Bir iPhone kaç yıl gider?

Apple akıllı telefonunu ne kadar süre kullanabileceğinizi öğrenmek için bir iPhone'un kullanım ömrünü belirleyen önemli noktaları analiz ediyoruz.

iPhone’lar çok dayanıklı cihazlardır, muhtemelen optimum performans ile en uzun süre dayanan akıllı telefonlardır. Ancak her elektronik cihazda olduğu gibi bir süre sonra onu da yenileme zamanı gelir. Ama tam olarak ne kadar?

Çoğu durumda kullanıcıya bağlı olacak olan bu zor soruyu yanıtlamaya çalışacağız. Teknolojiyi seviyorsanız, muhtemelen iPhone’unuzu normalden daha erken değiştirmek istersiniz, ancak bu, eski iPhone’unuzun daha uzun süre kullanılamayacağı anlamına gelmez.

Bir iPhone’un Kullanım Ömrü

Teknolojik cihazlardan bahsederken faydalı ömür kavramı biraz muğlaktır. 12 yaşında bir iPhone 4 kullanmak gerçekten mümkün, hala çalışıyor ve çağrı alıyor ama daha iyi teknolojiler olduğu için demode oldu.

Bu nedenle, bir akıllı telefonun kullanım ömrünü değerlendirirken 3 ana noktayı düşünmemiz gerekiyor: pil, yazılım güncellemeleri ve performans. Bu üç özellik, iPhone’un ömrünü büyük ölçüde etkileyecektir.

iPhone pil ömrü

Bu muhtemelen iPhone’un ömrünün en zayıf noktasıdır. Pil, bir akıllı telefonda en çok aşınan bileşendir ve şu anda mevcut bileşenlerle çözümü olmayan bir şeydir.

iPhone pilleri, 500 tam şarj döngüsünden sonra orijinal kapasitelerinin %80’ini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Tam şarj döngüsü, bir kerede veya birden fazla şarjda yapılabilen %100 şarjdır. Örneğin, %50’ye kadar olan iki şarj, tam bir döngü olarak kabul edilir.

Çoğu kullanıcının iPhone’u her gün şarj ettiğini dikkate alırsak, cihaz iki ila iki buçuk yaşındayken 500 şarj döngüsünün tamamlanması normaldir, muhtemelen iPhone Max veya Plus’ta biraz daha fazladır. Bunun iPhone’un ömründe kilit bir nokta olduğu söylenebilir.

iPhone pil kapasitesi nesiller boyunca artarak kapasite kaybını daha az belirgin hale getirdi. Bununla birlikte, pillerin artık daha uzun süre dayanmasına rağmen, iki yıl sonra %20 pil sağlığını kaybetmesi olası olabilir.

Dolayısıyla bu süreden sonra iPhone’unuzun pilinin çok daha az dayandığını fark edeceksiniz. Model değiştirmek için kesinlikle iyi bir zaman, teknik servise gidip iki buçuk yıl daha dayanacak pili yenisiyle de değiştirebilirsiniz, ancak maliyete değer olabilir.

Bir iPhone kaç tane yazılım güncellemesi alır?

Yazılım güncellemeleri de cihazın kullanım ömrünü etkiliyor ama neyse ki bu iPhone’u çok fazla etkileyen bir şey değil. Apple, yıllarca yazılım güncellemeleri sunmasıyla tanınır, bu nedenle bu durumda hemen hemen kapsanırsınız.

Bir iPhone genellikle 5 veya 6 büyük yazılım güncellemesi alır, bu nedenle kullanım ömrünü ölçerken bu dikkate alınması gereken bir faktör olmayacaktır. Apple bu süreden sonra bile eski işletim sistemleri için güvenlik güncellemeleri yayınlıyor.

Bu nedenle, yazılım söz konusu olduğunda, bir iPhone’un ömrü 7 veya 8 yıl olabilir. Bundan sonra bile, en son sürüme sahip olmasanız bile cihaz düzgün çalışmaya devam edecektir.

iPhone’da performansın düştüğünü ne zaman fark edeceksiniz?

Bir diğer önemli nokta ise performans, düşmeye başlaması iPhone’un kullanım ömrünün sona erdiğinin açık bir işaretidir. Ama gerçek şu ki, iPhone’da da çok alakalı bir şey değil.

Apple işlemcileri piyasadaki en güçlü işlemciler olduklarını iddia ediyor ve lansmanlarından bu yana 1 veya 2 yıl geçse bile onları en iyiler arasında görmek alışılmadık bir durum değil. Bu, yıllarca iyi performansı garanti eder. Belki 4 veya 5 yıl sonra, iPhone’un en zorlu sistem işlevlerini veya en güçlü oyunları kaldıramadığını fark etmeye başlarsınız.

iPhone’u ne zaman değiştirmeniz gerekiyor?

Gördüğümüz gibi, iPhone’lar birkaç yıl dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Asıl sorun, pilin iki veya üç yaşında olması olabilir, ancak nispeten az bir parayla, cihazın ömrünü uzatan yeni bir tane takabilirsiniz.

Çok teknolojik bir kullanıcıysanız, iPhone’unuzu iki yılda bir (veya paranız varsa her yıl) değiştirmeniz normaldir. Mevcut akıllı telefonlar, teknik özellikler düzeyinde tavana ulaşıyor ve yıldan yıla gelen yenilikler fazla değil. Bu nedenle, teknolojiyi seviyorsanız iPhone’unuzu değiştirmek için iki yıl iyi bir dönemdir.

Ve her zaman en yenisine sahip olması gerekmeyen normal bir kullanıcıysanız, bir iPhone kolaylıkla 4 veya 5 yıl (hatta daha fazla) dayanabilir. Bu sürenin ortasında bir pil güncellemesi ile kullanım ömrünü sorunsuz bir şekilde uzatabilirsiniz. Ve bir iPhone Plus veya Max’i seçtiyseniz, hala çok iyi bir pil ömrüne sahip olacağınız için gerekli bile olmayabilir.

Bir iPhone’un kullanım ömrünün ne olduğunu ve ne kadar süreyle kullanabileceğinizi umarız açıklığa kavuşturmuşuzdur. Kuşkusuz, zamanın geçişine rakiplerinden daha iyi dayanan çok dayanıklı cihazlardır. 7 veya 8 yaşından büyük iPhone’lara sahip kullanıcıları görmek alışılmadık bir durum değildir.