Twitch Prime nedir?

Twitch’i bir süredir kullanıyorsanız, muhtemelen “prime” terimini en az bir kez duymuşsunuzdur. Ne demek istediğini merak ediyor olabilirsiniz. İlk açıklama, daha önce Twitch Prime olarak bilinen platformun yeniden markalandırılmasından bahsettiğimizdir.

Bu kılavuz size Prime Gaming hakkında bilgi verecek ve ödemeye değip değmeyeceğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Twitch Prime veya Prime Gaming’in özellikleri

Twitch, premium Twitch Prime deneyimini 30 Eylül 2016’da tanıttı. Twitch şu anda Amazon’a ait olduğundan, iki platform arasında bir işbirliği olması an meselesiydi. Kullanıcılar başlangıçta bu konsepte şüpheyle yaklaştılar, ancak ücretsiz aylık ganimet sunulduğunda hızla fikirlerini değiştirdiler.

Amazon’a göre, bu değişikliğin amacı, şirketin yalnızca canlı akış açısından değil, oyun endüstrisine olan bağlılığını daha da sağlamlaştırmaktı. Ad değişikliği, hizmeti Amazon’un sunduğu diğer Prime özellikleriyle de uyumlu hale getirdi.

Bu hizmet, aktif bir Amazon Prime aboneliğine sahip olan ve hesaplarını iki platform arasında bağlamış olan Twitch kullanıcılarına premium özellikler sağlar. Amazon Prime Gaming’in resmi tanıtımı, hizmet ve onu destekleyen abonelik sistemiyle ilgili tüm bilgileri içerir.

Prime Gaming’i diğerlerinden ayıran avantajlar

Amazon’un açıkladığı gibi, Twitch Prime ile en sevdiğiniz oyunlarla ilgili tonlarca özel içeriğin kilidini açabileceksiniz. Her ay büyük bir PC oyunu koleksiyonuna ücretsiz olarak doğrudan erişebileceksiniz. Ayrıca şu avantajlardan da yararlanacaksınız:

  • Çeşitli çevrimiçi oyunlar için oyun içeriği veya ganimet.
  • Sohbette gönderi yayınladığınızda adınızın yanında görünecek özel Prime rozeti.
  • Özel premium sohbet renkleri ve ifadeleriyle Twitch’te tanınma.

Öte yandan, dikkate alınması gereken değerli bir detay var: Bedava şeyler sadece bir süre için talep edilebilir. Bu nedenle, bu gerçeğe dikkat etmek önemlidir. Şu anda Apex Legend, Roblox ve Call of Duty: Vanguard ve Warzone oyunlarında yeni içerik talep etmek mümkün, sadece kayıt sırasında teklifi incelemeniz gerekiyor.

Prime Gaming veya Twitch Prime, hangisini tercih ederseniz edin, Genshin Impact ve League of Legends: Wild Rift gibi büyük oyunların içeriğini de tanıtıyor ve dağıtıyor. Mevcut diğer ganimet, diğerleri arasında League of Legends, Pokemon Go, FIFA22 ve Hearthstone için paketlerle ilgilidir.

Herkes Twitch Prime’da olmanın avantajlarını sever

Amazon Prime üyeliği ile teyit edilen dünya çapında bir fenomenden bahsediyoruz. Oyuncu olmayanlar tarafından çok az bilinmesine rağmen, Twitch’in başarısı canlı yayın yapılan saatlerin sayısıyla ölçülür: bu, 2021’in ilk çeyreğinde 6,3 milyar saat, yani izlenen canlı saatlerin yaklaşık %72’si. Bu rakam YouTube Live ve Facebook Gaming’i aşıyor.

Bu fenomene takipçi ekleyen bir diğer özellik de, kendi iletim kanalınızı oluşturma ve bunun üzerinden para kazanma olasılığıdır. Twitch Prime’da bir kullanıcı, en sevdiği oyuncuların kanallarına, tercih ettikleri değer ne olursa olsun abone olabilir. 2022 itibariyle, Twitch aboneliğinin aylık fiyatı 9,90 TL’dir. Gelirler, kanalın itibari oynatıcısı ve Amazon arasında 50/50 oranında bölünür. Bunun eski fiyatı 38,99 TL’ydi.

Neden başka bir platform değil de Prime Gaming?

Prime Gaming’in aylık maliyeti 9,90 TL’dir.

Bir diğer büyük avantaj ise Prime Gaming’i ücretsiz deneyebilmenizdir. Aboneliği devam ettirmeye veya iptal etmeye karar vermeden önce deneme sırasında ödül talep etmek bile mümkündür.

Favori yayıncılarını takip edenler veya genellikle belirli bir kanala abone olanlar için Prime aboneliğini tercih etmeleri önerilir. Bu onların en iyi oyunların ve kanalların keyfini çıkarırken harika ödüller kazanmalarına ve kendilerini kalabalıktan farklı kılan parlak bir rozet sergilemelerine olanak tanır.