PS4 için SSD önerisi

Bu yazıda PS4 ve PS4 Pro için SSD önerisi yapıyoruz. PlayStation 5, NVMe SSD teknolojisini kullanmak üzere tasarlanmış bir konsol olsa da SSD ile kullanabiliriz.

Bunu yapmanın ana nedeni, konsolun size birkaç yıl dayanmasını istemeniz ve sabit diskler zamanla bozulma eğiliminde olduğundan, oyunlarımızı güvende tutmak ve favori konsolumuzla tekrar oynamak istediğimizde zamanla korkmamak için katı hal sürücüsü tercih edilir.

PS4 ve PS4 Pro için SSD kullanmanın önemi

Her durumda, yeni nesil konsolun kendi hızını beklemeyin, çünkü tüm PS4 varyantları SSD için tasarlanmamıştır ve sistemle iletişim kurarken aslında bir USB 3.0 haline gelen bir SATA arabirimi kullanır, bu nedenle maksimum bant genişliği saniye başına 5 Gbit’dir ve dolayısıyla 625 MB/sn anlamına gelir. Bu, onu PS5 sürücüsünün hızına yakın bir yere koymaz, ancak piyasadaki çoğu SATA SSD’yi sorunsuz bir şekilde destekleyecek kadar hızlıdır.

Dahası, PlayStation 4 sürücüsü en iyi ihtimalle 300 MB/sn’ye ulaşır, bu nedenle teknik olarak önceki bölümde bahsettiğimiz şey, depolama sürücüsü ile konsol arasındaki bant genişliğinin iki katına çıkarılması anlamına gelir, ancak bu, yükleme hızını iki katına çıkarmak anlamına gelmez.

Her durumda, iyileştirme hakkında bir fikriniz olması için size birkaç ayrıntı veriyoruz: SSD kullanan Witcher 3’ün yüklenmesi 45 saniye sürer, sabit disk kullanırsak yükleme 20 saniye daha sürer. Just Cause 4’te katı hal sürücümüz varsa oyun menüsünün yüklenmesi 21 saniye sürer, sabit sürücü ile ise 34 saniye sürer. Crysis Remaster’da SSD kullanıyorsak bir seviyeyi yüklememiz 70 saniye sürüyor, bunun yerine konsolla standart olarak gelen üniteyi kullanırsak yükleme süreleri 20 saniyeye kadar çıkıyor.

Gördüğünüz gibi, yükleme süreleri daha iyi, ancak oyunlar katı hal sürücüsünü kullanmak üzere tasarlanmadığından ve bir NVMe’ye kıyasla SATA arabiriminin sınırlamaları göz önüne alındığında, fark o kadar fazla değil. Her durumda, PS4’te bir M.2 kurmak için bir arayüz yok ve biz 2,5 inç SSD’lerle sınırlıyız.

PS4 konsolunuz için en iyi SSD’ler

Tanıtım yapıldıktan sonra, PS4 Pro konsollarınızın sabit diskini değiştirmek için ideal adaylar olduğuna inandığımız bir dizi 2,5 inç SATA SSD modelini size sunacağız.

Samsung SSD 870 EVO

samsung ssd 870 evo

1, 2, 4 ve 8 TB sürümleriyle gelen Samsung sürücüsüyle başlıyoruz. Kullanışlı ömrü boyunca 2880 TBW’a kadar yazmayı desteklediği için uzun ömürlü bir ünitedir, bu nedenle PSN’den satın alınan devasa bir oyun koleksiyonuna sahip olanlardan biriyseniz, onların keyfini çıkarmak için indirebilir ve kurabilirsiniz.

Bant genişliği açısından, Samsung 870 EVO, bu tür bir sürücüden beklendiği gibi, sırasıyla 560 MB/s ve 530 MB/s’ye kadar sıralı okuma ve yazma gerçekleştirebilir. Rastgele verilere erişirken performansı hakkında zaten konuşursak, okuma 98.000 IOPS’ye ve yazma 88.000’e gider.

Crucial MX500

Crucial MX500

Size getirdiğimiz PS4 için ikinci SSD, 560 MB/sn sıralı okuma hızına sahip olduğu için çok yakın özelliklere sahip Crucial MX 500’dür, ancak sıralı yazmalarda çalışırken 510MB/s ile Samsung modelinden biraz daha kötüdür. Rastgele okuma performansına gelince, bu 95.000 IOPS’dir, ancak yazmada 90.000’dir.

Tüm bunlar için, bir video oyun konsolu için pek alakalı olmayan bu son bilgi parçasını netleştirmemiz gerekiyor, çünkü nadiren rastgele yazmalar yapacak çünkü depolama birimine yalnızca otomatik kaydetme yapmak veya oyunu yüklemek için erişiyor. Her durumda, PS4’ünüzün HDD’sini bir SSD ile değiştirmek istiyorsanız bu iyi bir seçenektir.

WD Blue 3D ve SanDisk Ultra 3D SSD’ler

wd blue 3d sandisk ultra 3d ssd

Hayır, bu bir hata değil, size PS4’ünüze her iki SATA SSD’yi satın alıp kurmanızı söylemiyoruz, ancak bunları bir araya getirdiysek, bunun nedeni, aynı firmaya ait farklı bir marka altında olmasına rağmen aynı özelliklerde aynı donanım olmasıdır. Sıralı okuma hızı, tüm bu tür sürücülerde standart olan 560 MB/sn’dir. Sıralı yazma hızına gelince, 530 MB/s’de kalıyor, bu yüzden Samsung modeliyle aynı.

Rastgele performansa gidersek, bu katı hal sürücüsü okumalarda 95.000 IOPS’ye ve yazmada 84.000 IOPS’ye ulaşır, bu nedenle performansta her iki sabit disk de gümüş madalyayı alır, ancak ikisinden birini fiyat olarak seçmek zorunda olduğumuz için WD Blue genellikle daha az maliyetli olur.

ADATA SU800r

adata su800r

Listedeki sonuncusu ADATA SU800, okuma hızı diğerleriyle aynı olduğu için söylemeyeceğiz ama yazma hızı 520 MB/s, IOPS performansı okuma için 95.000 ve yazma için 84.000.

Dinamik bir SLC önbelleğine ve bir RAID Motoruna sahiptir, performansının sabit kaldığı ve düşmediği anlamına gelir. Bu çok büyük oyun sistemleri için idealdir.