HDMi 2.1a nedir?

HDMI, televizyonlar, ekranlar ve diğer cihazlar arasında video aktarımı için en güncel kablolama standardıdır. HDMI 2.1a versiyonu ile kullanıcıların kafası daha fazla karışacak.

Bir TV satın aldığınızda, teknik özelliklerin yer aldığı sayfa size çözünürlüğünü, HD, FullD, 4K veya 8K kalitesi sunup sunmadığını, kaç adet HDMI girişi olduğunu vb. söyler. Ancak HDMI kabloları söz konusu olduğunda bu o kadar basit değil. Çıplak gözle iki HDMI kablosunu nasıl ayırt edeceğinizi biliyor musunuz? Tartışma çok eskilere uzanıyor. Ve bu dijital video standardının en yeni versiyonu olan HDMI 2.1a’nın duyurulmasıyla, sorunu çözmenin ötesinde, hala ne tür bir kablo kullandığınızı bilmeyeceksiniz.

HDMI 2.1a, tüketici elektroniğine adanmış dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan CES 2022’de (Tüketici Elektroniği Fuarı) sunulacak. İyi haber şu ki, herhangi bir güncelleme gibi, HDMI 2.1a da önceki sürüm olan 2.1’in iyileştirmeler ve yeni özelliklerle birlikte bir revizyonu. Kötü haber şu ki, elinizde bu versiyona sahip bir kablo olup olmadığını bilmek sizin için çok zor olacak.

Ama parça parça gidelim. HDMI standardı nedir? HDMI 2.1a bize daha iyi ne getiriyor ve üreticinin veya görevli satıcının size söyledikleri dışında iki HDMI kablosu arasında ayrım yapmayı pratik olarak imkansız kılan ne gibi tartışmalar var?

Ses ve video kabloları için standart

HDMI, High Definition Multimedia Interface, Türkçesi Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü’nün kısaltmasıdır. 2003 yılında aşağı yukarı piyasaya sürüldü ve o zamandan beri televizyonlar ve mevcut cihazlar bu tip konektörler ve kablolar kullanılarak birbirine bağlanıyor. HDMI kabloları, RCA konektörlerinin ve skartların yerini alan endüstri standardıdır.

20 yaşından küçük bir televizyonunuz, Blu-Ray oynatıcınız, harici bir Freeview alıcınız veya Xbox 360 veya PlayStation 2 video oyun konsolunuz veya daha yeni modelleriniz varsa, HDMI kablolarına zaten aşina olacaksınız. Onlar sayesinde bugün televizyonumuza bağlı konsollar, oynatıcılar veya tunerler gibi cihazlardan yüksek çözünürlüklü içeriğin keyfini çıkarıyoruz.

Standartlarda sıklıkla olduğu gibi, HDMI en büyük elektronik üreticilerini bir araya getiren uluslararası bir konsorsiyum tarafından kontrol edilir. Bu durumda, 1.700’den fazla şirketin temsil edildiği HDMI Forumu’dur. Ve tüm bu yıllar boyunca, bu konsorsiyumdan HDMI standardında güncellemeler ortaya çıktı.

Önce HDMI 1.0’dı. Ardından en yenisi olan 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 2.0 ve 2.1 geldi. Bununla birlikte, televizyonlar, cihazlar ve kablolar pazarında bu sürümlerin birçoğu bir arada bulunur. Ve sorunlardan biri, bağlantı noktalarını ve kabloları entegre eden HDMI’nın hangi sürümünün olduğunu bilmenin kolay olmamasıdır.

HDMI 2.1a’daki yenilikler neler?

HDMI 2.1a, CES 2022’de sunulacak. Ses ve video, kontrol cihazları ve evinizde kullanabileceğiniz diğer işlevleri iletmek için bağlantı noktaları ve kablolar için oluşturulan HDMi standardının on beşinci versiyonudur.

