Kavisli monitör özellikleri: 1500R ile 1800R farkı

Yeni bir monitör arayışı içindeyseniz ve piyasada küçük bir araştırma yaptıysanız, şu anda farklı monitör eğriliği veya kavis türleri olduğunu gördünüz. Ve teknoloji hızla ilerliyor ve giderek daha fazla kavisli model mevcut. Ve gerçek şu ki, kavisli ekranlar bizler için büyük anlam ifade edecek, çünkü çevresel görüşümüz onlar ile mükemmel olacak, daha fazla daldırma ve daha az görsel yorgunluk elde edilecek.

Kavisli monitörler konusunda hala bir güvensizlik varsa, onları daha yakından tanımak ve bize ne gibi faydalar ve dezavantajlar getireceklerini görmek için bu makaleyi hazırlamak istedik. Özellikle uzun saatler boyunca film ve dizi izlemek için ekran başında olursak veya ekipmanımızı oyun oynamak için kullanırsak avantajların daha fazla olacağını şimdiden tahmin ediyoruz.

Neden kavisli monitörler üretilir?

Biraz hafıza yaparsak, CRT monitörlerin ilk başta kavisli olarak piyasaya çıktığını hatırlayacaktır. Eh, aşağı yukarı ve ayrıca şu anda dışbükey bir ekrana sahip olmanın tam tersi. Kesinlikle bizim görüş tarzımıza hiç uymuyordu ama kullanılan teknoloji türü için gerekliydi.

Önce LCD tabanlı düz panel monitörlere, ardından içbükey kavisli monitörlere geçmek dünyanın her yerinde mantıklı. İnsan gözünün çevresel görüşü vardır, bu da görüş alanının yaklaşık 180o kavisli olacağı anlamına gelir. Merkezi görüş 30o‘dir ve görüntünün ayrıntılarına odaklanırken, çevre daha fazla hareket algısına sahiptir.

Bunu bilen üreticiler, bize maksimum daldırma sağlamak için vizyonumuzun her iki özelliğinden de yararlanmak için kavisli monitörler oluşturmaya karar verdiler. Bir ekran aracılığıyla gerçeğe en yakın deneyime sahip olabiliriz ve bunun seçilen eğrilik türüyle çok ilgisi olacaktır. Ama kısacası, görüşümüzü 2D, düz bir şeye uyarlamak zorunda kalmadan bozulma ve daha az görsel yorgunluk olmadan daha doğal bir panoramik görüntü elde edeceğiz.

Görüntü kalitesini etkiler mi?

Şu anda panellerde ele alınan niteliklerle monitör eğrilik türleri kaliteyi etkilememeli, hatta iyileştirmeli. VA şu anda bu monitörleri oluşturmak için en çok kullanılan tür olduğu için, kalite hakkında konuşmak kullanılan panel türüne bağlı olacaktır.

İnsan algısına daha iyi uyum sağlayarak, daha az deformasyon ve daha gerçekçi boyutları göreceğiz. İçbükey tasarım, ekrandaki yansımaları algılama konusunda da bize fayda sağlayabilir, çünkü kavisli bir yüzeye sahip olduğundan, ışık insidansı daha az olacaktır. Tabii ki, hemen arkasında bir ışıkla, yansıma merkezde yoğunlaşarak ters etki yapabilir.

Görüntü panellerinin bir diğer özelliği de piksel yoğunluğu ve aralarındaki yakınlık olacaktır. Kavisli bir monitörde, eğriyi oluşturmak için biraz hareket gerekir ve bu hareketi oluşturmak için piksellerin birbirinden biraz daha uzakta olması gerekebilir. Şu anda bu, OLED ekranlarda bile bir sorun değil ve 27” 4K 1500R modelleri olduğu için hem keskinlik hem de piksel yoğunluğu kavisli ve düz bir monitörde benzer olabilir.

Hangi paneller monitör eğriliğini destekler?

Paneller ve görüntüleme teknolojilerinden bahsetmişken, şu anda kavisli bir monitör oluşturmak için kullanılabilecek üç tane panel olacak: ikisi IPS ve VA gibi LCD tabanlı ve OLED teknolojisi.

