ana profil ile kısa huzme kanadı arasında, arka kanat uç plakalarını ve bunların saçtığı güçlü girdapları etkili bir şekilde ortadan kaldıran, çentikli bir sarmal bağlantıya sahip, kurallı bir şekilde şekillendirilmiş bir arka kanat.

f1 2022 arac on kanat
Fotoğraf lisansı: Formula One World Championship Limited

Bargeboard’lar (karoser parçaları) yasa dışıdır. Gömme tekerlek kapakları, yere basma kuvvetine neden olan hava akışları oluşturmak için tekerlek/aks kullanılarak savuşturulmak üzere standartlaştırılmıştır. Hava akışının “dışarıya akmasını” sınırlamak için ön tekerlek deflektörü kullanılacaktır.

f1 2022 arac arka kanat
Fotoğraf lisansı: Formula One World Championship Limited

Aracın üstyapı geometrisi ve motor kapağı takımdan takıma farklılık gösterecek olsa da, bunlar mümkün olduğunca temiz ve hassas olmayan hava akışı oluşturmaya çalışan oldukça sıkı şablonlar içinde tanımlanacaktır. Yere basma kuvveti oluşturmak için fren kanalı şekillendirmesine sınırlar getirilmiştir.

SÜSPANSİYON / TEKERLEKLER

Mevcut 13 inçten 18 inç jantlara geçiş, yeni düşük profilli Pirelli lastikleri anlamına geliyor. Amaç, bunların sıcaklığa daha az duyarlı olmaları ve sürücülerin stratejiyi ilginç hale getirmek için performans düşüşü yaşarken zorlamalarına izin vermektir.

f1 2022 arac tekerlek
Fotoğraf lisansı: Formula One World Championship Limited

Süspansiyonun tekerleklere bağlanma şekli, şimdi doğrudan tekerlek göbeğine bağlanmalıdır. Hidrolik süspansiyon yasa dışıdır, yani sertliği yalnızca yaylar ve amortisörler kontrol edebilir. Süspansiyona bağlı inerterler yasaklanmıştır. Lastiklerin çalışma koşullarını izlemek için standart bir lastik basınç sensörü kullanılacaktır.

PARÇA SINIFLAMALARI

Formula 1 bileşenleri, performans farklılaştırıcı olarak kabul edilmeyen parçalar söz konusu olduğunda maliyet tasarrufuna izin verme çabasının bir parçası olarak şimdi beş farklı adlandırma grubuna bölünmüştür.

Listelenen parçalar, bir ekibin tasarlaması ve IP’ye sahip olması gereken bileşenler olarak kalır. Buna monokok ve herhangi bir reçetesiz aero yüzey dahildir. Standart tedarik bileşenleri, belirlenmiş bir tedarikçi tarafından tasarlanan ve üretilen bileşenlerdir. Buna yakıt pompası ve lastik basınç sensörleri gibi parçalar dahildir.

Aktarılabilir parçalar, örneğin dişli kutusu ve hidrolik sistemler gibi bir ekipten diğerine tedarik edilebilen parçalardır. Öngörülen parçalar, ekiplerin kendi oluşturdukları, ancak belirli bir spesifikasyona göre yapılan parçalardır. Ekiplerin kendi özelliklerine göre tasarlamaları için açık kaynaklı parçalar ücretsizdir. Ancak, tüm tasarım ayrıntıları diğer tüm ekiplere sunulmalıdır.

f1 2022 araci
Fotoğraf lisansı: Formula One World Championship Limited

MOTORLAR

1.6 litrelik V6 turbo motor kuralları büyük ölçüde aynı kalıyor, ancak güç ünitelerinin tasarımı sezon başında onaylanacak ve en az 2025’in sonuna kadar dondurulacak.

Yakıtın en az %10’u “gelişmiş sürdürülebilir etanol” içermelidir (E10).