Büyükada’da nereye gidilir?

Bir gezginin İstanbul’a gittiğinde mutlaka uğraması gereken yerlerden biri de Adalar olarak bilinen Prens Adaları’nın en büyük adası olan Büyükada’dır.

Marmara Denizi’ndeki Büyükada tarih boyunca, Bizans soylularının, Osmanlı padişahlarının ailelerinin ve hatta bir Sovyet siyasetçi Leon Troçki’nin sürgün yeri olmasıyla ünlüdür.

Marmara Denizi’ndeki takım adaların en ünlüsü Büyükada’dır. Büyükada, en fazla nüfusa sahip olanıdır ve en fazla turist alan ve burada tanıtacağımız adadır.

Büyükada eskiden at arabaları nedeniyle sokaklarında yürünmez haldeydi. Ancak 2019’da at arabasının yasaklanmasıyla beraber elektrikli araçlar kullanıma sunuldu ve ada çok daha nezih bir hale geldi. Şimdi Büyükada’da ziyaret edilebilecek yerlere bakalım.

Büyükada Sahil

buyukada sahil

Büyükada’da görülecek yerlerden biri de sahildir. Büyükada sahilinde çok sayıda balıkçı ve restoran bulunur. Balık yemek ve rakı içmek için idealdir.

Saat meydanı

buyukada saat meydani
Büyükada Saat Meydanı

Büyükada Saat Meydanı, sahile yakın bir konumda yer alır. Etrafındaki işletmeler ve modern kafelerle popüler hale gelmiştir.

Ada çarşısı ve ada sokakları

buyukada carsi

Ada çarşısı, çok sayıda işletmeye ev sahipliği yapar. Adanın nabzın burada atar. Ada sokakları çok dardır ve çok eski işletmeler bulunur.

Çankaya Caddesi ve köşkler

canakkale caddesi koskler

Çankaya Caddesi köşkleriyle ünlü ve geniş bir caddedir. Adanın en pahalı yerleşim yerleri burada bulunur. Ayrıca Con Paşa Köşkü, Reşat Nuri Güntekin Evi, Sabuncakis Köşkü, Splendid Palace gibi ünlü köşkler de burada yer alır.

Aya Yorgi kilisesi

aya yorgi kilisesi
Aya Yorgi kilisesi

Büyükada’nın en ünlü mekanı Aya Yorgi Kilisesi’dir. Yıllar boyunca Hristiyanlar bu kiliseye giderek ayin yapmıştır ve dini olarak önemli günlerde kiliseye ziyaretçi akını olmaktadır.

Azap Yokuşu ve Aya Yorgi Tepesi

aya yorgi tepesi
Aya Yorgi Tepesi

Azap yokuşu, çok dik bir yokuştur. Aya Yorgi tepesine çıkmak için kullanılır. Aynı zamanda sevgililer de azap yokuşunu tırmanır. Yol üstünde Adakule bulunur. Tepede ise Aya Yorgi Kilisesi vardır. Ayrıca eşsiz manzaraya sahip bir piknik yerine ulaşabilirsiniz ve sevgilinizle piknik yapabilirsiniz.

Tabiat parkları

buyukada tabiat parki
Büyükada Tabiat Parkı

Büyükada Tabiat Parkı, Dilburnu Tabiat Parkı, Yücetepe gibi tabiat parkları vardır. Büyükada’da gidebileceğiniz tabiat parklarında doğa içinde piknik yapabilirsiniz.

Dilburnu Tabiat Parki
Dilburnu Tabiat Parkı

Müzeler ve Tarihi Yerler

Trockinin Evi
Troçki’nin Evi

Troçki’nin Evi, Büyükada Rum Yetimhanesi, Adalar Müzesi, Sait Faik Abasıyanık Müzesi gibi çok sayıda tarihi yer ve müze bulunur.

Adalar Muzesi
Adalar Müzesi
Buyukada Rum Yetimhanesi
Büyükada Rum Yetimhanesi

Plajlar ve eğlence

Prenses Koyu Plajı
Prenses Koyu Plajı

Lunapark’ın yanı sıra Aya Nikola Plajı, Halik Koyu Plajı, Viranbağ Plajı, Yörükali Plajı, Beltur Plajı, Prenses Koyu Plajı, Nakibey Plajı gibi kült plajlar Büyükada’da yer alır.

Nakibey Plajı
Nakibey Plajı
Halik Koyu Plajı
Halik Koyu Plajı
Beltur Plajı
Beltur Plajı
Aya Nikola Plaji
Aya Nikola Plajı
Yörükali Plajı
Yörükali Plajı
Viranbağ Plajı
Viranbağ Plajı

Ayrıca adada artık at arabası yok. 2019’da İstanbul’daki yönetim değişikliğinin ardından at arabası yasaklandı ve yerlerine daha nezih elektrikli araçlar kullanıma sunuldu. Bu konuda bakmanız gereken makaleler şunlardır:

Ancak her şeyden önce Büyükada’ya nasıl gidildiğini bilmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki ekli yazıları inceleyebilirsiniz.