IPS-LCD

IPS panelleri, sıvı kristalin eğrilik verme yeteneğini kullanır. Bu kristallerin panelde toplu bir yatay konumda oryantasyonu, ünlü renk karıştırma efekti ile önemli görüntü kalitesi sorunlarını temsil ediyordu. Ancak pikselleri sadece mikronlara küçültmek, bu sorunu alakasız ve uygulanabilir kılıyor.

Panel boyunca yayılmış LED veya QLED ışık noktalarına dayalı bir arka ışık sistemine sahip olması da yapısını basitleştiriyor. Ancak sorunlarından biri, iyi üretilmediklerinde ve katmanları mükemmel şekilde istiflenmediğinde bu panellerin tipik özelliği olan kanama veya hafif sızıntılar olmaya devam edecektir.

VA LCD

Öncekilerden çok daha fazla kullanılan VA paneller, neredeyse tüm kavisli monitörlerde mevcut olacak. Bu durumda, kristaller dikey olarak yönlendirilir ve daha fazla eğrilik tipine, daha fazla boyuta ve daha iyi piksel yoğunluğuna izin vererek esnekliklerini geliştirir.

Şu anda VA teknolojisi, doğal renkler ve geniş kapsama alanı ile IPS ile aynı görüntü kalitesine ulaşma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, görüntüyü canlandıran ve siyahın derinliğini iyileştiren daha fazla kontrast sunarlar. Tepki süreleri o kadar iyi olmasa da MPRT’de bir milisaniye mertebesine ulaşıyor ve 240 Hz’e varan yüksek yenileme hızlarıyla oyun oynamak için mükemmel seçenekler.

OLED

OLED teknolojisi genellikle kavisli PC monitörlerinde görülmez ancak tamamen geçerli olacaktır. Aslında, bu açıdan en büyük çok yönlülüğü sunandır, çünkü sadece kavisli olmakla kalmaz, aynı zamanda şeffaf paneller de vardır. Samsung Galaxy Fold ve diğerleri gibi esnek paneller, arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymadan ışık yayan diyotlar kullanılarak oluşturulabilir.

Monitör eğriliği türleri – Kavisli monitörler

VA teknolojisinin mevcut gelişimi ile çok sayıda boyut ve görüntü formatında farklı monitör eğriliği türlerine sahip olmak mümkündür. Her biri, her zaman herkesin kendi zevkine bağlı olmasına rağmen, şimdi göreceğimiz gibi bir tür monitöre veya belirli bir kullanıma yönelik olacaktır.

Bir monitörün eğriliği sayısal olarak verilir, örneğin 1500R veya 1800R. Adın sonundaki “R”, eğrilik yarıçapı olan Yarıçap anlamına gelir. Ve açıkçası sayı, bu yarıçapın mm cinsinden uzunluğuna atıfta bulunacaktır. Örneğin 1500R, 1500 mm veya 1,5 m’ye eşit bir eğrilik yarıçapına sahip bir monitörümüz olduğu anlamına gelir.

Sayı ne kadar büyük olursa, eğriliğin o kadar geniş ve hafif olduğunu söylemeye gerek yok, bu da az ya da çok içbükeyliğe sahip monitörlerle sonuçlanıyor. Ancak bu sayı bize önerilen maksimum izleme mesafesini de söyleyecektir. Görüşümüz çevresel olduğu için, monitörün eğrisinden daha büyük bir mesafe, yalnızca fiziksel sınırlama nedeniyle bilgi kaybıyla birlikte bozuk bir görüntü oluşturacaktır.

1000R kavisli monitörler

Bu, görüş alanımızın yaklaşık eğriliği olacaktır, dolayısıyla onu taklit etmeyi başaran monitör, doğal algımıza en yakın olan olacaktır. MSI’ın da 1000R modeli olmasına rağmen, hemen hemen her zaman olduğu gibi Samsung, 16:9 ve 27 inç formatlı bir monitörde bu agresif eğriliği elde eden ilk firma oldu.

Bu alandaki kapasite hala bir şekilde sınırlıdır ve önerilen maksimum görüş mesafesinin 1 metre olması, diyagonalin çok fazla inç olamayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla 1000R, bize daha doğal bir görüntü ve daha iyi bir daldırma sağlayan format olacaktır.

