DisplayHDR ve HDR10 farkı

Yüksek çözünürlük ve bir monitörün buna sahip olmasının ne anlama geldiği konusunda çok fazla kafa karışıklığı veya daha doğrusu bilgi eksikliği var. Bu nedenle DisplayHDR ile HDR10 arasındaki farkları açıklamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Monitörümüzün içeriği farklı şekillerde yorumlanabilen bir sıkıştırma protokolüne göre HDR’de görüntüleyebilmesini sağlayan bir performans özelliğidir. Bunu tam olarak açıklamak kolay bir iş değil, ama şimdi elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Bir monitörde HDR nedir?

Kısaltması High Dynamic Range veya Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir ve birçok monitörde geliştirilmiş kontrastlı görüntüler oluşturabilen bir teknolojidir. Bu, görüntülenen görüntünün, söz konusu monitörün tipik kontrastını aşan, parlak ve karanlık alanlar arasında büyük bir fark sunması gerektiği anlamına gelir.

HDR’nin amacı, herhangi bir ayrıntıdan ödün vermeden daha gerçekçi görüntüler göstermektir ve bunun için HDMI ve DisplayPort gibi bir dijital bağlantı gerekli olacaktır. Şu anda hem HDMI 2.1 hem de DisplayPort 1.4, 60 Hz’nin üzerindeki yenileme hızlarında HDR’yi destekleyecektir.

Elbette, HDR veya HDR Ready’yi destekleyen tüm monitörler gerçek HD içeriği görüntüleyemez. Aslında, bazen OSD’de ayarlanmış bir HDR modumuz bile olmuyor ve diğer zamanlarda görüntülenen HDR görüntüsü o kadar düşük kalitede ki, aydınlatılmış sahneler aşırı derecede soluk görünüyor ve ayrıntıdan yoksun görünüyor.

Ayrıca DisplayHDR’ın yaratıcısı VESA’nın paneldeki 400 nit (cd/m2) parlaklıktan HDR’nin fark edilir hale geldiğini belirlediğini göreceğiz. Yani HDR olduğunu iddia eden ve parlaklıkları bu rakamın altında olan monitörler, kullanıcılara sadece yalan satacak. HDR için ne 200 ne de 350 nit yeterli değil, bu yüzden monitör alırken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Öte yandan, HDR monitöre sahip olmak, bu protokol monitör çözünürlüğünden bağımsız olduğu için UHD, QHD veya FHD olduğu anlamına gelmez. Çözünürlük, bir görüntü oluşturmak için mevcut piksel sayısını (1920x1080p, 2650x1440p veya 3840x2160p vb.) belirtirken, inçler söz konusu panelin köşegenini ölçer. Tabii ki, bir ekrandaki çözünürlük ve piksel yoğunluğu ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi görüntü tanımına sahip olacağız ve bundan daha fazlasını elde edeceğiz.

HDR ve SDR

HDR’den farklı olarak SDR, görüntüyü ekranda taşırken ve görüntülerken daha az bant genişliği kullanacak bir protokol olan Standart Dinamik Aralık anlamına gelir. HDR’nin çalışamadığı düşük bant genişliği arayüzlerinde veya yüksek çözünürlüklü kalite ve kontrast standartlarını sunamayan monitörlerde kullanımına yöneliktir.

Bir SDR görüntüsü genellikle, sahnenin gerçekte sahip olduğundan uzak, yapay olarak oluşturulmuş renklerle görüntülenir. Genel olarak, HDR kullanan modlara kıyasla bu farkı bize netleştirecek monitörlerde bir SDR görüntü modu bulabiliriz. Genel olarak, SDR daha düşük parlaklık, görüntü ayrıntısı kaybı ve doğal olmayan renkler sağlamalıdır.

HDR teknolojisi, bir monitörün renk alanıyla da açıkça ilişkilidir. Bu alan, bir panelin Kırmızı-Yeşil-Mavi temel renkleri birleştirerek görüntüleyebileceği renk sayısını belirler. Referans uzayı açıkça insan için görünür spektrumdur ve bunun içinde, spektrum içinde az ya da çok alanı kapsayan üçgenlerin temsillerine sahip olacağız. SDR’de, eski HDTV formatı tarafından kullanılan Rec.709 ile sınırlı bir aralığa sahip olacağız, HDR’de ise sinema ve televizyon için mevcut 4K formatı olan DCI-P3’e uzanıyor.

