Windows’ta Spotify reklamları nasıl engellenir?

Windows'ta Spotify reklamlarını kaldırmanın en etkili yöntemlerinin neler olduğunu açıklıyoruz.

Spotify, platformundan müzik dinleyen kullanıcılarına iki farklı model sunuyor. Bir yandan, diğer faydalarının yanı sıra reklamları tamamen kaldıran bir abonelik modeli var. Ve diğer yandan, sizi reklam dinlemeye zorlayan ücretsiz kullanıcı olmak. Bu durumda, kullanıcılar genellikle Windows’ta Spotify reklamlarını nasıl kaldıracaklarını merak ederler.

Spotify Premium’dan en iyi şekilde yararlanabilmek için abonelik paketi satın almak gerekir. Ne yazık ki, Spotify’ın oynatma sırasında yaydığı çok sayıda reklam nedeniyle kullanıcı deneyimi azaldı. Bu durumda, Windows’ta Spotify reklamlarını nasıl kaldıracağınızı merak ediyor musunuz? Burada açıklıyoruz.

PC’de Spotify Reklamlarını Kaldırmanın Yolları

İşte Windows’taki tüm Spotify reklamlarını tek seferde kaldırmak için üç farklı yöntem. Hızla, bunu başarmanın çok basit yolları olduğunu ve her şeyden önce ücretsiz olduklarını fark edeceksiniz.

EZBlocker ile reklamları engelleme

EZBlocker çok basit bir reklam engelleyicidir. Spotify için özel olarak geliştirildi ve biraz ilkel ama etkili bir işleme sahip. EZBlocker ile Windows’ta Spotify reklamlarını kaldırma adımları aşağıdaki gibidir:

  1. EZBlocker‘ı geliştirici sayfasından indirin.
  2. Uygulamayı yönetici olarak çalıştırın.
  3. EZBlocker ile Spotify’ı Başlat onay kutusunu seçin.
  4. Uygulama içi reklamları da kaldırmak için Banner Reklamları Engelle’yi işaretleyin.
  5. Oynatmayı başlatın ve EZBlocker’ın algılamasını bekleyin.
  6. Bir reklam oynatıldığında, bu araç onun sesini kapatmakla ilgilenecektir.

Ücretsiz bir programdır ve kurulum gerektirmez. Ne yazık ki, Microsoft Store’da sağlanan Spotify sürümüyle çalışmıyor. Ayrıca, bazı antivirüs programları onu kötü amaçlı bir program olarak algılayabilir ve bazı durumlarda Spotify, reklamların engellendiğini algılayabilir.

Windows hosts dosyasını düzenleyerek reklamları engelleme

Spotify reklamlarını engelleme söz konusu olduğunda başka bir olasılık, Windows ana bilgisayar dosyasını değiştirmektir. Bu dosyaya uygun kodu ekleyerek, şirketin reklam sunucularına olan bağlantıları kısıtlamış olursunuz.

Tahmin edebileceğiniz gibi Spotify, reklamları oynatırken uzun bir sunucu listesi kullanır, bu nedenle veto edilecek sunucuların listesi uzundur.

  1. Not defterini yönetici ayrıcalıklarıyla açın. Bunu yapmanın en kolay yolu, Windows’ta arama yapmak, Not Defteri’ne yazmak ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçmektir.
  2. Gelişmiş ayrıcalıklarla açık bir not defteri örneğiniz olduğunda, C:\Windows\System32\drivers\etc yolunu açın.
  3. Gezgin penceresindeki dosya uzantısını Tüm Dosyalar olarak değiştirin.
  4. Hosts dosyasına çift tıklayın.

Artık önünüzde Windows Hosts dosyası var. Bu nedenle, aşağıdaki kodu her şeyin altına yapıştırın:

1
# — Spotify Ad Block
2
127.0.0.1 media-match.com
3
127.0.0.1 desktop.spotify.com
4
127.0.0.1 audio2.spotify.com
5
# —
6
127.0.0.1 crashdump.spotify.com
7
127.0.0.1 adeventtracker.spotify.com
8
127.0.0.1 log.spotify.com
9
127.0.0.1 analytics.spotify.com
10
127.0.0.1 ads-fa.spotify.com
11
127.0.0.1 audio-ec.spotify.com
12
127.0.0.1 heads-ec.spotify.com
13
127.0.0.1 prod.spotify.map.fastlylb.net
14
127.0.0.1 sto3.spotify.com
15
127.0.0.1 spclient.wg.spotify.com
16
127.0.0.1 upgrade.spotify.com
17
# — Spotify Ads Block End

Değişiklikleri kaydedin ve not defteri penceresini kapatın. Bu işe yaramazsa, bu GitHub sayfasındaki kodu deneyin. Bu çok daha büyük bir sunucu kaydıdır.

Web oynatıcı reklamlarını engelleme

Önerdiğimiz son alternatif, favori tarayıcınızdan web oynatıcısının potansiyelinden yararlanmaktır. Bu nedenle, bir reklam engelleme uzantısı yükleyin. Reklamlar artık Spotify’da görünmeyecek ve oynatma tamamen sorunsuz olacak.

Spotify web oynatıcısına nasıl erişilir? Tarayıcınıza https://open.spotify.com/ URL’sini girmek kadar kolaydır. Ardından, çalma listeleri veya favori şarkılar gibi Spotify’a kaydettiğiniz içeriklere erişmek için hesabınızla oturum açın.

Spotify’ın web oynatıcısı, yerel Windows uygulamasıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır. İçeriği hoparlörlerinize göndermek için kullanılan bir işlev olan Connect ile bile uyumludur.