Kripto paralar nasıl korunur?

Herkes kripto paralardan bahsediyor. Beğensek de beğenmesek de önümüzdeki yıllarda onlarla birlikte yaşamak zorunda kalacağız. Şu anda bunları kullanmak zorunda değiliz. Ancak kripto güvenliği, kripto para birimleri ve/veya kriptoaktifler hakkında bilgi sahibi olmak, kripto para birimleri dünyasını anlamamıza yardımcı olacaktır. Sadece bu değil, aynı zamanda siber güvenlik hakkında biraz daha bilgi edinmemize de yardımcı olacak.

Ve kripto para birimleri, güvenli işlemler yapmak, daha fazla sanal para birimi oluşturmak ve bu transferleri doğrulamak için kriptografiye, şifrelemeye dayanmaktadır. Sırayla blok zinciri olarak tercüme edilen blockchain teknolojisine dayanan, çok sayıda kripto para birimine sahip olan şifreli ve merkezi olmayan bir veritabanı kayıtlarıdır. Bu kripto paralara, bir kripto para cüzdanında sakladığımız bir kod ya da anahtar ile erişimimiz olacak.

Ancak her şey çok güvenli olsa bile, siber güvenlikte her zaman insan hatası, dikkatsizlik veya birinin kripto para birimleri gibi değerli malları ele geçirmek için yararlanacağı bir güvenlik açığı olasılığı vardır. Bu sık sık olan bir şey değil, ancak bizim tarafımızdan kripto varlıklarımızı veya dijital varlıklarımızı korumak için çeşitli önlemler alabiliriz.

İyi bir şifrenin önemi

Kripto para birimleri, bugüne kadar kırılmaz olan bir şifreleme teknolojisine dayanmaktadır. Kripto güvenlik savunucuları, 2008’de oluşturulduğundan beri Bitcoin’in şimdiye kadar saldırıya uğramadığını söylüyor. Bu nedenle, prensipte kripto para birimleri güvenlidir. Zincirin zayıf kısmı nerede? Kullanıcıda ve dijital varlıkları tutan platformda.

Bu nedenle, genellikle siber güvenlikte yapılan ilk tavsiye, iyi bir şifreye sahip olmaktır. Yani, tahmin edilmesi zor olan bir şifre. Genellikle harflerin, sayıların, büyük ve küçük harflerin karıştırılması önerilir. Kusursuz parolalar yoktur, ancak ne kadar karmaşıksa, kırmak o kadar zor olacaktır. Parola oluşturucularla kendimize yardımcı olabiliriz. Parola yöneticileri ile birlikte genelde gelir. En popüler şifre yöneticileri 1Password, LastPass, Dashlane ve Bitwarden’dir.

Şifreyle ilgili olarak, her zaman iki adımda doğrulamayı etkinleştirmeye çalışın. Mevcut birçok İnternet hizmeti, varsayılan olarak etkinleştirilmesini gerektirir. Bu, bir web sayfasına veya mobil uygulamaya giriş yaptığınızda ikinci bir güvenlik katmanıdır. Sadece şifreyi girmek yeterli değildir. İkinci adımda onaylamanız gerekecek. Daha fazla güvenlik, siber suçlular için daha zor.

Ve tabi ki. Parola veya kimlik bilgileri paylaşılmaz. Özeldirler, bu nedenle onları güvende tutmak uygundur. Bunları paylaşmak istiyorsak, yanlış ellere düşerse içeriğini kaybetme riski olacağından sanal cüzdanı paylaşmak yerine kripto paraları takas etmek daha iyidir.

Kripto para birimleri ve kimlik avı dolandırıcılıkları

Çoğumuz buna sosyal mühendislik diyoruz. Bazı medya kuruluşlarının siber suçlunun bilgisayar uzmanlığına atfettiği şey aslında aldatma kadar eski bir şeydir. Her zaman başkalarını aldatarak geçimini sağlayan birileri olmuştur. Ve İnternet, telefon ve e-posta ile durum böyle olmaya devam ediyor.

