Ekran kartı neye göre alınır?

Ekran kartı olarak bilinen GPU, bir oyun bilgisayarının performansı üzerinde en fazla etkiye sahip olan bileşendir. GPU, işlemci olarak bilinen CPU’dan veri alan ve bunları ekranınızda oluşturulabilecek görüntülere çeviren ek bir işlemciden oluşur. Diğer bir deyişle, bir oyun oynarken işin zor kısmını GPU yapar. Ekran kartınız ne kadar güçlü olursa, o kadar fazla bilgi hesaplanabilir ve daha kısa sürede görüntülenebilir ve oyun deneyiminiz genel olarak daha iyi olur.

Ekran kartı nedir?

Bilgisayarların ilk zamanlarında işlemciler, bilgilerin görüntülere dönüştürülmesinden sorumluydu. Veriler, “çerçeve arabelleği” adı verilen özel bellek alanlarında tutulur ve ardından ekrana aktarılırdı. Pek çok genel amaçlı işlemci, bu tür işlemleri gerçekleştirmede mükemmel değildi ve bu nedenle, işlemcilerin üstlendiği bazı özel işlerin üstesinden gelmek için ekran kartları oluşturuldu. Windows gibi daha modern işletim sistemlerinde bulunan ekran kartları, zamanla daha popüler hale geldiler.

Günümüzün ekran kartları, büyük miktarda görüntü bilgisini işlemede ve paralel görevleri gerçekleştirmede çok iyidir, bu da onları yalnızca metin ve grafikleri görüntülemede değil, aynı zamanda modern oyun deneyimleri için gereken karmaşık 3D grafikleri işlemede inanılmaz derecede hızlı hale getirir. Ekran kartları, çok sayıda veriyi paralel olarak değiştirmeyi içeren diğer işlemleri de verimli bir şekilde çalıştırabilir, bu da onları oyun dışındaki bazı uygulamalar için de yararlı kılar.

Ekran kartları bu anlamda çok önemlidir, ancak hangisini seçeceğinizi nasıl bileceksiniz? Çeşitli üreticilerin sunduğu çok çeşitli ekran kartı seçenekleri vardır ve hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğu hemen belli olmayabilir. Nasıl çalıştıklarıyla ilgili temel bilgileri ve aralarındaki farkları bilmek, bu kararı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Doğru ekran kartını seçerken aşağıdaki kılavuz size yardımcı olacaktır. Ne aradığınızı öğrendikten sonra, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek için en iyi ekran kartları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ekran kartının önemi

Çoğu insan için oyun oynamak, PC’nizde gerçekleştirmek isteyeceğiniz en yoğun donanım ihtiyacı isteyen görevdir. O halde ciddi oyuncuların en son ekran kartı teknolojisini kullanmak için geliştirilmesi ve genellikle ekran kartlarının düzenli olarak yükseltilmesi şaşırtıcı değildir. Ekran kartları hızlandıkça, oyunlar ekstra performanstan yararlanacak şekilde tasarlanıyor ve bu da üreticileri daha da hızlı ekran kartları yapmaya zorlayarak döngüyü devam ettiriyor.

Oyun oynamaya öncelik vermiyorsanız, ekran kartı yetenekleri sizin için o kadar önemli olmayabilir. Bununla birlikte, profesyonel uygulamalar genellikle bir ekran kartının özel işleme yeteneklerinden yalnızca farklı şekillerde yararlanır. Örnekler arasında, video kodlama, 3B oluşturma ve AutoCAD gibi bilgisayar destekli tasarım / üretim (CAD / CAM) uygulamaları gibi süreçleri hızlandırmak için bir ekran kartının kullanılabileceği video düzenleme yer alır. Bu programların tümü, bir ekran kartının ek işlem gücünden yararlanır, ancak en çok bu uygulamalar göz önünde bulundurularak tasarlanmış stüdyo ekran kartlarından yararlanırlar.

Bu nedenle bir ekran kartı seçmek, bir PC toplamanın, satın almanın veya yükseltmenin önemli bir parçasıdır. Her PC bileşeninde olduğu gibi, bir ekran kartı seçerken kendinize sormanız gereken ilk soru şudur: onu nasıl kullanacaksınız?

