Hüseyin Ağırman kimdir, nasıl öldü?

Kartal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne adını veren Hüseyin Ağırman kimdir, nasıl öldü? Hüseyin Ağırman, Kartal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik görevini yaptığı sırada okulda meydana gelen bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Elim olayın ardından görevi sırasında öldürülen öğretmenin adı, görev yaptığı okuluna verildi. 1999’da meydana gelen olaydan dolayı, Kartal Endüstri Meslek Lisesi’nin adı Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Peki Hüseyin Ağırman gerçekte nasıl öldürüldü, nasıl şehit oldu? Bir öğretmenin fedakarlık ve kahramanlık dolu hikayesi, işte Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman’ın 23. yılında öldürüldüğü olayla ilgili detaylar…

Hüseyin Ağırman kimdir?

Hüseyin Ağırman, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenidir. Görev yaptığı Kartal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen silahlı saldırıda öldürülmüştür. Olayın ardından öğretmen Hüseyin Ağırman’a şehitlik unvanı verilmiştir ve ismi okulunda ölümsüz kılınmıştır. Hüseyin Ağırman öldürüldüğü sırada 28 yaşındaydı.

Fikirtepe’de yaşayan, Sivas kütüğüne kayıtlı, 28 yaşındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Hüseyin Ağırman’ın hüzün dolu hikayesi… 1993 yılında eşi Canan ile evlenen Ağırman, kısa bir süre sonra Büşra adında bir kız çocuğu babası oldu. O sırada Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanan Ağırman’ın en büyük hayali öğretmen olmaktı.

Okuldan mezun olduktan sonra 1 yıl atanmayı bekleyen Ağırman, babasının iş kuralım teklifini “Ben bu kadar yıl okudum. Vatanıma, milletime faydalı olmak istiyorum” diyerek öğretmenlik aşkıyla geri çevirir. 1999 yılı başlarında, oğlu Necati’nin doğumundan birkaç gün sonra Kartal Endüstri Meslek Lisesi’ne atandı.

13 Mayıs 1999’da öğretmen Hüseyin Ağırman her zamanki bir güne uyandı ve öğretmenlik aşkı ile ders vermek üzere görevli olduğu okuluna gitti. Sabah okula giderken hiç tahmin edemeyeceği bir olayla karşı karşıya kalacağı ana dek her şey normal gidiyordu. Ancak okuldaki rutin gidişat bir anda resmen ters düz olur. Çığlık seslerini, kan ve gözyaşları izledi…

Hüseyin Ağırman’ın öldüğü olay

Olay, saat 16:30 sıralarında okulun eski öğrencilerinden 18 yaşındaki Murat Kurt’un silahıyla okulu basmasıyla başlar. Eski kız arkadaşı 17 yaşındaki 11-D sınıfı öğrencisi Şebnem Serttaş’ın doğum günüdür. Serttaş ile tekrar barışmak isteyen Kurt, okula gider ve elinde tuttuğu hediye paketiyle beraber okulun bahçesinde genç kız ile buluşur.

Ancak barışma teklifini kabul etmeyen ve kendisi ile bir daha görüşmek istemediğini ifade eden genç kız, koşarak okul binasına girer. Bu duruma sinirlenen Kurt, elindeki hediye paketini açarak, içinden çıkardığı tabancayla genç kızın peşinden koşar. Öğretmen Hüseyin Ağırman’ın ders verdiği sınıfa giren genç kız, öğretmenden yardım ister. Bu sırada silahıyla sınıfı basan Murat Kurt, ortalığa dehşet saçar.

Murat Kurt, kendisini engellemeye çalışan Hüseyin Ağırman’ı tabancasıyla şakağından vurur ve ardından eski kız arkadaşı Şebnem Serttaş’ı saçından yakalayarak çekiştirir ve iki el ateş eder. Silah sesleri sonucu sınıfa koşan Müdür Yardımcısı Tuncay Ersoy da kurşunların hedefi olur. Ersoy, birinci kattaki camdan atlayarak hayatını kurtarır.

Olayın ardından panik dolu anlar yaşanır, dehşet anları sırasında sınıftaki öğrenciler kaçışmaya başlar. İlhan Şen adlı öğrenci de müdahale etmek isterken Kurt’un itmesi sonucu elinden yaralanır.

Öğretmen Hüseyin Ağırman, olayın ardından ambulansla hastaneye kaldırılır, ancak yolda hayatını kaybeder. Yaralanan öğrenci Şebnem Serttaş ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı Kartal Özel Umut Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeder.

Olayın ardından taksiye binerek Maltepe yönüne kaçmaya çalışan Murat Kurt, polis tarafından yakalandı.

huseyin-agirman
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Hüseyin Ağırman’ın katiline ne oldu?

Silahlı saldırıyı yapan Murat Kurt’un saldırıdan yaklaşık 2 ay önce, “disiplinsizlik ve alkollü” olduğu gerekçesiyle okuldan atıldığı öğrenildi. Bu arada Kurt’un dayısının da aynı okulda hademe olduğu bildirildi.

Yapılan yargılama sonucu Kurt, “Devlet memurunu görevi başında öldürmek“ suçundan önce idam cezasına çarptırıldı, bu cezası daha sonra iyi hali nedeniyle müebbet ağır hapis cezasına çevrildi. Kurt’a ayrıca Şebnem Serttaş’ı öldürdüğü için “Kasten adam öldürmek“ suçundan önce 24 yıl ağır hapis cezası verildi, bu ceza daha sonra hafifletici nedenlerden dolayı 20 yıl ağır hapis cezasına indirildi.

Temyize giden yerel mahkeme kararları Yargıtay’da bozuldu. Yeniden yargılanan Murat Kurt’a 27 Haziran 2000 yılında Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, müebbet ağır hapis cezası verildi.

Yargıtay kararına uyan mahkeme, Kurt’a “Başka bir suç işlemek amacıyla devlet memurunu görevi başında öldürmek“ suçundan idam cezası verdi. Kurt‘a ayrıca, Şebnem Serttaş‘ın öldürülmesinden dolayı “Taammüden adam öldürmek“ suçundan da 2. kez idam cezası verildi. İdam cezaları daha sonra, sanığın işlediği suçtan pişman olması ve duruşmalardaki iyi hali göz önünde bulundurularak 2 kez müebbet ağır hapis cezasına çevrildi.

Kurt’un daha sonraki yıllarda çıkan af kararlarından yararlanıp yararlanmadığı ve şu anda hapiste olup olmadığı ile ilgili elimizde bilgi bulunmuyor. Bu araştırma haberi hazırlarken, öğrencisini savunurken öldürülen Öğretmen Hüseyin Ağırman’ın adının verildiği okulun websitesinde fotoğrafını bulamadık. Ağırman’ın fotoğrafı 12 Mayıs 2024’te bize bir okurumuz tarafından ulaştırıldı ve sayfaya ekledik.