Kripto para dünyasına giriş

Kripto para birimleri hakkında konuştuğumuzda, belirli şirket veya platform adlarının yanı sıra İngilizce olarak belirli kelimeler veya kavramlardan bahsetmek kaçınılmazdır. Kripto dünyası, kripto para birimleri gibi bilinmesi gereken kelimeler ve ticari markalarla doludur. Bu, Bitcoin, Ethereum veya Coinbase gibi popüler isimler için geçerlidir.

Kripto para birimleri ile ilgili kavramları bilmeniz gerekiyorsa, buradan başlayabilirsiniz. Ancak aradığınız şey, kripto para birimleri ve kripto dünyasındaki diğer önemli oyuncularla tanışmaksa, en etkili olanlardan veya genellikle hemen hemen her konuşmada görünenlerden bazılarını bir araya getirdik. Temel olarak, kripto para birimleri veya kripto para birimi yönetim platformlarıdır.

Bu listeye Metaverse’ün en iyi bilinen oyunlarından veya sanal dünyalarından bazılarını da dahil edebilirsiniz. Hepsi, oyuncularını ödüllendirmek veya nesneler, dijital araziler ve sanal avatarlar alıp takas etmek için kendi jetonlarını veya kripto para birimlerini kullanır.

Binance

Kripto dünyasının ilk ticari markası veya önemli ismi. Binance bir kripto para birimi değişim platformudur. 2017 yılında Changpeng Zhao tarafından kuruldu ve görevi, kullanıcılara diğer kripto para birimi değişim işlemlerini satın alma, satma ve gerçekleştirme hizmeti vermektir. Bir merak olarak, 600’den fazla kripto para birimi ile işlemlere izin verir. Ayrıca NFT’lere ayrılmış bir bölümü de var.

Binance’in kendisine göre, platformundan 24 saat içinde 70 milyar Euro’dan fazla işlem hacmi geçiyor. Platformun kendisinden bir kripto para birimi portföyü oluşturabilir ve satın almaya başlayabilirsiniz. NFT’leri almak ve kodlarını Cüzdanınızda saklamak da mümkündür.

Bitcoin

Her şey Bitcoin ile başladı. Bu ad, kripto para piyasasındaki en önemli sanal para birimini tanımlamaya hizmet eder. Bitcoin herhangi bir kıyaslama endeksinde temsil edilmelidir. Buna karşılık, Bitcoin adı, bu kripto para birimlerinin yaratılmasını mümkün kılan teknolojiyi belirtir.

Hal böyle olunca Bitcoin 2009 yılında yaratıldı. Bir takma adın arkasına saklanan yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun kim olduğu tam olarak bilinmiyor. Geri kalanı için, referans kripto para birimidir ve genellikle tüm kripto fiyat listelerinin başında gelir. Ve şu anda, diğer kripto para birimlerine kıyasla en yüksek fiyata sahip olanıdır.

Cardano

Bitcoin gibi, Cardano da birkaç şeye atıfta bulunur. Birincisi, Ada olarak da bilinmesine rağmen, dijital bir para birimi, bir kripto para birimidir. Ancak aynı zamanda akıllı sözleşmeler oluşturmayı kolaylaştıran bir platformdur. Ve bu ismin arkasında Ethereum’un kurucularından Charles Hoskinson var. Kripto dünyasında bir başka referans isim.

Bir merak olarak, Cardano’nun dayandığı teknoloji, ilgili kodları oluşturmak için daha az elektrik enerjisi kullandığından, iş kanıtı tipi protokollerden daha ekolojik olması gereken, hisse ispatı tipi bir blok zinciridir.

Geri kalanı için, adı İtalyan matematikçi Gerolamo Cardano’ya atıfta bulunuyor. Sanal para birimi Ada, İngiliz matematikçi Ada Lovelace’a bir selam niteliğinde.

Coinbase

Binance ile birlikte Coinbase, en popüler kripto para birimi değişim platformlarından biridir ve kendi kripto cüzdanınızı oluşturmak için tercih edilenlerden biridir. Özellikleri arasında, Coinbase dağıtık bir şirkettir, yani fiziksel bir merkezi yoktur ve çalışanları uzaktan çalışır. 2012 yılında kuruldu ve kurucuları Brian Armstrong ve Fred Ehrsam’dır.

Kripto para birimleri elde etmek ve kendi sanal cüzdanınızı oluşturmak için bir platform olmasının yanı sıra, kendi kripto para birimine ve NFT koleksiyoncuları için bir pazara sahiptir.

Ethereum

2013 yılında Vitalik Buterin tarafından oluşturulan bu kripto para birimi, akıllı sözleşmeler ve NFT’ler ve diğer merkezi olmayan uygulamalar gibi diğer projeler oluşturmayı mümkün kılan bir blok zinciri platformu oluşturmanın da temeli olmuştur. Ethereum’un önemi hakkında bir fikir edinmek, teknolojisi sayesinde en güncel oyunlar ve blok zincirine dayalı sanal dünyalar mümkün olmuştur.

Başka bir deyişle, Ethereum sayesinde kendi kripto para portföyünüzü oluşturabilir, NFT’ler edinebilir, dapp olarak bilinen merkezi olmayan uygulamalar tasarlayabilir, merkezi olmayan finansal işlemleri (DeFi) gerçekleştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Üstelik Web3 olarak bilinen şey, Web2’de olduğu gibi belirli bir sunucuya bağlı olmayan uygulamalar oluşturmayı mümkün kıldığı için Ethereum’a çok şey borçludur.

Dogecoin

Çok ilginç bir geçmişe sahip bir kripto para birimi olan Dogecoin’den özel olarak bahsetmek gerekiyor. 2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından oluşturuldu. Daha önceki başka bir kripto para birimi olan Litecoin’e dayanıyor ve varoluş nedeni, bir Shiba inu köpeğinin başrolde olduğu bir internet memesini kripto para birimine dönüştürmektir.

Yarı şaka yarı ciddi Dogecoin gerçek bir sanal para birimi. Aynı zamanda kendi sanal cüzdanı olan Multidoge’u hafif bir versiyonda ve Dogecoin Core’u tam bir cüzdan olarak sunuyor.

OpenSea

2017 yılında Devin Finzer ve Alex Atallah tarafından düzenlendi. OpenSea, NFT kaynakları ve koleksiyonları bulmak ve satın almak için önde gelen yerlerden biri olan lider bir NFT pazarıdır. Ve elbette kendi NFT kreasyonlarınızı da yayınlayabilirsiniz. Referans olarak Ethereum para birimini kullanır ve çoğu kripto cüzdanını destekler.

Solana

Solana adıyla başka bir sanal para birimi veya kripto para birimi buluyoruz. Aynı zamanda akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılan halka açık bir blok zinciri platformunu ifade eder. Bu, merkezi olmayan uygulamaları veya kendi blok zinciri pazarınızı tasarlamayı mümkün kılar. Ayrıca kendi kripto para portföyünüzü ve/veya kendi tokenlerinizi oluşturmak için de kullanılır.