Mikro yeşillikler nelerdir?

Mikro yeşillikler, küçük, taze, gevrek, renkli ve sağlıklı yiyeceklerdir. Yakın zamana kadar, küçük bitkiler yan yemeklere ve yemeklere eşsiz bir aroma, lezzet ve görünüm vermek için sadece restoranlarda kullanılıyordu. Bununla birlikte, bitkiler hızla popüler hale geldi ve halihazırda her evdeki mutfaklarda kullanılıyor.

Ancak, sadece yemeklerin hazırlanmasına renk eklemek için kullanılmazlar. Mikro yeşilliklerin yaprakları vitaminler, mineraller, karoten, lif ve antioksidanlar içerir. Sağlığı önemseyen herkes, hangi mikro yeşilliklerin yararlı olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmek ister.

Mikro yeşillikler nedir?

Mikro yeşillikler, yetişkin sebzelerden çok daha küçük, sadece ilk birkaç genç yaprağı olan yenilebilir küçük bitki parçalarıdır. Olgun bitkilerle karşılaştırıldığında, önemli ölçüde daha yüksek konsantrasyonda çeşitli vitamin ve mineraller içerirler. Örneğin; bakır, magnezyum, potasyum, demir, çinko, askorbik asit, polifenoller.

Mikro yeşilliklerin hasat edilmesi iki haftadan fazla sürmez. Mikro yeşillik yetiştirmek için en yaygın tohumlar roka, su teresi, bezelye, brokoli, yonca, fesleğen, soğan, hardal, turp ve ayçiçeği tohumlarıdır.

Mikro yeşillikler, diyetinize çeşitli şekillerde dahil edilebilecek çok yönlü bir süper besindir. Genç yapraklar yemeklere sadece çekici ve estetik bir görünüm kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda harika bir tada sahiptir, ayrıca gurmelere eşsiz bir zevk verirler.

Mikro yeşillikler nasıl ve ne ile yenir?

Tabii ki çiğ vitaminli sebzeleri tüketmek ve çeşitli yemekler hazırlamak için kullanmak daha faydalıdır: Meyve suları ve smoothie’ler güne sağlıklı başlamanın bir yoludur. Öğle veya akşam yemeği için salatalarda kullanılırlar.

Örneğin, roka, bezelye filizi, ayçiçeği, pancar gibi çeşitli mikro yeşillikleri birleştirirseniz, besleyici ve sağlıklı beslenme için renkli ve lezzetli bir salata elde edersiniz. Balık ve et, sağlıklı kekler ve diğer yemek ve sandviçleri hazırlamak için kullanın.

mikro-yesillik-salata

En lezzetli mikro yeşillik nedir?

Bunun cevabı bireysel tercihlere bağlıdır. Farklı bitkiler lezzet, aroma ve renk bakımından büyük farklılıklar gösterebilir. Bazı insanlar hafif tatları sever, diğerleri baharatlı, ekşi veya acıyı sever.

Mikro yeşillikler tipik olarak, tam yetişkin olan bitkilerin daha yoğun bir versiyonuna benziyor. Hangi tohumları yetiştirmeyi seçeceğiniz konusunda şüpheniz varsa, düzenli olarak yemeyi sevdiğiniz otları veya sebzeleri tercih etmelisiniz.

Yetersiz beslenme ve vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin eksikliği modern toplumda acil bir sorundur. Bu olumsuz fenomenle mücadele etmenin bir yolu, doğru yiyecekleri yemektir. Mikro yeşillikler, sadece sağlığınızı korumakla kalmayıp, aynı zamanda harika bitkilerin harika tadı ve zengin aromasının tadını çıkarmanıza yardımcı olacak çok basit bir yoldur.