Çip eksikliği ve yarı iletkenlerin önemi

Entegre devre kartları sayesinde çalışan teknoloji ile çevriliyiz; yani elektronik içeren herhangi bir cihazın parçası olan çipler ve mikroçipler. Sadece etrafınıza bakın. Ancak üretimi üzerindeki sınırlamalar ve dolayısıyla çip kıtlığı küresel bir endişe kaynağıdır. Okumaya devam edin ve bu sorunun ne zamandan beri var olduğunu, sonuçlarını ve geleceğe bakışını öğreneceksiniz.

Çip kıtlığı yeni bir sorun değil

Entegre yarı iletken devrelere sahip çipler, her türden teknolojik cihazda mevcuttur:

  • Bir alarmın ve banka kartlarınızın kontrolü.
  • Evcil hayvanınız için konum belirleme çipli bir tasma.
  • Arabalar, özellikle daha yeni olanlar veya elektrikli olanlar.
  • Kahve hazırlarken günümüzü aydınlatan kahve makinesinde bile.

Onlar olmadan bilgisayarlar, cep telefonları, saatler veya akıllı TV’ler gibi cihazlar bu kadar ultra ince, hafif ve şık olamazdı. Hatta diğer teknolojileri yapılandırmanın anahtarlarıdır. Bu yüzden insanlığın en önemli buluşları arasındadırlar.

Diğerlerinin yanı sıra otomotiv endüstrisi, üretim hatlarını korumak için güvenilir bir çip kaynağına bağlıdır. Ancak talebin artmasından dolayı chiplerin yetersiz kalması araç stokunu azaltmıştır.

Çip talebi, üretim olanaklarını aşarak 2000 yılında daha da kötüleşen bir açık yarattı. Bu sorunda dört neden öne çıkıyor:

1. Faaliyetlerin ve süreçlerin dijitalleştirilmesi

Daha fazla dijital hizmet ve içerik kullanımının bir sonucu olarak bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara olan talep hızla arttı. Dolayısıyla elektronik parçalara ve işlemcilere talep arttı.

2. Covid-19 Nedeniyle Kapanmalar

Pandemi çip piyasasını da etkiledi. Karantinanın bir sonucu da elektronik cihazlara olan talebin katlanarak artmasıydı. İster eğlence, ister çalışma, evde çalışma, e-ticaret veya teletıp olsun, elektronik endüstrisinin önemi arttı. Ve bizi iletişim halinde tuttu.

3. İstikrarsız piyasalar

Otomotiv birimlerinin üretimindeki dalgalanma, üreticilerin çiplerini başka sektörlere tahsis etmesine neden oldu. Otomobil satışları toparlanırken elektronik ürünlere olan talep de artarak çip kıtlığını artırıyor.

4. Üretimin tekelleştirilmesi

Elektronik kart üretimi, Tayvan’da bulunan endüstrilerin tekelindedir. TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited) gibi şirketler, binlerce ürünü dijital dünyamız için vazgeçilmez kılıyor. Bu nedenle, üretimini geciktiren herhangi bir durum, yarı iletkenlerin tedarikini etkiler.

Bu durum 2021 yılında Şanghay limanının kapanmasıyla yaşandı. Farklı üretim zincirlerinde kullanılan elektronik bileşenlerin tedarikini önemli ölçüde etkileyen bir olay.

Çip Eksikliği Etkileri

Çip kıtlığı birkaç sonuç bırakıyor:

  • Elektronik ürün ve otomobil arzında azalma.
  • Ürün teslimatı için daha uzun bekleme süreleri.
  • Belirli markaların ürünlerini bulmak zor, çünkü mevcut çipler daha fazla ödeme gücü olan şirketler tarafından satın alınıyor.
  • Pano ve elektronik parça eksikliği nedeniyle üretim hatlarını durdurmak veya kapatmak zorunda kalan firmalar nedeniyle işsizliğin artması.
  • Ürün, makine veya araç maliyetlerindeki artış.
  • Sahte veya düşük kaliteli elektronik bileşenler için pazarın büyümesi.

Çipler dünyamızı işler hale getirirken, birçok ülke de piyasayı tekelleştiren üçüncü şahıslara olan bağımlılığını azaltmak için üretimlerini artırmanın çabası içinde. Örneğin Intel, en az 20 milyar dolar yatırım yaparak iki üretim kompleksi kuruyor.

Peki çip kıtlığı krizi yakın zamanda aşılabilir mi? O kadar kolay veya hızlı değil çünkü çip ve mikroçip devreli bir levhayı işlemek binlerce adımı içeriyor. Ek olarak, son derece uzmanlaşmış tesisler ve büyük bir yatırım gereklidir.

Size bir fikir vermesi açısından, bazı mikroçiplerde 50 milyar minik transistör bulunur. Trend, dev TSMC’nin başardığı gibi, giderek daha küçük bileşenlerle azalmaya devam etmektir.

Çip kıtlığı karşısında geleceğe yönelik beklentiler

Intel CEO’su Pat Gelsinger’in işaret ettiği gibi, 2000 yılından bu yana daha da kötüye giden bir sorunla karşı karşıyayız ve bu en az 2023’e kadar devam edecek bir sorun. Video oyun konsolları ve bilgisayar sunucularının üretimi ile bağlantılı sektörlerde, çip sıkıntısından kaynaklanan krizin 2024 yılına kadar sürebileceği tahmin ediliyor.

Avrupa örneğinde, bölge dışındaki fabrikalara bağımlılığı azaltmaya yardımcı olan Almanya’da yeni yarı iletkenler üretiliyor. Bosch’un 3 milyar avroluk yatırım yaptığı ve otomotiv endüstrisi için daha verimli silisyum karbür mikroçip elde ettikleri bir proje. Şimdilik, çip kıtlığı krizinin üstesinden gelmek için önlemler olarak üretimdeki artış, tedarikçi seçeneklerinin çeşitlendirilmesi ve arzının normalliği üzerine yatırım sürdürülüyor. Hemfikir olduğumuz şey, bu mikroskobik parçaların dijital ekonomimizde ve günlük hayatımızda büyük önem taşıdığıdır.