HDR ve HDR10

DisplayHDR ile HDR10 arasındaki farkı görmeden önce, HDR10’un ne olduğunu ve neden tam olarak sonunda bu 10’a sahip olduğunu bilmemiz gerekecek. Sıkıştırılmış HDR’de video içeriğinin iletimini desteklemekten sorumlu bir açık protokol standardından başka bir şey değildir. Daha önce UHD Association, Blue-Ray Association ve HDMI Forum tarafından tanımlanan CEA tarafından 2015 yılında kabul edilmiştir.

Bu nedenle, HDR görüntüsünü destekleyen bir monitör, diğer yandan bugün piyasadaki monitör markalarının büyük çoğunluğu tarafından benimsenen HDR10 formatındaki dosyaların kodunu çözebilmelidir. Ayırt edici “10”, temel olarak, bu görüntü dosyalarının 10 bitlik bir monitörde çoğaltılmış olsun ya da olmasın, 10 bitlik bir derinliğe sahip olması gerektiği gerçeğini ifade eder. Ayrıca, bir ITU-R BT.2020 ana rengine sahip olmak veya 4:2:2/4:2:0 alt örneklemeyi desteklemek gibi diğer daha teknik gereksinimler karşılanmalıdır.

HDR standardı yalnızca HDR10’u içermekle kalmayacak, aynı zamanda aşağıdakiler gibi diğer iyi bilinen formatlardan türetilecektir:

 • HDR10+: Muhtemelen akıllı telefon ekran özelliklerinde çok gördük. Bu varyant, HDR görüntü sahnesini sahne sahne, hatta kare kare kontrol eden bir dizi meta veri olan Dinamik Ton Eşleme teknolojisini kullanır. Bu, uyumlu ekranlarda renk ve parlaklık kullanımını iyileştirir.
 • Dolby Vision: Bu teknoloji, sektördeki en mükemmel HDR formatı olacak, her bir görüntü çerçevesinin parlaklığını, rengini ve keskinliğini yönetme açısından en gelişmiş ve en güçlü olacak. Bu, HDR10 +’dan çok önce Dinamik Ton Eşleme’yi zaten içeriyor ve şimdi içeriği ortam ışığına göre optimize eden Dolby Vision IQ’ya güncellendi. Bu şekilde, aydınlık alanları aşırı pozlamadan aydınlık odalarda karanlık sahneleri iyileştirir.
 • HLG: Başka bir resim formatı, SDR bölgesindeki yayın standartlarıyla uyumlu olarak daha ucuz HDR monitörler oluşturmak için BBC ve NHK tarafından geliştirilen Hybrid Log Gamma olacaktır. Buradaki fikir, Rec.2020 alanı ile kullanarak bir SDR görüntüsüne ek ücret ödemeden daha fazla ayrıntı uygulamaktır.

Kısacası HDR, yüksek tanımlı görüntü teknolojisi ile ilgilidir ve HDR10, görüntülenebilmeleri için bu dosyaların kodunu çözen format ve protokoldür. En kolay ve basit açıklaması böyle.

DisplayHDR ve HDR10

HDR ve HDR10’un ne olduğu konusunda netleştikten sonra, DisplayHDR yaklaşımını bilmek için gerekenlere zaten sahibiz. HDR’li bir monitörün hangi görüntü performansını verebileceğini ölçme ihtiyacından kaynaklanan tamamen farklı bir kavramdır. Bu, yalnızca görüntü verilerinin işlenme ve alınma şeklini açıkladığı için HDR ile oluşturulan görüntü hakkında bilgi eksikliğinden kaynaklandı.

VESA, her monitörün hangi HDR kalitesine sahip olacağını belirlemek için bir panelin en yüksek parlaklığını ve siyah seviyelerini ölçecek bir mekanizma icat etmeye karar verdi. Şu anda standart, DisplayHDR CTS v1.1 sürümündedir.

Dolayısıyla DisplayHDR bir HDR standardı değildir, bir monitörün sahip olacağı HDR kalitesinde bir ölçüt olarak hizmet edecektir. IPS gibi LCD/LED tabanlı panellerde mekanizma, ulaşılan maksimum parlaklığı ölçmek için kullanılırken, OLED panellerde onlar için iki özel sertifika alarak siyah seviyelerini de ölçecek. Her zaman maksimum parlaklıkla ilgili olacak ve etkin bir şekilde karşılanacak olan ölçü ile monitörün bu parlaklığı uzun süreler boyunca sağlaması gerekir. Şimdilik sadece PC monitörlerinde ve laptop ekranlarında sertifikalarla çalışıyor, televizyon dünyasına henüz girmedi.

vesa hdr sertifikaları

Bir monitör testin gereksinimlerini karşıladığında, parlaklığa bağlı olarak farklı düzeylerde sınıflandırılan bir sertifika uygulanacaktır:

