“Lite Hash Rate” ve “LHR” ekran kartı nedir?

Bir RTX 30 GPU satın almak hala neredeyse imkansız. Bunu denemek ve düzeltmek için Nvidia, kripto madenciliğini sınırlamak için yakında bir Lite Hash Rate özelliğini kullanıma sunuyor. Nvidia’nın kripto madencilere karşı GPU’larını oyuncuların elinde tutmak için tasarlanmış yeni bir strateji hazırlığında olduğu belirtiliyor. Şirketin, Ampere mimarisine dayanan mevcut GeForce RTX 3000 serisi GPU’larını yenilemek üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Nvidia aylardır RTX ekran kartlarını stokta tutmak için uğraşıyor, ancak yakında gelecek olan yeni Lite Hash Rate özelliği sayesinde şirket durumu ele almaya çalışırken bir adım öne çıkıyor. RTX 30 serisi GPU’lar ilk olarak Eylül 2020’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri bir tane satın almak neredeyse imkansız hale geldi. Ürün stoklara ikinci kez daha girer girmez tükendi ve satın alınabilecek kartlar için fahiş fiyatlar istendi. Bu, devam eden çip sıkıntısı ve kripto madenciliği için Nvidia’nın kartlarını satın alan birçok kişi de dahil olmak üzere birkaç şeyin sonucudur. Yakında, Nvidia bu sorunlardan birini doğrudan ele alacak.

Nvidia, yükseltilmiş GA1XX-xx2 yongaları ile RTX 30 GPU’larının yeni bir partisi üzerinde çalışıyor. Kartların bu yenilenmiş sürümleri herhangi bir teknik iyileştirme ile gelmeyecek olsa da, kripto para madenciliği için kullanıldığında kartların performansını sınırlayan yeni bir Lite Hash Rate özelliği eklenecek. Yeni video kartları, mevcut RTX 30 serisi modeller kadar hızlı çalışacak, ancak kripto madenciliği tespit edildiğinde beygir güçleri büyük ölçüde azalıyor olsvsk. Lite Hash Rate’in kullanıcılar için atlanması neredeyse imkansız olacak.

Lite Hash Rate (LHR) nedir?

Lite Hash Rate (LHR) olarak bilinen ve kartın hash oranı yeteneklerini sınırlama fikri, Ethereum gibi madencilik para birimleri için ekran kartının çekiciliğini azaltacak ve ekran kartını oyuncular için öncelikli tutacak bir özellik olarak ortaya çıkmıştır. Geçmişteki çabaların aksine, LHR’yi atlamanın neredeyse imkansız olduğu söyleniyor. Özünde, Nvidia’nın GPU’larının kripto madenciliği çekiciliğini sınırlamaya yönelik ikinci yazılım tabanlı hamlesi, daha fazla ekran kartını madencilerin stokları tüketmemesi ve oyuncular için piyasada tutmak amacıyla tasarlandı.

İddiaya göre yeni GeForce GPU’lar, Mayıs ayı ortasında piyasaya çıktıklarında yeniden boyutlandırılabilir BAR desteği ile gelecek. Bu yeni kartlar, yalnızca RTX 3080 gibi mevcut kartların güncellemeleridir, bu nedenle oyun için herhangi bir ek güçle birlikte gelmezler. Temel farklar, oyuncuların yeniden boyutlandırılabilir BAR desteği almak için bir vBIOS yükseltmesi yapmasına gerek olmaması ve madenciler için kartların çekiciliğini sınırlamak için yeni LHR özelliğinin eklenmesidir. Kayda değer bir donanım geliştirmesi olmadığı için, Nvidia’nın yenilenen kartları ortaklara ve perakendecilere sessizce dağıtmasıyla bu özelliklerin yazılım tanımlı olduğu görülüyor. Kartların Haziran ayında satışa çıkması bekleniyor.

Nvidia’nın bu yeni kartlardaki LHR sınırlamasını tersine çevirmek için yazılım tanımlı anahtarlara sahip olup olmadığı belli değil. Bellenim “düşürme” işleminin yeni kartlara yüklenmesini önlemek için bazı mekanizmalar bulunduğundan, LHR kartlarında eski bir BIOS sürümünün yanıp sönmesinin işe yaramayacağı bildirildi. Geçmişte, RTX 3060, kartları madenciler için daha az çekici hale getirmek için tasarlanmış benzer yazılım sınırlamalarıyla birlikte gelse de, şirket yanlışlıkla kripto para madenciliği sınırlarını ortadan kaldıran bir sürücü güncellemesi yayınlamıştı.

Nvidia’nın LHR ile amacı

Peki bu gerçekten sorunu çözecek mi? İlk lansmandan aylar sonra bile, perakende fiyatlarının yakınında bir RTX 3000 GPU satın almak neredeyse imkansız. Kripto para madencileri, 2020 ve 2021’deki büyük küresel GPU sıkıntısının büyük bir nedeni olsa da, tek suçlu onlar değil. Nvidia, rakip AMD gibi diğer yarı iletken oyuncular gibi, arz yönlü kısıtlamalarla engellendi, bu da grafik kartlarının yapımında kullanılan bileşen kıtlığı olduğu anlamına geliyor.

Bu temel sorunu ele almadan Nvidia, pandemi sırasında daha güçlü PC’lere, özellikle de oyun oynayabilenlere yönelik ezici talebi karşılamak için arzı önemli bir şekilde artıramazdı.

İkinci sorun ise, stokçuların nadir bulunan GPU stoklarını istiflemesi ve çevrimiçi ikinci el satış sitelerinde artan ekran kartı fiyatlarının arzı daha da kısıtlaması ve talep artışını körüklemesi. Gözlemciler, bazı Nvidia GPU’larının ikinci el piyasada önerilen perakende fiyatlarını iki veya üç katına çıkardığını fark ettiler; bu da, yetkili satıcılar tarafından envanter yenilenir doldurulmaz, stokçuların GPU’ları satın almasını kazançlı hale getiriyor. Ayrıca, perakendeciler planı gerçekleştirirken, paketleme gibi taktiklerle fiyatları da yukarı çekiyorlar. Şirket daha önce GPU sıkıntısının Temmuz ayına kadar sürebileceği konusunda uyarmıştı.

Aslında Nvidia’nın stratejisi övgüye değer ve sorunun bir kısmını halletmeye yardımcı olabilir. Ancak tedarik sorununu büyük ölçüde çözecek mi? Muhtemel değil. Anlamlı sonuçlar üretecek kadar ileri gitmiyor ve oyuncular yine de hayal kırıklığına uğrayabilir. Bununla birlikte, söylentilere göre yeni GPU’lardan birini alabilirseniz, kutudan çıktığı gibi bazı yeni özelliklerle kurulu olarak gelir, bu nedenle herhangi bir BIOS yükseltmesi yapmanız gerekmez.