NVIDIA NVENC nedir?

NVIDIA NVENC terimini, özellikle video kodlama söz konusu olduğunda, muhtemelen birkaç kez duymuşsunuzdur. Bu yazıda size NVENC’in ne olduğunu, ne işe yaradığını ve kullananlara ne gibi faydalar sağladığını anlatacağız.

Adından da anlaşılacağı gibi, NVENC, NVIDIA Video ENCoding kısaltmasından geldiği için NVIDIA’nın tescilli bir teknolojisidir. Dolayısıyla kullanabilmek için gerekli olan şartlardan biri de markanın ekran kartına sahip olmak ama aşağıda anlatacağımız gibi herkesin yapacağı bir şey değil.

NVENC nedir?

NVENC adı altında, NVIDIA GPU’ların içinde, işi videoyu kodlamak, yani birkaç kareyi ve bunlara karşılık gelen sesi toplamak ve bunları desteklediği belirli bir video formatında kodlamak olan küçük bir yardımcı işlemci vardır. Bu fonksiyon sayesinde sadece işlemci değil, ekran kartı da bu görevi yapmaktan kurtulmuş oluyor.

Bunun nedeni, gölgelendiriciler aracılığıyla hesaplama yoluyla video kodlamanın yapılmasının mümkün olacağı, ancak bunu yapmak için enerji tüketiminin çok daha yüksek olacağıdır. İlk olarak Kepler mimarisi GeForce GTX 600 Serisi ekran kartlarıyla tanıtıldı ve bu nedenle onu kullanmak için gereksinimlerden biri bu GPU’lardan birine veya daha yenisine sahip olmaktır.

NVENC, oluşturduğu görüntü arabelleğinin ekran kartının VRAM olarak da bilinen yerel belleğinde saklanması nedeniyle GPU’nun içinde bulunur ve video kodlayıcının söz konusu belleğin içeriğine erişimi olması gerekir.

NVENC faydaları

Biraz önce açıkladığımız gibi, NVENC, CPU’yu bu yoğun hesaplama gerektiren görevden kurtararak, doğrudan GPU üzerinde donanım kodlaması ve kod çözme yapmanıza olanak tanır. Video bilgilerini işlemek için optimize edilmiş çok daha fazla çekirdeğe sahip olmak, sadece çok daha yüksek bir performans elde etmekle kalmaz, aynı zamanda daha önce bahsettiğimiz nedenlerle watt başına performans açısından da daha verimli olur.

Aslında, bu tür bir ünite sayesinde bir akıllı telefonda video izleyebiliyoruz, örneğin, bu tür ünitenin PC versiyonunda nasıl çalıştığı, diğer donanım türleri için versiyonlarla karşılaştırıldığında hiçbir fark yok. Başka bir deyişle, bir PC’nin bir cep telefonuyla aynı görevi gerçekleştirmek için onlarca hatta yüzlerce watt harcaması mantıklı değil.

Bununla birlikte, bir GeForce ekran kartı kullanıyorsanız NVENC’in bir sınırlaması vardır, çünkü bunlar, kurulu ekran kartı sayısından bağımsız olarak aynı anda yalnızca 2 video akışını destekler, bu nedenle Quad-SLI konfigürasyonlarında bile yalnızca ikisini kodlayabilirsiniz. Profesyonel ekran kartları, modele ve seçilen sıkıştırma kalitesine bağlı olarak ekran kartı başına 21 adede kadar eşzamanlı aktarımı destekler.

NVENC ile yazılım uyumluluğu

NVENC kodlayıcı, Wirecast, Handbrake, Open Broadcaster Software (OBS) ve Bandicam gibi birçok akış ve kayıt yazılımı tarafından yerel olarak desteklenir ve ayrıca GeForce Experience yazılımında bulunan Share oyun yakalama ile çalışır.

Bu sistemin iyi yanı, çoğu video kodlama yazılımının onu yerel olarak desteklemesidir, bu nedenle kullanıcılar olarak yalnızca söz konusu programın seçeneklerinde onu seçmemiz gerekecek. Örneğin, Open Broadcaster Software’de, seçeneklerde videoyu NVENC üzerinden işlemeyi seçebiliriz, böylece ana işlemciyi kullanmayı hemen durdurur ve performanstaki değişimin fark edilir olduğunu görebiliriz.

NVIDIA ekran kartına sahip kullanıcılar için, bu özelliği kullanabilmek, oyunlarımızı kaydederken ve ağ üzerinden iletirken çok sayıda işlemci kaynağında serbest bırakacak ve daha iyi performansa izin verecek ve daha az güçlü bir CPU’nuz varsa bu çok önemlidir.