Disk bellek dosyası nedir?

İşletim sistemi olarak Windows’u veya en azından onun ünlü pagefile.sys dosyasını kullanıyorsanız, muhtemelen “disk bellek dosyası” terimini birkaç kez duymuşsunuzdur. Disk bellek dosyasının tam olarak ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve bilgisayarınızda etkinleştirmeniz gerekip gerekmediğini açıklayacağız.

RAM belleği sınırlı bir kaynaktır, pratik amaçlar için sanal bellek kullanımının odağı ise sonsuzdur. Bu öncül teknoloji sayesinde Microsoft, disk belleği dosyasını ek bir RAM belleğiymiş gibi, ancak sanal ve uyarlanabilir bir şekilde kullanılır şekilde kullanıma sundu. Bu dosyanın boyutu 2 GB’den istediğimiz herhangi bir miktara kadar değişebilir.

Disk belleği dosyası nedir?

Bir kütüphanede bulunduysak veya bir kütüphanede çalıştıysak, içindeki tüm kitapları katalogladıkları, hangi bölümde ve rafta bulundukları ile ilgili bilgileri bir dosyada tuttuklarını bileceğiz. Bu anlamda, bellek dosyası aynıdır, ancak RAM ve sabit diskin fiziksel alanlarını CPU açısından tek bir alanda birleştirmekten sorumludur. Bunun nedeni, günümüzdeki CPU’ların, fiziksel bellek adresleri yerine sanal adreslere sahip olmamızı sağlayan sanal adresleme kullanmasıdır. Öyle ki, işlemcinin gözünde sanal bellek alanındaki her şey aynı belleğin bir parçasıdır.

Disk belleği dosyası, depolama birimindeki tüm dosyaların katalogladığı ve CPU’nun SSD’deki sabit diskin hangi sektöründe veya bellek adresini bilmek için erişeceği depolama birimindeki bir dosyadan başka bir şey değildir. Disk belleği dosyası işletim sistemi tarafından kontrol edilir ve disk bölümü başına birden fazla işletim sistemine sahip olamamamızın nedeni budur.

PC’deki tüm işlemler tarafından kullanılan bellek miktarı, kullanılabilir RAM miktarını aştığında, disk belleği dosyası devreye girer. Sabit diskte sanal RAM belleği gibi davranan bir ayırmadır, yani Windows tarafından o anda belleğe yüklenen ve sistemin sahip olduğu maksimum RAM belleği miktarını aşan işlemleri “depolamak” için kullanılır.

Bugün bir PC’deki RAM miktarı o kadar büyük ki sanal belleğe ihtiyaç duyulması neredeyse imkansız, bu yüzden seçtiğimiz belirli bir disk sürücüsünden bir miktar sanal bellek ayırabilsek de, bu yüzden bunun için HDD’mizde veya SSD’mizde fiziksel alana sahip olmamız gerekecek. Yukarıda söylediğimiz gibi, sanal belleğe ihtiyacınız varsa, PC’niz RAM gerektirir, bu yüzden genişletmekten çekinmeyin.

ram

Sanal bellek nasıl oluşturulur?

RAM belleğini kullanmak mümkün değilse, Windows bizi daha fazla sanal bellek ayırmanın imkansız olduğu konusunda uyaracak ve ayırmayı başka bir sürücüye değiştirmemizi isteyecektir. Aksi takdirde, HDD veya SSD, sistem RAM’inden çok daha yavaş olduğu için, kullanılabilir RAM’imizin bitmesinden daha kötü sorunlar yaşarız, bu nedenle çift darboğaz meydana gelir.

Fiziksel olarak, bu disk belleği dosyası pagefile.sys olarak adlandırılır ve varsayılan olarak PC’mizde bulunan tüm depolama birimlerinde bulunur, ancak Windows istersek sabit diskin tüm kapasitesini “yememesi” için manuel olarak limitler belirlememize izin verir.

Bu nedenle, disk belleği dosyası, Windows’un yalnızca onu kullanmak için depolamadaki bir alana ayırdığı ikincil bir RAM belleğidir, böylece RAM’de yüklü çok fazla işlemimiz olduğunda, miktarını aştığımızda, biraz yavaş bile olsa çalışmaya devam edebilirler.

  1. Görev Çubuğu Aramasına “Gelişmiş Sistem” yazın. Gelişmiş Sistem Ayarlarını Görüntüle’yi açın.
  2. Sistem Özellikleri’nde Gelişmiş sekmesine tıklayın.
  3. Performans bölümünde Ayarlar düğmesini tıklayın. Performans Seçenekleri açılacaktır. Gelişmiş sekmesine tıklayın
  4. Burada, Sanal bellek altında Değiştir’i seçin. Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet seçeneğinin işaretini kaldırın.
  5. Windows sistem sürücünüzü seçin. Özel boyut seçin. İlk boyut değerini ve Maksimum boyut değerini daha yüksek bir değerle değiştirin.
sanal bellek ayarlari

Disk belleği dosyası ne kadar büyük olmalıdır?

Microsoft’a göre, disk belleği dosyasının önerilen boyutu, maksimum RAM boyutunun 1,5 katı olmalıdır. Yani 4 GB fiziksel RAM’iniz varsa bu dosya 6 GB, bilgisayarınızda 8 GB RAM varsa disk belleği dosyasının boyutu 12 GB olmalıdır.

Yalnızca fiziksel RAM’in kapasitesini aştığımız çok sayıda aktif işlemimiz olduğunda devreye giren ikincil bir bellek olduğu kavramına bağlı kalırsak, sistemde 16 GB veya daha fazla RAM’iniz varsa, çok fazla RAM’e sahip modern sistemlerde gereksiz hale gelir.

RAM eksikliğini gidermenin bir yolu

RAM belleği, PC’deki önemli bir donanım öğesidir ve bunun kanıtı, PC’nin RAM olmadan çalışamayacağıdır. Bunun nedeni, RAM’in, işlemcinin önceden yapılmış hesaplamalarını depolaması için geçici depolama işlevi görmesidir, böylece tekrar kullanması gerektiğinde bunları tekrar gerçekleştirmesi gerekmez. Sonuç olarak RAM, diğer depolama ortamlarına kıyasla son derece hızlı olduğu için, bu bilgi neredeyse anında CPU’ya döndürülür.

Ancak, depolama aygıtlarından farklı olarak, RAM’in kapasitesi çok sınırlıdır ve şu anda en normal yapılandırmalar 8 veya en fazla 16 GB RAM taşır, ancak 32 GB veya daha fazlasına sahip bilgisayarlar olmasına rağmen fazla yaygın değildirler.

Disk belleği dosyası, yerleşik programları bellekte depolamanın tamamlayıcı bir yöntemi olarak bulunur, böylece RAM tükendiğinde PC “askıda kalmaz” ve çok daha yavaş bir şekilde de olsa yine de bu hesaplamalara erişebilir. Açıkçası, disk belleği dosyasının performansı, sahip olduğumuz depolama cihazının performansına ve özellikle erişim sürelerine bağlıdır, bu nedenle, az RAM bellek kapasitesine sahip PC’lerde SSD’nin her zamankinden daha önemli olmasının nedeni budur.