DisplayHDR 1000 nedir?

Üst düzey bir monitör alacaksanız ve bunu multimedya için kullanmak istiyorsanız, DisplayHDR 1000 spesifikasyonunu bilmek işinize yarayabilir. Bir monitör panelindeki belirli özellikleri belgelemek için VESA tarafından oluşturulmuştur.

Pek çok sertifikanın referans olduğunu biliyorsunuz, bu da üreticiler tarafından uygun görülmediği için monitörlerde bulunamayacakları anlamına geliyor. Ancak, DisplayHDR 1000’li ilk monitörlerin ortaya çıkmasından sonra, bu VESA sertifikasının nelerden oluştuğunu ve bir üst düzey monitör alacağımızda neden önemli olabileceğini açıklamayı doğru buluyoruz.

DisplayHDR 1000 nedir?

DisplayHDR 1000, profesyonellere, performans meraklılarına ve içerik oluşturuculara yönelik bir VESA sertifikasıdır. Monitörün DisplayHDR 1000 ile onaylanması için belirli gereksinimleri karşılaması gerekir:

  • 1000 nit maksimum parlaklık.
  • Local Dimming, DisplayHDR 600’ün karşıtlığını iki katına çıkarmaya izin verir.
  • HDR400’e göre renk alanında önemli gelişme.
  • 10 bit renk derinliği.

DisplayHDR 1000 gereksinimleri

Açıklananlarla ilgili belirli soruların olduğunu anlıyoruz, bu nedenle VESA’nın bu gereksinimlerle neyi ifade ettiğini ayrıca ayrıntılandıracağız.

Parlaklık

Nit veya cd/m² olarak ölçülebilir, ancak her iki ölçüm de eşdeğerdir: 5.000 nit = 5.000 cd/m². Bu gereklilik, monitörün sorunsuz 1000 nit parlaklık sunduğu anlamına gelmez, ancak söz konusu senaryo için 1000 nit’ten daha düşük bir değer sunamayarak maksimum parlaklığı olacağı anlamına gelir.

Ya 1000 nit en yüksek parlaklık sunmuyorsa? Temel olarak, bir önkoşul olduğu için DisplayHDR 1000 ile onaylanamaz.

Local Dimming

Burada arkadan aydınlatma hakkında konuşmalıyız. VESA’nın DisplayHDR 600 monitörlerin sunduğu kontrastı 2 kat artıran belirli bir Local Dimming (Yerel Karartma) gerektirdiğini görüyoruz.

VESA için karartma nedir? Web sitelerinde, özellikle daha yüksek kontrast oranı elde etmek için LED arkadan aydınlatmanın önemini açıklıyorlar: daha koyu siyahlar ve daha parlak beyazlar. Ancak, bunu kendi yollarıyla açıklıyorlar:

Küresel Karartma (Global Dimming): Panelin kenarında, kenarın o alanını karartan bir dizi LED’den oluşur. Bu tür “karartma” her zaman dizüstü bilgisayarlarda ve çoğu monitörde görülen Edge LED olarak adlandırılmıştır. Karşılığında daha az enerji tüketmeyi başarıyoruz ama kontrast oranı 1000:1’i geçmiyor.

Yerel Karartma (Local Dimming). Ekran, arka ışığın bağımsız olarak ayarlandığı alanlara veya bölgelere ayrılmıştır. Aşağıdaki gibi alt düzenleri vardır:

  • 1D. Edge-LED gibi LED zinciri, ancak bu kontrol edilebilir, panelin alt kenarında bulunur. Tipik olarak, LED dizileri 8 ila 16 LED grubuna sahiptir -> 8 ila 16 karartma bölgesi. Bu şekilde 6000:1 ile 100.000:1 arasındaki kontrast oranlarını görebiliriz. Bu LED tasarımı, temel HDR ile gelen TV’lerde ve monitörlerde en yaygın olanıdır.
  • 1.5D. Panelin 2 tarafında (alt ve üst) LED dizilerinin olması farklıdır, ancak aynısını yanlarda görmek mümkündür. Bu sayede 2 x 16 bölge -> 32 karartma bölgemiz var. Ancak üst ve alt bölge bağımsız olarak kontrol edilir.
  • 2D veya FALD. Panel, bir satranç tahtası gibi kutulara, yani tam kare bölgelere ayrılmıştır. Modern bir FALD’de, çok fazla ısı üretmenin yanı sıra 384 ila 1152 bölge (daha fazlası daha iyidir) ve tüketiminin hızla arttığını görüyoruz. Bununla birlikte, 20.000:1 ila 500.000:1 oranlarını gören LED arkadan aydınlatmalı paneller arasında en iyisidir. Hepsi en pahalı panellerdir.
  • Aktif Karartma (Active Dimming). Bu konsept, testleri geçen modelin video akışındaki meta veriler yoluyla değil arka ışığı azaltabildiğinden emin olmak için bir doğrulama prosedürü veya monitör testi yoluyla VESA tarafından benimsenmiştir. Bu sertifika testi CTS v.1.1 olarak adlandırılır: meta verileri değiştirmeden gerçek karartma sağlarlar.

Bununla birlikte DisplayHDR 600 hangi Yerel Karartma özelliğini sunuyor? Ve bu soruyu kendimize soruyoruz çünkü DisplayHDR 1000’in iki katını sunması gerekiyor. DisplayHDR 600’ün gereksinimlerini görmek için VESA web sitesine gittik ve yalnızca karartma teknolojisinin, DisplayHDR 1000 gibi “bölge düzeyinde” olduğundan bahsediyor. Bu nedenle, farklılıkların LED arka ışığının türünde olacağı sonucuna vardık.

Renk gamı ​​veya renk alanı

Bu durumda, VESA’nın DisplayHDR 1000’in DisplayHDR 400’ün sunduğu renk alanını, yani sRGB’yi iyileştirmesi için bir gereklilik getirdiğini görüyoruz. Aslında hangisi olduğu belirtilmemiş, ancak “renk gamında önemli görünür artış” sağlanmış, bu nedenle Adobe RGB, DCI-P3, Rec.2020 vb. alan gereksinimlerini karşılayan bir monitörde görmemiz gerektiğini anlıyoruz.

Diğer renk alanlarını görmek çok ilginç olmakla kalmıyor, aynı zamanda sRGB kapsamı HDR400’de gördüğümüzden belirgin şekilde daha iyi.

10 bit renk derinliği

Bu bizim için daha nettir ve her piksel için mevcut olan renk bilgisi miktarı ile ilgilidir. Bu değer, renk kalitesi, yüksek renk doğruluğu için önemlidir, ancak her şeyden önce profesyonel düzeydedir. 9 bitlik bir görüntüden 10 bitlik bir görüntüye geçişi insan gözünün algılaması zordur, ancak görüntü ve video için profesyonel monitörler genellikle bu değerlere sahiptir.

VESA’nın bu gereklilik konusunda oldukça ciddi olduğunu ve taleplerin oldukça fazla olması nedeniyle üreticilerin karşılamasının kolay olmadığını söylemek gerekir. Benzer şekilde, iyi bir renk alanı, harika renk derinliği, doğru arka aydınlatma ve VESA’nın DisplayHDR 1000 için gerektirdiği parlaklık ile birlikte tasarım için mükemmel bir monitör oluştururlar.