IP adresi sınıfları nelerdir?

Bir noktada hepimiz IP adresini duyduk. İnternete bağlı herhangi bir cihazın atanmış bir IP’si vardır. Amacı, diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi için ağdaki o cihazı tanımlamaktır. Ancak farklı IP türleri vardır. Yerel ev ağınızda cihazınız için bir IP ve İnternet’e eriştiğinizde kullanılan başka bir IP vardır. İkincisi, yönlendiricinizi veya modeminizi her yeniden başlattığınızda değişir.

IP, Internet Protocol veya İnternet Protokolü’nün kısaltmasıdır. TCP protokolü (Transmission Control Protocol veya İletim Kontrol Protokolü) ile birlikte, sırasıyla İnternet olan ağlar ağını oluşturan cihazlar arasında iletişimi mümkün kılarlar. Her iki protokol de geçen yüzyılın 70’lerinde internetin babaları Vinton Cerf ve Robert Kahn tarafından oluşturuldu. İlk olarak, daha sonra bilimsel kullanıma ve daha sonra bildiğimiz İnternet’e yol açan askeri kullanım için bir ağ olan ARPANET olarak adlandırıldı.

Günlük olarak, İnternet’e bağladığımız herhangi bir cihaz, onu cihazın geri kalanından ayıran bir IP adresi kullanır. Bir yandan, ev ağınız içindeki özel IP. Öte yandan, İnternet’e erişmenizi sağlayan genel IP. Çeşitli IP sınıfları arasındaki farklara bakalım.

Özel veya genel IP adresi?

IP adresi, noktalarla ayrılmış sayıların birleşimidir. IP sınıfları arasında özel IP, yönlendiricinize bağlanan her bir cihazı tanımlayan IP’dir. Yönlendiricinin kendi özel IP’si vardır, 192.168.1.1 gibi. Buradan, yönlendiriciye bağlanan her yeni cihaz, bağlantı sırasına göre atanan son rakamı değiştirecektir. Bu adres genellikle değişmez ve ev ağınızdaki cihazları tanımlar. Böylece siz internete girmeseniz bile birbirleriyle haberleşebilirler. Özel IP’ye ek olarak yerel veya dahili IP olarak da adlandırabiliriz.

Özel IP ile yönlendiriciden bu cihazların ağ kullanımını kontrol edebiliriz. Örneğin, onları geçici veya kalıcı olarak engelleyebilir veya tersini yapabilir, bant genişliğine öncelikli erişime sahip olmalarına öncelik verebiliriz.

Ancak bu makalede ilgilendiğimiz IP adresi genel IP’dir. İnternete bağlandığında telefonunuzu, bilgisayarınızı, televizyonunuzu veya video oyun konsolunuzu tanımlayandır. Bazı insanlar araba plakaları veya kimlik belgeleri benzetmesini kullanır. Kısmen benzerler, ancak daha sonra göreceğimiz gibi, hiç de öyle değil.

İnternete bir cihaz bağladığınızda, ISS’niz veya İnternet servis sağlayıcınız, Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü veya Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü’nün kısaltması olan DHCP protokolünü kullanarak yönlendirici aracılığıyla ona genel bir IP adresi atar. IP sayesinde cihazınız, e-postaları kontrol etmek, WhatsApp mesajları göndermek, Netflix veya Prime Video’da film izlemek veya milyonlarca başka şey için gerekli olan ağdaki diğer cihazlarla iletişim kurabilir.

Pratik örnek. Bağlantınızın hızını hız testi ile kontrol ederseniz, yükleme ve indirme hızı, gecikme veya genel IP’niz gibi faydalı veriler elde edersiniz. Özel IP yalnızca yönlendiriciniz tarafından bilinir. Genel IP, cihazınızın tanımlayıcısı olduğu için bilinebilir. Dahası, bu IP aracılığıyla bir cihazın nereden bağlandığını öğrenebilirsiniz. Fiziksel adres değil, sadece şehir bilgisi.

Sabit veya dinamik IP?

Genel IP adresinin bir özelliği, genellikle dinamik olmasıdır. Başka bir deyişle, bir cihaz İnternet’e her eriştiğinde, bir süre sonra süresi dolan farklı bir adres alır. Böylece, her İnternet sağlayıcısı için mevcut olan IP adresleri kullanılır ve yeniden kullanılır, böylece etkin olmayan adreslerin sayısı azalır.

Kullanıcı için bir diğer pratik avantaj ise, bir hizmet veya web sayfasında sorun yaşamanız veya kullandığınız IP’nin çeşitli nedenlerle bloke olması durumunda, yönlendiricinizi yeniden başlattığınızda, söz konusu hizmeti kullanmaya devam etmek için yeni bir IP alacaksınız. Hızlı ve kolay. Ve İnternet sağlayıcıları için dinamik adreslere sahip olmak bir avantajdır çünkü ağlarında daha az adresi yönetmelerine olanak tanır.

Mevcut IP sınıfları arasında dinamik IP adreslerinin kullanılması yaygındır, ancak sabit veya statik bir IP adresine sahip olmak da mümkündür. Bu, tek bir IP’nin aynı cihazı sabit bir şekilde tanımladığı anlamına gelir. Sabit IP adresleri, sunucular gibi belirli hizmetler için kullanılır. Dosyaları, çevrimiçi hizmetleri veya web sayfalarını barındıran makinelerin, tanımlamalarını kolaylaştırmak için kendi IP’leri vardır. Ve genellikle ücretlidir. Yani sabit bir IP talep edebilirsiniz ancak bunun dinamik IP’den farklı olarak ek bir maliyeti olacaktır.

Sabit ip fiyatları Ağustos 2022 itibariyle aylık olarak Turknet’te 14,90 TL, Turktelekom’da 45.90 TL, Turkcell Superonline’da 39,90 TL, Uydunet’te 19,99 TL olarak fiyatlanmıştır.

Sabit IP adreslerinin avantajları arasında, daha hızlı ve daha kararlı bağlantılar sunmaları, dolayısıyla özel ağlar veya web sayfalarını barındırmak için kullanılmalarıdır. Öte yandan, sabit bir adres olduğundan, sunucuları ağdan düşene kadar doyuran popüler DDoS saldırıları gibi düzgün çalışmasını engelleyen harici saldırıların kurbanı olabilir.

Geri kalanı için, dinamik adreslerin kullanılması, mevcut adreslerden yararlanmak gibi başka bir avantajı beraberinde getirir. Tam olarak, internetin son yıllardaki sorunlarından biri, mevcut genel IP adreslerinin tükenmesidir. Bu nedenle, İnternet sağlayıcıları yavaş yavaş mevcut IP protokolünün sürümünü, IPv4’ü, daha geniş bir kullanılabilir adres yelpazesi sunan IPv6 sürümüne geçirmektedir.