Kripto para terimleri ve anlamları

Wallet, trade, token, Bitcoin, blockchain, exchange, Ethereum… Kripto para birimleri evreni İngilizce kelimelerle dolu. Bazıları genel olarak finans ve ekonomiye aşina olanlar arasında zaten biliniyor. Diğer kavramlar teknolojiden gelir. Ve doğrudan kripto paralarla üçüncü bir grup ortaya çıktı. Ne olursa olsun, blok zincirinin ve dijital varlıkların nelerden oluştuğunu bilmek ve onları tanımak için geç değil.

Kripto para ticareti yapmaya başlamak için yapılacak ilk şey, bir kripto para portföyü veya cüzdanı oluşturmaktır. Oradan, genellikle İngilizce olan bir kelime, ticari ad ve kavram listesiyle karşı karşıya kalacaksınız. Bazılarını anında anlayacaksınız. Diğerleri için, aşağıdaki gibi bir kripto argo sözlüğüne veya listesine bakın.

Aşağıda, kripto para birimleri ve blok zinciri hakkında konuşurken en sık görünen kelimelerden bir seçki derledik. Belki bazı kavramları kaçırıyorsunuz, ancak Ethereum veya Bitcoin ile ticarete başlamak için aşağıdaki terminoloji sizin için daha kolay hale getirecektir. Daha sonra daha fazla teknik terim ve kısaltma öğrenmek için zamanınız olacak.

Kripto para, kripto para birimi veya kripto varlık

Bu üç kelime, İngilizce’de kripto para birimi veya sadece kripto olarak bilinen şeyi tanımlamaya hizmet eder. İşlemlerin güvenli olması için kriptografiye dayalı alternatif bir para birimi veya dijital para birimidir. Spesifik olarak, blockchain veya blok zinciri olarak bilinen bir teknoloji kullanır.

Pratikte bu, sanal paranızın merkezi olmayan bir veritabanında olduğu anlamına gelir. O paraya erişmenizi sağlayan bazı anahtarlarınız var. Anahtarlar, cüzdan veya kripto cüzdan olarak bilinen sanal bir çantada saklanır.

Blockchain veya blok zinciri

Bu teknoloji, kripto para birimlerinin ve NFT’ler gibi diğer dijital varlıkların temelidir. Blockchain veya blok zinciri, bir zincir veya bilgi blokları dizisidir. Her bloğun başka bir bloğa göre meta verileri vardır. Ancak tam bilgi ancak tüm bloklara erişilerek bilinebilir.

Bunu mümkün kılmak için kriptografi, yani şifreleme, hash fonksiyonları ve dağıtılmış bir defter kullanılır. İlk olarak, asimetrik veya iki anahtarlı şifreleme. Bu, şifrelenmiş içeriğe erişmek için iki anahtar veya parola gerektiği anlamına gelir. Biri public biri private. İlki paylaşılabilir ve sınırlı işlevselliğe sahiptir. Diğeri kişiseldir ve devredilemez ve bir dosyaya veya erişime tam erişim sağlar.

Hash işlevi, herhangi bir rastgele veri bloğunu sabit uzunlukta yeni bir karakter dizisine dönüştürmek için kullanılır. En popüler karma işlevleri SHA-1, MD5 ve SHA-2’dir. Genellikle parolaları güvenli bir şekilde kurtarmak veya dosyaları tanımlamak ve değiştirilmediklerinden emin olmak için kullanılırlar.

Kendi adına, dağıtılmış defter (İngilizce DLT, Distributed Ledger Technology). Ayrıca paylaşılan defter veya dağıtılmış defter olarak da adlandırılır. Dijital varlık işlemlerini kaydetmek için kullanılır. Bu kayıt, merkezi olmayan bir şekilde çeşitli yerlerde saklanır.

Wallet, kripto cüzdan veya cüzdan

Kripto para birimlerinin anahtarlarından biridir. Bir çantada veya cüzdanda fiziksel para tutarsanız, dijital varlıklarınız bir cüzdanda tutulur. Ama İngilizce kulağa daha hoş geliyor, wallet. Ayrıca kripto para cüzdanı veya kripto cüzdanı olarak da adlandırılabilir.

Cüzdan, kripto para birimlerini depolayan ve değiştirmenize izin veren bir yazılım veya bilgisayar programıdır. Aracılar olmadan çalışır. Web’den, bir masaüstü uygulamasından veya bir mobil uygulamadan kullanılabilirler. Bir cüzdan oluştururken iki anahtar alırsınız. Para almak için kullanılan public ve dijital varlıklarınıza erişmek için private. Cüzdanın bize anonimlik verdiğini unutmayın. Bir cüzdanın kimin olduğunu kimse bilemez.

Kripto para cüzdanları çeşitli tiplerde olabilir. En yaygın olanları barındırılan veya korunan cüzdanlardır. Bunlara değişim cüzdanları da denir. Kripto para birimlerinin değişimi için kullanılırlar. Bu cüzdanlar değişim platformunda barındırılmaktadır. Avantajları vardır, şifreyi unutursanız geri alabilirsiniz. Ancak, üçüncü bir tarafa bağımlı olmanız gibi dezavantajları vardır. Birisi o platformu hacklerse, kriptolarınızı kaybedebilirsiniz.