Oyun bilgisayarı için ekran kartı seçimi

oyun ekran karti

Oyun endüstrisi, ekran kartı teknolojisinin gelişiminde etkili olmuştur. Günümüzün PC oyunları her zamankinden daha gerçekçi ve karmaşıktır ve modern ekran kartlarının artan performansı hem bunun bir parçasıdır hem de daha iyi görünen ve daha karmaşık oyunlar isteyen oyunculara verilen bir yanıttır. Basitçe söylemek gerekirse, oyun oynamak için bir PC oluşturuyorsanız, en önemli satın alma işleminiz ekran kartı olacaktır. İşlemci, depolama ve RAM gibi diğer bileşenler de performansı etkileyebilir, ancak ekran kartı, oynarken ekranda gördüklerinizle en doğrudan bağlantıya sahiptir. Ayrıca madencilik faaliyetleri için de genellikle en gelişmiş oyun ekran kartları tercih edilir.

Yine de birçok farklı oyun türü var ve hepsi piyasadaki en güçlü ekran kartını talep etmiyor. Bu nedenle, uygun bir ekran kartı aldığınızdan emin olmak için bir oyunun minimum, önerilen ve en iyi gereksinimleri okumak önemlidir. Parasını ödeyebileceğiniz en iyi ekran kartını satın almak, yapınızı geleceğe hazırlamanın ve onu henüz piyasaya sürülmemiş popüler oyunları oynamaya hazır tutmanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte, tam olarak ne tür oyunlar oynamak istediğinizi biliyorsanız, bu oyunu çalıştırmak için ideal ekran kartı üzerinde biraz araştırma yapmak, alışveriş sürecinize başlamak için harika bir yoldur.

Video ve profesyonel uygulamalar için ekran kartı seçimi

video program ekran karti

Bilgisayarlarını 3B oluşturma, oyun geliştirme ve video düzenleme gibi karmaşık görevler için kullananlar da daha hızlı ekran kartlarından yararlanır. AutoCAD ve Adobe Premiere Pro gibi üst düzey uygulamalar, işlemeyi hızlandırmak ve daha hızlı ve daha verimli iş akışları sağlamak için ekran kartlarını kullanabilir.

Bu nedenle, özellikle profesyoneller için tasarlanmış eksiksiz bir ekran kartı segmenti vardır. İş istasyonu ekran kartları bu uygulamalar için optimize edilmiştir ve sürücülerinin bu işlemleri gerçekleştirirken kararlı ve güvenilir oldukları onaylanmıştır. Profesyonel sınıf grafik kartları son derece güçlü olabilir ve çoğu zaman üst düzey oyun ekran kartlarından bile daha pahalıdır.

Genel kullanım için ekran kartı seçimi

İşleri hızlandırmak için bir ekran kartı kullanabilen zorlu profesyonel uygulamalar kullanmıyor veya çalıştırmıyorsanız, ekran kartınıza çok fazla para yatırmanız gerekmeyebilir. Esas olarak üretkenlik uygulamaları çalıştırıyor, web’de geziniyor, e-postayı yönetiyor ve diğer düşük kaynaklı görevleri gerçekleştiriyorsanız, doğru RAM, CPU ve depolamayı seçmek daha yüksek bir öncelik olmalıdır. Sisteminizin işlemcisine gömülü ekran kartı özellikleri muhtemelen yeterlidir ve muhtemelen ayrı bir ekran kartına ihtiyacınız yoktur.

Entegre ve harici ekran kartları

Modern işlemcilerin çoğu, temelde işlemcinin içine yerleştirilmiş veya işlemci ile yakından bağlantılı olan entegre ekran kartlarına sahiptir. Bu entegre ekran kartları, işletim sistemini çalıştırmak ve web tarayıcılarını, e-posta istemcilerini, üretkenlik uygulamalarını ve diğer rutin yazılımları çalıştırmak için yeterli güç sağlayan düşük performanslı seçenekler olma eğilimindedir, ancak sıradan (veya eski) oyunlardan daha fazlası için yeterli değildir. Bu durum, işlemciler daha güçlü hale geldikçe hızla değişiyor, ancak şimdilik, oyun oynamak istiyorsanız, ayrı (veya harici) bir ekran kartı muhtemelen en iyi çözümdür.

