Bir ekran kartı ne kadar elektrik harcar?

Bir ekran kartının kaç watt elektrik harcadığını bilmek, hiçbirimiz için öğrenmesi ve hesaplaması çok zor bir iş değil. Şu anda, yalnızca özel grafik kartımız tarafından değil, aynı zamanda entegre ekran kartları, CPU ve hatta SSD tarafından ne kadar gücün tüketildiğini oldukça doğru bir şekilde ölçebilen uygulamalarımız var.

Bileşenlerimizin hemen hemen her köşesine yerleştirilmiş sensörler olması sayesinde, masaüstü PC veya dizüstü bilgisayarların elektrik tüketimi hakkında kolayca fikir sahibi olabiliyoruz. Biraz daha ileri gidersek, ekipmanımızın tam tüketimini ölçecek wattmetreler gibi basit ve ucuz araçlar, multimetreler veya tam GPU’ların tüketimini ölçmek için özel olarak tasarlanmış Nvidia’nın PCAT’si gibi özel araçlar bulacağız ve böylece TGP’lerini keşfedeceğiz.

TGP, TBP, TDP ne anlama gelir?

Açıklığa kavuşturulması gereken ilk şey, grafik kartı gibi bir donanım bileşeninin tüketimini içeren kavramlar olacaktır. Üreticiler ve gözden geçirenler tarafından çokça tekrarlanan iki ölçüm olduğu için TDP ve TGP’nin ne olduğu arasında çok fazla kafa karışıklığı var.

TDP veya Thermal Design Power (Termal Tasarım Gücü), bir bileşenin gerçek dünya uygulaması için çekebileceği gücü watt cinsinden tanımlar. Daha anlaşılır bir şekilde söylemek gerekirse, bir bileşenin maksimum performansta üreteceği maksimum ısı miktarı ve soğutma çözümünün tahliye edebilmesi gerekir. Herhangi bir zamanda tüketim veya güçten bahsetmiyoruz, yalnızca ürettiği ısı hakkında konuşuyoruz, bu sadece bir GPU değil, aynı zamanda bir CPU veya başka bir çip olabilir.

Gerçek tüketim hakkında konuşmak için TGP veya Total Graphics Power’a (Toplam Grafik Gücü) başvurmamız gerekiyor. Bu, maksimum stres uygulamasıyla çalışmak için bir ekran kartına sağlanması gereken gücü belirler. TBP veya Total Board Power (Toplam Kart Gücü) hemen hemen aynı olacaktır ve fark, Nvidia’nın TGP ve AMD’nin TBP’yi kullanmasıdır. Bu makalede ölçmek istediğimiz şey budur.

Bir ekran kartı kaç watt tüketir?

Reel veya gerçek dediğimizde, yazılım tarafından işlenmeyen ve ölçümü az ya da çok bozan bir sistem tarafından işlenmeyen, grafik kartına harici bir cihaz ile fiziksel olarak ölçebildiğimiz watt anlamına gelir.

Şu anda bunu, her zaman harici araçlarla ve bazı yönlerden biraz sınırlı olsa da, küçük bir para harcaması gerektiren üç farklı şekilde yapabiliriz.

Wattmetre

Wattmetre, kendisine bağlı herhangi bir cihazın tükettiği gücü ölçebilen bir cihaz olacaktır. Bu nedenle, tüketilen watt’ı gerçek zamanlı olarak ölçebilmek için fiş ile cihaz arasına yerleştirmeliyiz.

Kalite ve fiyata bağlı olarak, örneğin yoğunluk ölçümü, voltaj ve hatta tahmini tüketim gibi aşağı yukarı entegre fonksiyonlara sahip olacaklardır.

Bunların sınırlaması, her bir bileşenin ayrı ayrı değil, sadece toplam tüketimi ölçecek olmalarıdır, bu nedenle farklı cihazları veya bir fişten gelen gücü ekleyerek toplam tüketimi hesaplamak faydalı olacaktır.

Multimetre

Multimetre, aralarında yoğunluk, voltaj, direnç ve bazen de güç bulunan farklı elektrik büyüklüklerini ölçebilen başka bir cihazdır. İstediğimiz yere yerleştirebileceğimiz iki sondası olduğu için biraz özgürlüğümüz olacak. Tabii ki, en azından diğerlerinden büyüklükleri nasıl hesaplayacağımızı bilmek için, bazı elektrik kavramları hakkında net olmamız gerekiyor.

Ancak bunun bir dezavantajı da vardır ve bu, örneğin kartın PCIe arabirimi ve güç bağlantıları tarafından sağlanan güç gibi birkaç şeyi aynı anda ölçemeyeceğimizdir. Bunu yapmak için tek tek yapmamız ve sondaları tam olarak nereye koyacağımızı bilmemiz gerekiyor. Ortaya çıkan bir diğer problem ise, gücü doğrudan ölçemediğimiz takdirde, P = I x V (Güç = Yoğunluk x Gerilim) formülü ile manuel olarak hesaplamamız gerekecek olmasıdır.

Multimetre, olası bileşen arızalarını, elektrik hatlarındaki ve devrelerdeki sürekliliği kontrol etmek için çok faydalı bir araç olacaktır.

Nvidia PCAT Aracı

Son olarak, bir grafik kartının kaç watt tükettiğini bulmak için özel olarak tasarlanmış bir aracımız var. İki unsurdan oluşur: grafik kartının tüketimini doğrudan arayüzü aracılığıyla ölçecek bir PCIe x16 adaptörü. Ve güç kaynağından kart başlıklarına geçen gücü kaydeden küçük bir kart.

Bu şekilde kartın toplam tüketimini doğru bir şekilde ölçmek mümkündür. Bilgiler doğrudan PCB’ye bağlı küçük bir OLED ekranda veya USB üzerinden bağlanıp yazılım tarafından kontrol edilebildiği için işletim sisteminden görülebilir. Bu araç hem Nvidia hem de AMD’ye özel kartlar için çalışacak, ancak tümleşik veya dizüstü bilgisayar GPU’ları için uygun değil.

Ancak bu araçla ilgili bir sorun da var ki o da şu an için satılık değil, teknikerler ve analiz ortamları için ancak markanın onayı ile elde edilmesi mümkün.

Yazılım kullanarak bir ekran kartı tarafından tüketilen vat miktarını ölçün

Bunlar için zamanımız yok, çünkü şimdi iyi haberlerin zamanı. Ve Windows için mevcut olan izleme programları aracılığıyla bir ekran kartının tüketimini de ölçebiliriz. Ayrıca ücretsiz olacaklar, oldukça hassaslar ve daha birçok yönü ölçebiliyorlar.

Test edeceğimiz iki uygulama bir yanda GPU-Z özelinde ekran kartlarına odaklanmış, diğer yanda ekibimizin tüm donanımları hakkında bilgi veren HWiNFO olacak.

GPU-Z ile tüketimi ölçme

Bize bu basit aracın ne kadar eksiksiz olabileceğine dair bir fikir vermek için, entegre ve özel bir GPU’ya sahip bir dizüstü bilgisayardan alabildiğimiz kadar çok tüketim verisini ölçeceğiz. Bu örneğin daha eksiksiz olacağına inansak da, masaüstü bilgisayarlara genişletilebilecek bir şey.

GPU-Z’yi açıyoruz ve alt kenarda açıkça isim ve teknik özelliklere göre tanımlayacağımız Nvidia grafik kartını seçiyoruz. Çok miktarda kart telemetri verisi bulacağımız Sensörler bölümüne gideceğiz. Board Power Draw, bize ekran kartının toplam tüketimini söyleyen satır olacaktır. Her satırda tarihi de görüntülersek, gerçek zamanlı, ortalama, minimum veya maksimum veri gibi hangi bilgilerin görüntüleneceğini seçebiliriz.

HWiNFO ile tüketimi ölçme

CPU, SSD, anakart sensörleri vb. gibi bilgisayarın diğer öğelerinden bize çok daha fazla telemetri verisi vermesine rağmen, HWiNFO yazılımıyla hemen hemen aynı şeyi yapabileceğiz.

Yazılımı Yalnızca Sensörler modunda başlatacağız ve her öğe için bölümlere ayrılmış yoğun bir tablo görüntüleyeceğiz. Dizüstü bilgisayarda bulunan iki çipten gelen verileri gösteren iki GPU bölümüne odaklanacağız.