Yeni başlayanlar için, HDMI 2.1a, 2.1 standardının bir revizyonudur. Bu nedenle numaralandırmada herhangi bir değişiklik yoktur. Son dakika sürprizleri dışında ana yenilik, Source-Based Tone Mapping’in kısaltması olan SBTM adlı işlevselliktir. Temel olarak, UHD veya 4K’da içeriğin keyfini çıkarmanın temel direklerinden biri olan HDR teknolojisine odaklanan bir gelişmedir.

Spesifik olarak, SBTM, İngilizce kısaltmasının gerçek bir çevirisi olan kaynak tabanlı ton eşlemeyi sunar. Bunun anlamı, HDR ton eşlemesinin, ister oynatıcı ister set üstü kutu olsun, kısmen içeriğin kaynağında yapılmasıdır. Diğer kısım ise daha önce olduğu gibi HDR uyumlu televizyon veya monitörün kendisi yapmaya devam ediyor. Dolby Vision veya HDR10’un yerini almaz. Kullanımı kolaylaştırır.

Teknik olarak kulağa hoş geliyor. Ancak kullanıcı için size nasıl fayda sağlar? Teoride, SBTM’nin piyasaya sürülmesi, HDR uyumlu içeriğin keyfini çıkarmayı kolaylaştıracak çünkü bu seçeneği TV’nizde manuel olarak ayarlamanız gerekmeyecek. Ton eşleme neredeyse otomatik olacaktır.

HDMI 2.1a standardının bir diğer avantajı da TV veya cihaz değiştirmenize gerek olmamasıdır. Cihazlar, bu desteği ürün yazılımı güncellemeleri aracılığıyla alacaktır. Her ne kadar bunu yapmak zorunda olmasalar da. Üreticiler, isterlerse bu standart için desteği dahil edebileceklerdir. Öte yandan, yeni işlevselliğin keyfini çıkarmak için bir HDMI 2.1a kablosuna ihtiyacınız olacak. İşte burada sonsuz soruna dönüyoruz.

HDMI bağlantı noktaları ve kablolarla ilgili tartışmalar

HDMI standardından bahsederken fazla uzatmak istemesem de versiyon konusunu biraz daha spesifik hale getirmekte fayda var. HDMI standardı, sürüm 1.0 ile mevcut 2.1 arasında çok değişti. Yeni başlayanlar için, HDMI 1.0 ile 1080p içeriği iletebilirsiniz. 4K veya 2160p desteği, HDMI 1.4 sürümüne kadar yoktu. Ve bu saniyede 24 veya 30 kare anlamına gelir. HDMI 2.0 ile saniyede 60 kareye yükseltilir. Ve HDMI 2.1 ile 8K ve 10K desteği eklenir. Saniyedeki kare hızı 120’ye çıkarıldı. Ayrıca ses ve veri aktarım hızında başka değişiklikler ve iyileştirmeler de var.

Bütün bunlar ilk bakışta bir sorun gibi görünmüyor. Sorun 2012’de başlıyor. HDMI standardını sürdürmekle ilgilenen şirketlerin konsorsiyumu olan HDMI Forum, kabloların ve bağlantı noktalarının HDMI versiyonundan kimsenin bahsetmeyeceği konusunda hemfikir. Yalnızca destekledikleri işlevleri bildireceklerdir. Bir HDMI 1.4 kablosunu 2.0 veya 2.1 kablosundan ayırt etmemizin neredeyse imkansız olmasının nedeni budur.

Normalde, HDMI kabloları faydalarını gösterir. Örneğin, HDMI 4K veya HDMI 8K. Ayrıca genellikle bant genişliğini gösterirler. Örneğin, 4K@120Hz veya 4K@60Hz. Bazı satıcılar bu yasağı atlar ve size hangi HDMI sürümünü sattıklarını söyler. High Speed ​​HDMI 2.0 ismi ile karşımıza çıkan kabloları bulabiliriz. Alıcı için biraz rahatlama sağlar. Ancak bir kez satın alındığında, onları ayırt etmek için kablonun ne gösterdiğine bakmanız gerekir.