1500R kavisli monitörler

1000R ortaya çıkana kadar 1500R, şimdiye kadar 16:9 formatlarında ve 27 veya 32 inç’e kadar monitörlerde kullanılan piyasadaki en agresif eğrilikti. Bir önceki gibi, nispeten kısa bir görüş mesafesi gerektirir ve en normal şey standart panoramik formatları tercih etmektir.

Bu yaklaşım nedeniyle üreticiler bu eğriyi özellikle oyun modelleri, özellikle Gigabyte, Asus ve MSI için kullandılar. Dolayısıyla, sırasıyla GIGABYTE G32QC veya AOC C27G2ZU/BK gibi 144 ve 240 Hz arasında yenileme hızlarına sahip Full HD veya 2K çözünürlükte VA tipi paneller buluyoruz.

Mevcut birçok model olduğundan, minimum görsel yorgunluk ve ofis veya oyun için daha iyi daldırma arıyorsak en iyi seçenek bu eğrilik olacaktır. Bazı modelleri test ettik ve panelleri, iyi kalibrasyon ve netlik ile performans ve renk kalitesi açısından gerçekten çok iyi. Şüphesiz, fark diğer eğriliklere kıyasla fark edilir.

1800R kavisli montörler

1800R, yolculuğun başladığı monitör eğriliği türlerinden biri olmuştur ve bu nedenle oyun modellerinde, iş için, 16:9 veya 21:9 formatlarında ve farklı boyutlarda en yaygın olanlardan biridir. Daha ılımlı yarıçap, panelin uygulanmasını kolaylaştırır ve bu nedenle 27 ve 32 inç 4K çözünürlükte modeller görüyoruz. Normal boyut 34 inç olacak, ancak daha önce belirttiğimiz nedenden dolayı çok uzun ve dar bir monitör olarak tasarlandı.

Bu eğrilik görüş mesafesi açısından daha müsamahalıdır ve 3 ekranlı kurulum simülatörleri ve kurulumları için çok iyi bir seçenek olacaktır. 16:9 formatı bunun için ideal olacaktır, çünkü bize 3 adet 27” monitör için iyi bir genişlik ve hatta görsel yorgunluğu en aza indiren ve orta mesafedeki sürükleyiciliği en üst düzeye çıkaran 3×32” boyutu sunar. Belki de mevcut seçeneklerin sayısı nedeniyle hala en çok yönlü eğriliktir.

Oldukça açık bir eğri olduğundan, yukarıda ve aşağıda görünen tipik siyah bantlar olmadan multimedya içeriğini tüketmek üzere tasarlanmış bu tür bir format için idealdir. Film meraklıları için Blu-ray ve benzerlerinin kapasitesinden yararlanmak için en iyi format olacaktır. Buna ek olarak, üzerinde çalışmak için daha büyük bir masaüstüne veya 3440x1440p oyun kullanımı için yüksek yenileme panellerine sahip olma gerçeği de var.

3800R kavisli montörler

2300R ve 3000R’de eğrilik biçimleri de buluyoruz, ancak bir sonraki en yaygın atlama, ultra geniş veya ultrapanoramik monitörler için 3800R olacaktır. Normalde, çok uzun bir dikdörtgen olduğu için eğrinin kenarlarından merkeze çok yüksek bir mesafe ile 21:9 formatı kullanırlar. 1800R uygulandığından, giderek daha az monitör bu eğriliği kullanıyor.

Kavisli monitörün avantajları

Artık kavisli bir monitörün ne olduğu ve farklı eğriliklerinin sahip olduğu kullanım yaklaşımı bizim için açık, bu nedenle bu tür monitörlerle elde edeceğimiz en önemli avantajları görmenin tam zamanı olacak.