Harici ekran kartları, nispeten düşük maliyetli, giriş seviyesi seçeneklerden, tek başlarına 3.000 TL’nin üzerinde bir maliyete sahip olabilen inanılmaz derecede güçlü ekran kartlarına kadar çeşitlilik gösterir. Önceden oluşturulmuş sistemlerin bir parçası olarak, kendi oluşturduğunuz bir bilgisayar için veya eski bir ekran kartını yükseltmek için ayrı ekran kartı satın alabilirsiniz.

Mobil ve masaüstü ekran kartları

Ekran kartı seçmek, yalnızca yeni bir masaüstü bilgisayar oluştururken veya satın alırken önemli değildir. Birçok oyun odaklı dizüstü bilgisayar da ayrı ekran kartları kullanır. Hareket halindeyken oyun oynamak yüksek bir öncelikse, dizüstü bilgisayarınızda istediğiniz oyunları oynayabilecek bir mobil ekran kartına sahip olduğundan ve yalnızca işlemcinizin düşük güçlü entegre ekran kartına güvenmediğinizden emin olmak istersiniz.

Dizüstü bilgisayar ekran kartları, alan sınırlamaları ve termal faktörler nedeniyle tam boyutlu masaüstü kuzenlerinden önemli ölçüde daha az güçlüydü. Şimdi artık her zamankinden daha güçlüler. Birçok modern dizüstü oyun bilgisayarı, performans açısından masaüstü eşdeğerlerine çok yakın olan veya çok ince ve hafif dizüstü bilgisayarlara etkileyici miktarda güç sığdırmak için optimize edilmiş harici ekran kartları kullanır. Artık taşınabilirlik ve güç arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz.

En son ekran kartı teknolojisi, ışın izleme (ray tracing) hakkında bilgi almak isterseniz, alttaki ekli olan makaleyi okuyabilirsiniz.

Ekran kartı markası seçimi: Nvidia ve AMD

nvidia-amd

Bir ekran kartı alışverişi yaparken, ekranınızda bir görüntü oluşturmak için gerekli tüm bileşenleri içeren ekran kartları arasından seçim yaparsınız. Bu kartlar, soğutma çözümlerini, gerekli bağlantıları ve en önemlisi grafik işlemcisinin kendisini içerir. Bu işlemci, onlarca yıllık araştırma ve deneylerle geliştirilmiş inanılmaz derecede karmaşık bir çiptir. Bu işlemcileri oluşturmak için piyasaya giriş engeli çok yüksek olduğundan, satın aldığınız herhangi bir ekran kartının iki şirketten biri tarafından yapılmış olması muhtemeldir: Nvidia veya AMD.

Tarihsel olarak, bu iki şirket, sürekli olarak birbirlerini tüketicilerin yararına yenilik yapmaya zorlayarak ekran kartı pazarında liderlik için savaştı. Her ikisinin de güçlü yönleri vardır ve her ikisi de sağlam seçenekler sunar. Hangisini seçerseniz seçin, oyun ihtiyaçlarınızı hedefleyen bir kart bulabileceksiniz.

Bir ekran kartı satın alırken, çoğunlukla ASUS, GIGABYTE ve MSI gibi Nvidia ve AMD dışındaki şirketler tarafından yapılan modeller arasından seçim yaparsınız. Bu şirketler AMD veya Nvidia tarafından tasarlanan yongaları alıp bu teknolojiyi kullanarak kendi grafik kartlarını oluşturuyorlar.

Bunu bir araba olarak düşünün; motor AMD veya Nvidia tarafından üretilmiştir, ancak gövde ve soğutma dahil olmak üzere arabanın geri kalanı, kartın kendisini üreten şirket tarafından tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, bir ASUS ekran kartı satın alırsanız, ASUS tarafından tasarlanan bir gövdede hala bir Nvidia veya AMD yongası olduğudur. Her ekran kartı üreticisi, kendi benzersiz tasarım seçimlerini ve teknolojilerini masaya getirir, bu da aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğim olduğu anlamına gelir.

Ekran kartının modeli (örneğin, bir Nvidia RTX 3080) gerçek işlemcinin kendisine atıfta bulunur ve bu, ekran kartının genel performans spektrumunda nerede olduğunu size söyler. Performansı etkileyebilecek soğutma, saat hızları ve estetik tasarım gibi başka hususlar da vardır, ancak bir RTX 3080 satın alırsanız, üreticiden bağımsız olarak kartın temel özelliklerini bilirsiniz. Bu muhtemelen seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktördür.