Genişletilmiş gerçeklik nedir?

Birkaç hafta önce karma gerçeklik (MR) terimini araştırdık ve bunun artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) deneyimleriyle nasıl ilişkili olduğunu öğrendik. Tüm bu deneyimler, sanallığın sürekliliği dediğimiz bir tür doğrusal eksende hareket eder.

Bu eksen, daldırma derecesini artıran veya azaltan uyaranlarla salınır. AR veya VR olarak sınıflandırılmayan, bunun yerine RM dediğimiz tüm gri alanları kapsayan teknolojileri denememize olanak tanır. Artık bu terimler hakkında net olduğumuza göre, bir adım daha ileri gitmenin ve genişletilmiş gerçekliğe (ER) tamamen dalmanın zamanı geldi. Hepsini “yöneten” tek bir kavram.

Genişletilmiş gerçeklik nedir?

Genişletilmiş gerçeklik -veya XR- sanallığın tüm sürekliliğini tek bir çatı altında kapsamak için kullanılan bir terimdir. Mobil ekran veya VR gözlüğü gibi bir desteği veya cihazı sürükleyici hale getiren herhangi bir teknoloji hakkında konuşmak için kullanıyoruz.

Sanallık sürekliliğinde nerede olursanız olun, her tür sürükleyici deneyimi gerçekleştirmenin daha kolay bir yolu. XR, yalnızca terimleri basitleştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha gerçekçi hedefler üzerinde çalışmanıza da olanak tanır.

VR, kullanıcılar için yenilikçi ve eğlenceli oyunlaştırma önerileriyle şu anda gelişmiş bir olgunluk düzeyinde olan bir teknolojidir. Cihaza (donanım) ilişkin olarak, toplum tarafından erişilebilir ve kabul edilen bir teklif haline gelmek için hala zorluklarla yüzleşmesi gerekiyor.

Önemli bir husus, cihazların tasarımının daha konforlu, tüketimleri açısından verimli ve taşınabilir olacak şekilde geliştirilmesidir. Bu, daha akıcı ve gerçekçi bir deneyim için çözünürlük, ağırlık ve hatta gecikmedeki iyileştirmeleri içerir.

Tüm bu ilerlemeleri kolaylaştırmak için 5G ağları sayesinde bu içeriği buluta yükleyerek bu grafik iyileştirmelerini sağlayan teknolojiler var. Bunu, örneğin cihazların ağırlığını azaltarak ve içeriğin yenileme hızını artırarak da yaparlar.

Genişletilmiş gerçeklik gelecekte de bizimle olacak

Google, Microsoft veya Meta gibi büyük teknoloji şirketleri bu teknolojilerin geliştirilmesine şimdiden yatırım yapıyor. Yüz tanıma veya tam vücut izleme yoluyla bunları optimize etmeyi ve kullanıcılarla etkileşimi iyileştirmeyi amaçlıyorlar. Qualcomm da geride kalmak istemedi ve Snapdragon Spaces ile RX’e olan ilgisini gösterdi.

Qualcomm’un AR cihazlarında sunduğu bazı RX teklifleri arasında, öne çıkan cihazlardan biri de Lenovo’nun Snapdragon XR1 işlemci ile entegre olan ThinkReality gözlükleriydi. Pico 4 VR başlıkları da gösterildi, ancak bunlar Snapdragon XR2 işlemcili. Önümüzde birçok zorluk olmasına rağmen, genişletilmiş gerçekliğin 2022’nin sonunda 209 milyar doları aşan bir piyasa değerine ulaşması bekleniyor. Her gün kendini yeniden keşfetmeye devam eden bir teknoloji için oldukça önemli bir kilometre taşı.

Endüstri çabaları artık ergonomiyi artırmaya ve ortamların kalitesini oluşturmaya odaklanmıştır. Genişletilmiş gerçekliğin tam olgunluğuna ulaşması sadece bir zaman meselesidir. Kim bilir, belki de gözlük kavramını bir çekmecede bırakıp gerçek bir genişletilmiş gerçeklik deneyiminin keyfini çıkarmak için kontakt lensleri tercih edeceğiz.