En az tarım ilacı kullanılan meyve ve sebzeler

Environmental Working Group’a (EWG) göre, organik olmayan meyve ve sebzelerin yüzde 70’i, yaklaşık 230 farklı pestisit kalıntısıyla gelebilir. EWG, çok sayıda sebze ve meyveyi tarım ilacı ve diğer zehirli bileşikler ile ilgili inceledi.

Araştormaya göre, ıspanak ve çilekler en fazla toksini içeriyordu ve geleneksel olarak yetiştirilen çilekler 20’ye kadar farklı böcek ilacı içeriyordu. Şans eseri, EWG aynı zamanda en az toksin içeren meyve ve sebzeleri de takip ediyor.

Ürününüzde kalan pestisit miktarı konusunda endişeleriniz varsa, aşağıdaki “en temiz” ürün listesi yardımcı olabilir.

En az tarım ilacı ve toksin içeren meyve ve sebzeler

 1. Avokado
 2. Soğanlar
 3. Dondurulmuş tatlı bezelye
 4. Papayalar
 5. Kuşkonmaz
 6. Mango
 7. Patlıcan
 8. bal özü
 9. kivi
 10. kavun
 11. Karnabahar
 12. Brokoli

Meyve ve sebzede tarım ilacı zararları

Pestisitler, bitkileri hastalıklardan, yabani otlardan ve böceklerden korumak için kullanılan kimyasal veya biyolojik maddelerdir. Organofosfatlar gibi son derece toksik olan bazı böcek ilaçları vardır, bu nedenle organik tarım ürünlerini, yani kimyasal gübre veya böcek ilacı kullanılmadan yetiştirilenleri tercih etmek her zaman daha iyidir.

Pestisitler olarak bilinen bitki sağlığı ürünleri, bitkileri korumak, bozulmalarını önlemek için gereklidir. Ekinlere uygulandıklarında kalıntı bırakabilirler ve tüketiciler için endişeye neden olabilirler. ​Bütün pestisitler gıdada kalıntı bırakmaz ve bırakırlarsa da miktar ihmal edilebilir düzeydedir.

Hangi besinlerde vardır:

 • Sebzeler, meyveler, tahıllar, baklagiller.
 • Hayvansal kökenli ürünler: sebzelerden yapılmış yemlerle beslenen veya kalıntı içeren su içmiş hayvanlardan elde edilen süt, yumurta ve et.
tarim-ilaci-meyve-sebzeler-2

Pestisitlerin sağlık üzerindeki etkileri

Meyve ve sebzeler sağlığımız için çok önemlidir. Önemli besin maddeleri içerirler ve gereklidirler, bu nedenle tüketimlerinden kaçınmak bir seçenek değildir. Meyve ve sebzelerde pestisitlerin neden olduğu akut zehirlenme mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, anksiyete veya baş dönmesine yol açabilir, ancak bazı temel kurallara uyarak bundan kaçınabiliriz:

 • Mümkün olduğunca organik meyve ve sebzeler almaya çalışın.
 • Tüketmeden önce çok iyi yıkayınız.
 • Ayrıca meyveyi soymayı da tercih edebilirsiniz.
 • Sebzeleri iyi pişirmek bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Bir pestisit ile sürekli temas, bronşit, astım veya diğer akciğer hastalığı türleri, kanser, karaciğer hasarı, sinir sistemi hasarı, bağışıklık sistemi hasarı veya doğurganlık sorunları gibi daha ciddi uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir.