Photonic Engine nedir?

Apple’ın her yeni iPhone modeliyle birlikte, cihazlarının kameralarına göre donanımın performansını artırmak için yeni fotoğrafçılık özellikleri uygulanıyor. iPhone 13’te fotoğraf stilleri ve sinema modu ile oldu ve iPhone 14 modellerinde aksiyon modu ve Photonic Engine işlevi ile tekrarlandı.

Bu yazımızda Photonic Engine’in ne olduğunu ve Apple’ın yeni iPhone 14 cihazlarının bu yeniliğinin nasıl çalıştığını çok detaylı bir şekilde anlatacağız. Eylül ayındaki özel etkinlik sırasında tanıtılan bu özelliğin fotoğrafların kalitesini nasıl iyileştirdiğini öğrenin.

Photonic Engine Nedir?

Photonic Engine, özellikle düşük ışık koşullarında çekildiğinde fotoğrafların kalitesini artırmak için iPhone 14 serisinin donanımını kullanmak için Apple’ın iOS 16 yazılımında uyguladığı bir fotoğrafçılık hesaplama teknolojisidir.

Temel olarak, Photonic Engine işlevi, düşük ve orta aydınlatmalı ortamlarda görüntü işlemenin etkinliğini artırmak ve sonuçları iyileştirmek için işletim sistemi yazılımında bulunan algoritmaları kullanmaktan sorumludur.

Photonic Engine sayesinde Apple iPhone 14, daha fazla renk doğruluğuna, daha fazla ayrıntıya ve daha yüksek parlaklığa sahip fotoğrafik görüntüler sunar.

Photonic Engine nasıl çalışır?

photonic-engine-2

Photonic Engine, önceki nesil iPhone modelleriyle çekilen fotoğrafların iki katı düşük ışık performansı sunar. Ancak, sonuçlar kullanılan kameraya bağlıdır. Photonic Engine işlevini iPhone 14’te kullanmak, iPhone 14 Pro Max’te olduğu gibi kullanmakla aynı şey değildir. Örneğin, bazı iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde ultra geniş kamera kullanmak üç kat daha iyi sonuç veriyor.

Photonic Engine işlevinin en havalı özelliklerinden biri arka planda çalışmasıdır. Ayarlar’dan etkinleştirilemez, devre dışı bırakılamaz veya yapılandırılamaz, ancak iPhone 11 serisiyle birlikte 2019’da tanıtılan Deep Fusion teknolojisinin görüntü işlemenin bir tür genişletmesidir.

Photonic Engine’in çalışma şekli, iOS 16’nın en muhteşem özelliklerinin çoğu gibi, Apple’ın yazılımı ve donanımı arasındaki mükemmel kaynaşmaya dayanmaktadır. Yeni iPhone 14 akıllı telefonlar, düşük ışık koşullarında fotoğraflardan elde edilen görüntüleri önemli ölçüde iyileştirmek için iOS 16’nın yapay zekasını ve algoritmalarını kullanır.

Photonic Engine, görüntülerdeki dokuları, ayrıntıları ve gürültüyü optimize etmek için Deep Fusion tarafından toplanan toplam 9 fotoğraftan en iyi öğeleri seçmek için görüntüleri piksel piksel işler.

Derin donanım ve yazılım entegrasyonu sayesinde Photonic Engine, tüm kameralardaki fotoğraflar için orta ve düşük ışık performansını iyileştirir: ultra geniş kamerada 2 kata, TrueDepth kamerada 2 kata ve ana kamerada etkileyici 2,5 kata kadar. Photonic Engine, olağanüstü ayrıntılar sağlamak, dokuları korumak, daha iyi renkler sunmak ve bir fotoğrafta daha fazla bilgi tutmak için Deep Fusion’ın hesaplama avantajlarını uygulayarak kalitedeki bu çarpıcı artışı sağlıyor.

Photonic Engine tarafından desteklenen iPhone modelleri

  • iPhone 14
  • iPhone 14 Plus
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 ProMax

Photonic Engine teknolojisi, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max kullanıcılarına ortam ışığının uygun olmadığı ortamlarda fotoğraf çekmek için en uygun olan çok üstün görüntü kalitesi sağlamak için Deep Fusion’ın güçlü yanlarından yararlanır.

Daha önce belirtildiği gibi, yeni iPhone 14 modellerinin Photonic Engine işlevi, gece modu gibi diğer fotoğraf işlevleri gibi tüketiciye uyacak şekilde etkinleştirilemez veya devre dışı bırakılamaz. Bunun nedeni, özelliğin arka planda otomatik olarak çalışmasıdır.

Bu nedenle, iPhone 14’ünüzde gece modunu etkinleştirmek için yeterince karanlık olmayan aydınlatma koşullarında fotoğraf çekmeyi planlıyorsanız, Photonic Engine özelliğini açma konusunda endişelenmenize gerek yok.