 • Çevresel görüşümüzü iyileştirir: eğrilik, görüş türümüze uyum sağlar, böylece monitörün uçları çok daha iyi kullanılır.
 • Daha az deforme olmuş görüntüler: Daha önce açıklananlar nedeniyle, düz monitörlerdeki görüntü, gerçek hayatta gerçekten algıladığımızdan daha uzun uçlarda görünecektir. Bu sayede oranlar daha iyi korunacak ve gözlüksüz bir sanal gerçekliğe daha yakın olacağız.
 • Daha büyük ekran yüzeyi: Kenarlardan merkeze olan mesafe değiştirilerek kavisli ekranlar daha büyük bir yüzeye sahip olacak ve ultra geniş ekranlar çok daha fazlasına sahip olacak.
 • Daha az göz yorgunluğu ve bulanık görme: Çevresel görüşümüzün monitörün kenarlarına ulaşmak için sarf etmesi gereken ekstra çaba, 1000R’ye yaklaştıkça azalır. Bu, görsel yorgunluğu ve dolayısıyla uzun süreli kullanımdan sonra bulanık görme görünümünü önler.
 • Oyun keyfi: kavisli bir monitör, yan boşlukları daha iyi doldurmamıza ve görüş alanımızdan yararlanmamıza olanak tanır. Düz bir monitörün bıraktığı boşluğu doldurmak için yan taraflar hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız.
 • Çoklu ekran kurulumları için ideal: Yukarıdakilere aynı anda birkaç monitörün varlığını eklersek, eğrilik simülatörler için gerekli olacaktır. Sundukları gerçekçilik, 3 düz monitörden çok daha üstündür, bu yüzden profesyonel ve yarış simülatörlerinde kullanılırlar.
 • Daha az yansıma ve ışık bozulması: Kavisli bir yüzey üzerindeki daha büyük dolaylı ışık dağılımı, panelin daha net ve yansımasız görünmesini sağlar.
 • Çok yüksek kaliteli paneller: Şu anda kalite standartları, düz panel bir monitörle aynı özelliklere sahip olacak kadar yükselmiştir.
 • Çoklu Eğrilikler, Form Faktörleri ve Boyutlar: Çok sayıda monitör eğriliği tipine sahibiz, bu nedenle düz formatta olduğu kadar çok sayıda seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Kavisli monitörün dezavantajları

Ancak parıldayan her şey altın değildir ve bu tür monitörler için tavsiye edilmeyen olumsuz fiyatlar veya kullanımlar da vardır.

 • Köşeler çarpmalara daha fazla maruz kalıyor ve masaüstünde daha az yer var: Her ne kadar önemsiz gibi görünse de, direnç aynı olsa da kavisli bir monitör düz bir monitöre göre çarpmalara karşı biraz daha duyarlı olacaktır. Ancak köşeler açıkça daha fazla açığa çıkıyor ve bununla birlikte onu kullanmak için daha derin bir masaya ihtiyacımız olacak.
 • Bazı kullanıcılar baş ağrısı çeker: Çok yakın veya çok geniş kavisli bir monitör kullanmak, baş ağrısı olasılığını artırır.
 • Merkezi yansımaya daha yatkın: Daha önce de söylediğimiz gibi, kavisli ekranlar daha az yansıma üretir, eğer varsa, bunlar büyük ölçüde merkezi alanda yoğunlaşırlar.
 • Metinlerin algılanmasındaki değişiklikler: Eğrilik, alışma meselesi olsa da bazen metinlerin oranlarıyla bize oyun oynayabilir.
 • Profesyonel tasarım için uygun değildir: Metnin gerçekliği çarpıtılabildiği gibi, kavisli monitörler de tasarımcılar için iyi bir seçenek değildir, çünkü aynı zamanda fotoğrafların oranlarını ve hatta nihayetinde renkleri değiştirirler.
 • Düz monitörlerden daha pahalı: Yapım zorluğu ve Ar-Ge maliyeti bu monitörlerin fiyatını artırıyor, ancak yavaş yavaş çok daha kısıtlı modelleri görüyoruz.
 • VA panelleri gölgelenmeye daha yatkındır: VA panellerine özgü bir sorun, TN ve IPS’ye kıyasla her zaman daha düşük yanıt hızları olmuştur. Ve şu anda 1 ms tepkilere ve yüksek hızlara sahip olmamıza rağmen, hareketli görüntülerden sonra tipik siyah iz bırakmaya hala daha yatkınlar.
 • Daha az ergonomik ve okuma modunda yerleştirmek imkansız: Kavisli olmaları bu monitörlerin dikey olarak yerleştirilmesine izin vermeyecek ve ayrıca yanlara doğru yönlendirme de kullanışlı değil.