Krill yağının faydaları nedir?

Krill yağı her şeyden önce size Omega 3 yağ asitleri sağlayan bir takviyedir, bu nedenle kalp ve damar sağlığınız için faydalıdır.

Besin takviyeleri içerisinde bugün kril yağı ile yapılanların özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Bunun Norveçli balıkçılar tarafından kullanılan bir kelime olduğunu ve birçok deniz memelisi için besin olan küçük canlı organizmaları ifade ettiğini bilmelisiniz. 80’den fazla farklı kril türü var ve en iyi bilinen iki kril türü Antarktika krili (Euphausia superba) ve Atlantik krili (Meganyctiphanes norvegica). Bu yağ, çok küçük karideslere benzeyen mikro kabuklulardan geliyor. Krill, okyanustaki en büyük hayvanlar olan balinalar için besin kaynaklarından biridir.

Krill yağı sağlık yararları

Kullanmaya başlamadan önce, temel sağlıklı özelliklerinin neler olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Sağlıklı özellikleri bileşimiyle açıklanır. Krill yağı, kardiyovasküler faydaları geniş çapta kanıtlanmış ve kabul görmüş Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Tüm bu nedenlerden dolayı, kril, kardiyovasküler riski azaltarak hiperkolesterolemiyi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca antiinflamatuar etkisine işaret eden veriler vardır.

Tüm bunlara ek olarak, hem fiziksel, hem zihinsel hem de duygusal yorgunluk için harika bir enerji kaynağı olurken, adet öncesi semptomları iyileştirmemize yardımcı olabilir. Ama aynı zamanda, serbest radikallerin koruyucusu olduğu için harika bir antioksidan etkiye de sahiptir.

Krill yağını kimler kullanmalı?

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra kolesterol seviyelerini kontrol etmek isteyen yetişkinler için önerilir. Tek başına veya doktor tarafından reçete edilen tedavinin tamamlayıcısı olarak kullanılabilir ve kabuklu deniz hayvanlarına karşı alerji olması durumunda dikkatli olunması gerekir, çünkü bu özel durumda kril kullanımının yağ kontrendike olacaktır.

Krill yağı ve balık yağı arasındaki farklar

Ortaya çıkan sorulardan biri de kril yağı ile balık yağı arasındaki farkların ne olduğu bunun temelde içerdikleri Omega 3 miktarı olduğunu bilmelisiniz. Kril yağı %7 ile %12 arasında Omega 3 içerirken, balık yağı yaklaşık %30 Omega-3 içerir. Bununla birlikte, Krill yağı aynı zamanda beyin fonksiyonu ve kandaki yağ/lipit seviyelerini kontrol etmek için önemli olan yüksek konsantrasyonda fosfolipidler (örneğin ‘lesitinler’) içerir.

Diğer balık yağlarına benzer şekilde, krill yağı da bir fosfolipid ve astaksantin kaynağıdır. Krill yağı da diğer balık türlerine kıyasla harika bir stabiliteye sahiptir, diğer balık yağları kadar çabuk ekşimez. Krill yağı bazı yağların aksine reflü veya balık tadı hissi yaratmaz ve reflü yapıyorsa bu ph’ın biraz değişmiş sindirim sistemine işaret eder. Bu nedenle bu durumlarda yemekle birlikte verilmesi tavsiye edilir.