İkinci tip cüzdan. Velayet olmadan cüzdan. Cüzdanın kendisini kurtarmaktan sorumlu olduğunuz için, kripto para birimleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Anahtarlarınızı unutursanız, o parayı kaybedersiniz. Ve daha temkinli olanlar için fiziksel cüzdanlar var. Temel olarak cüzdan bilgilerini barındıran ve ek bir kodla koruyan bir USB cihazıdır.

Bitcoin

Kripto para birimlerini duyduysanız, Bitcoin ismi mutlaka karşınıza çıkacaktır. En iyi bilinen kripto para birimidir. Bu adla hem değişim protokolü hem de ödeme ağı ve para biriminin kendisinin veya ölçü biriminin adı bilinir. Bu dijital para biriminin kendi sembolü vardır, düz bir dikey çizgi ile kesişen büyük B harfi vardır. Kısaltmaları BTC veya XBT’dir.

Kökeni 2009 yılına dayanmaktadır. Gerçek bir isim mi yoksa bir takma ad mı olduğu bilinmemekle birlikte, yaratıcısı, prensip olarak Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoin’in yaratıcısının gerçek kimliği tam olarak belli değil.

Maksimum 21 milyon bitcoin oluşturulabilir. Merkezi olmadığı için herkes bu para birimini kullanabilir. İşlemleri merkezileştiren ve engelleyebilecek veya sansürleyebilecek hiçbir operatör veya kuruluş yoktur. İşlemler de geri alınamaz. Ve tüm birimler değiştirilebilir. Bu ve diğer özellikler, blok zincirinin ve kripto para birimlerinin temelidir.

Kripto para madenciliği veya cryptomining

Kripto para birimlerinin özelliklerinden biri de kendi içlerinde yaratılmalarıdır. Kripto para birimleri, eş ağlar aracılığıyla üretilir ve dağıtılır. Onları P2P (eşler arası) kısaltmalarıyla tanıyacaksınız. Bu teknolojinin en iyi bilinen kullanımı yasal, yasa dışı ve/veya yasal olarak yapılabilen dosya paylaşımıdır. Yasal olarak, büyük dosyaların gönderilmesini kolaylaştırmak için P2P kullanan şirketler var.

Bitcoin ve diğerleri gibi kripto para birimlerinin oluşturulmasına kripto para madenciliği denir. Temel olarak oldukça karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesinden oluşur. Yalnızca bir işlemcinin çözebileceği sorunlar. Bu sorunu çözmenin ödülü, söz konusu para biriminin bir birimidir.

Bitcoin durumunda, yeni BTC madeni paralarının üretim oranı, dolaşımda 21 milyon birimlik bir sınırla her 4 yılda bir %50 oranında azaltılır. Bu nedenle, kripto para birimlerinin sorunlarından veya eleştirilerinden biri, onları oluşturmak için güçlü işlemcilere ve ekran kartlarına ihtiyaç duymalarıdır, bu da yüksek bir elektrik tüketimi anlamına gelir.

Ethereum

Bitcoin ile birlikte, kripto pazarındaki en popüler ikinci kripto para birimidir. Ayrıca, bu para biriminin protokolüne ve yönetim platformuna atıfta bulunur. Yaratıcıları, diğerleri arasında Vitalik Buterin ve Gavin Wood’dur. Ethereum, dijital bir para birimi olmanın yanı sıra, blok zinciri video oyunları ve NFT içeriği gibi diğer dijital varlıkları oluşturmak için bir platform görevi gördü.

Token

Token veya jeton, Ethereum ekosisteminde ortaya çıkan sanal bir öğedir. Belirteç, NFT’ler (değişmeyen belirteçler) gibi dijital varlıkların temelidir. Para elde etmek veya bu takas karşılığında işlem yapmak için para birimi olarak kullanılabilirler. Ayrıca tazminat veya ödül olarak kullanılabilirler ve başka şeylerle takas edilebilirler, dolayısıyla sanal dünyalar, video oyunları gibi dijital etkinlikler için değerleri ve hatta fiziksel dünyadaki yansımaları olabilir.

Airdrop

Bu kelime ile her türlü proje tarafından jetonları ücretsiz dağıtmak için kullanılan bir yöntem bilinmektedir. Daha önce de söylediğim gibi etki yaratmak, kullanıcıları artırmak, sadakat kazanmak vb. ticari bir stratejidir.

Trade, tradear, trading

İngilizce’de trade ticaret anlamına gelir. Ve finans çevrelerinde çok sık kullanılan bir kelimedir. Borsanın kendisinde ticaret, borsada işlem gören varlıkların satışıdır. Hisse senetleri, para birimleri, vadeli işlemler… Bu borsa sözlüğünün kripto para birimlerinde de kullanılması şaşırtıcı değildir, çünkü kullanımlarından biri kripto para birimlerini dolar veya euro cinsinden değerlerine göre satmak ve satın almaktır.

Ticaret, kendi adına, kripto para birimlerine yatırım yapmak, satmak veya satın almakla eşdeğer bir bakış açısıdır. Ticaret, Forex ve CFD’lere adanmış aynı adı taşıyan platformla karıştırılmamalıdır.