 • DisplayHDR 400, 500, 600, 1000, 1400
 • DisplayHDR 400 True Black
 • DisplayHDR 500 True Black

Bu şekilde değerler, metre kare cd/m2 başına nit veya kandela cinsinden ölçülen analiz anında panelin göstermesi gereken maksimum parlaklık ile örtüşür. DisplayHDR, parlaklık gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra başka bir dizi özelliğin de karşılanmasını gerektirir:

 • DisplayHDR 400 olduğunda tüm sRGB renk alanını destekler
 • En az 8 bitlik bir renk derinliğine sahip olmak (6 bit + FRC değerinde değildir), bu 16.7 milyon renktir.
 • Küresel ekran karartma özelliği, yani panel siyahtan beyaza eşit olarak değişebilir.
 • Yerel karartmalı Mini LED veya Qantum Dot paneller söz konusu olduğunda, DisplayHDR 500’den 1400’e kadar olan testte dikkate alınması gereken bir faktördür. Sertifika ne kadar yüksekse, monitörün sahip olması gereken yerel karartma ve dinamik kontrast oranı da o kadar yüksek olmalıdır.
 • DisplayHDR 500’den 1400’e kadar monitörler, P3, DCI-P3 veya Adobe RGB alanlarından biri sRGB’deki renk sayısını aşan WCG’yi (Geniş Renk Gamı) desteklemelidir. HDR 1400’den itibaren en az %95 DCI-P3 olmalıdır.
 • 500’den 1400’e kadar olan sertifikalardan, monitörün 10 bit görüntüleri işleyebilmesi de gereklidir.
 • OLED panellerin sertifikalarına gelince, 0,0005 nit’in altındaki siyah seviyeleri ve 50 kata kadar daha yüksek dinamik aralık gereklidir.

DisplayHDR sertifikalı monitör

Mevcut monitörlerin yüksek seviyesi ve video oyunları da dahil olmak üzere piyasadaki büyük miktarda HDR içeriği ile, en az DisplayHDR 400 sertifikasına sahip HDR’yi destekleyen bir monitör satın almanın en iyisi olacağına inanıyoruz.

Bu tür monitörlerin fiyatı oldukça yüksek olacak, bu da sadece çalışmak için bir monitöre ihtiyaç duyanlar için nispeten yüksek bir rakam. Bu nedenle multimedya içeriği görüntülemek ve diğer oyunları oynamak için aktif olarak kullanmayı planlıyorsak buna değecektir. Neredeyse tüm oyunlar HDR özelliğine sahiptir ve içeriğinizden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı iyi bir monitör seçmek olacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yalnızca HDR veya HDR Ready olan modeller genellikle içerikte görsel bir gelişmeyi fark etmek için yeterli kalite standartlarını sağlamadığından, sertifikalı bir birim seçmek en iyisidir.

Monitörümün HDR olup olmadığını nasıl anlarım?

Bunu doğrulamadan önce, Windows’un 1803 sürümünden itibaren HDR’yi desteklediğini, Çalıştır aracını (Windows + R) açıp “winver” komutunu yazarak keşfedebileceğimiz bir şey olduğunu hesaba katmalıyız.

Olası uyumluluk sorunlarını önlemek için ekran kartı sürücüleri de güncel olmalıdır. Monitörümüzün HDR olup olmadığını bilmek için en belirgin şey, destek belgelerinde veya doğrudan üreticinin web sitesinde görünecek olan teknik özelliklerini bilmektir.

Windows’ta HDR’yi etkinleştirme seçeneği, masaüstüne sağ tıklayarak ve Görüntü Ayarları’na girildiğinde görünecektir. Windows HD Color seçeneği, öğe listesinde görünmelidir.

HDR Kullan butonunu aktif hale getirerek HDR modunu uygulayacağız. Bu seçenek görünmezse, şu anda tümleşik olanlar da dahil olmak üzere tüm GPU’lar 7. Nesil Intel işlemcilerden HDR’yi desteklediğinden, monitörün HDR içeriğini yeniden üretmediği anlamına gelir.

Windows HD Renk seçeneklerine girdiğimizde Ekran özellikleri bölümünde içerikleri HDR olarak oynatmak için aktif edebileceğimiz iki seçenek çıkacaktır. Bu bölüm ekranda kullanılabilen özellikleri gösterecektir ve bunların tümü veya bir kısmı “Hayır” olarak ayarlanmışsa bu, monitörde HDR’nin etkin olmadığı veya uyumlu olmadığı anlamına gelir.