Sahte e-postalar, WhatsApp veya Bizum mesajları, telefon görüşmeleri… Bir çok yöntem var. Bugün bunlar kimlik avı veya kimlik hırsızlığı olarak biliniyor. Birisi, onlara bilgi verebilmeniz için olmadığı biri gibi davranır. Kimliğinizi, banka hesabınızı, kredi kartınızı veya şifrenizi isteyebilirsiniz.

Kripto para birimleri ve kripto güvenlik dünyasına odaklanan mesajlar genellikle potansiyel kurbanlara sahte web sitelerine bağlantılar ile gönderilir. Görünüşü yasal bir kripto para birimi platformuna benziyor, bu yüzden tuzağa düşerseniz, her zaman yaptığınız gibi verilerinizi girersiniz. Kötü olan şey, bu verilerin kripto para portföyünüzü çalmak isteyen birine gitmesidir.

Tarayıcıdan sanal cüzdanınıza veya takas platformlarına erişirseniz, resmi sayfadan erişin. Genellikle varsayılan olarak şifrelenir, yani tarayıcı çubuğunda bir asma kilit görürsünüz. Mesajda aldığınız bir bağlantıdan değil, her zaman oradan girmek için bu bağlantıları tarayıcınıza kaydedin.

Bir diğer önemli kripto güvenlik detayı, kripto para gönderilecek adreslerin bilgisidir. Hata yapmamaya çalışın. Adresi elle yazmak yerine kopyalayıp yapıştırın yoksa yanlış adrese para gönderir ve geri alamama riskini alırsınız. Adresler genellikle panoya kopyalanabilir veya kolay paylaşım için bir QR kodu bile içerebilir.

Kripto para platformlarına saldırılar

Yukarıdaki ipuçları, kripto para birimi kullanıcıları ve sahiplerine yöneliktir. Ancak kendimizi siber suçlulara karşı savunmak her zaman elimizde değildir. Siber güvenlik, kripto para birimlerimizi elinde tutanları da etkiler. Yani, değişim veya değişim platformları.

Sık değil, ancak zaman zaman birisinin bir platform siber suçlular tarafından saldırıya uğraması nedeniyle kripto para birimini kaybettiğini okuyoruz. Bazen geri kazanılabilirler, ancak bu her zaman böyle değildir.

Kripto paralara sahip olmanın avantajlarından biri, onları kendiniz tutabilmenizdir. Başka bir deyişle, varsayılan olarak, içeriği Binance, Coinbase, Crypto vb. bir platform tarafından izlenen ve depolanan bir kripto para portföyüne sahip olabiliriz. Ancak bu portföyün elimizde olmasını da seçebiliriz. Risk, anahtarları kaybedersek kripto para birimlerine erişimimizin olmamasıdır. İşin iyi yanı, değişim platformuna saldırılırsa kriptolarımızı kaybetmeyeceğimizdir.

Günlük yaşam için daha fazla siber güvenlik ipucu

Dijital varlıklarımızı korumak için en önemli üç kripto güvenlik ipucunu gördük. Ancak siber güvenlikte birçok tehlike ve alınması gereken birçok önlem var. Örneğin, çevrimiçi alışveriş yapacaksak veya kripto para birimlerimizi yöneteceksek, halka açık WiFi ağlarına bağlanmaktan kaçınmalıyız. Sık değil, ancak bu WiFi ağı güvenli olmayabilir. Bu prosedürleri evden yapmak daha iyidir.

Daha fazla güvenlik ipucu:

  • Cihazlarınızı güncel tutun
  • Güvenlik duvarları gibi güvenlik araçlarını kullanın
  • Bilinmeyen kaynaklı bağlantıları veya dosyaları açmayın
  • Şüpheli itibara sahip sayfaları ziyaret etmeyin

Ve her zaman olduğu gibi, en iyi siber güvenlik tavsiyesi, sağduyu. Kripto para birimlerinin bir değeri vardır, bu yüzden bu değer “nesnesini” korumak için uygun önlemleri alalım.