Kartal’dan Pendik ve Sultanbeyli’ye göç artışı

Kira fiyatlarının artmasıyla beraber Kartal’da kiralarını karşılayamayan insanlar Kartal’dan daha ucuz ilçelere göç ediyor. Kartal’dan nispeten daha ucuz Pendik ve Sultanbeyli gibi ilçelere yaşanan göç nedeniyle o ilçelerde de kira fiyatlarında kıpırdanma yaşanmaya başlandı.

İstanbul genelinde kira fiyatlarının yüzde 500 ile yüzde 800 arası artması sonucu kira fiyatlarının orta gelir düzeyindekiler ve dar gelirliler için ödenemez düzeye geldiği Kartal gibi ilçelerden nispeten daha ucuz olan ilçelere göç artışı yaşandı.

Yerel emlakçıların verdiği bilgilere göre, Kartal’daki kira artışları nedeniyle Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe ve Çekmeköy gibi ilçelere göç artışı gerçekleşiyor.

Kartal’ın D-100 altı bölgelerinde yaşayanlar, daha çok Pendik, Çekmeköy ve Tuzla gibi ilçeleri tercih ederken, kimisi de Uğur Mumcu ve Hürriyet gibi daha ucuz semtlere kaçıyor. Kartal’ın D-100 üstünde yaşayanlar ise soluğu Sancaktepe ve Sultanbeyli gibi ilçelerde alıyor.

Kartal’da ortalama kira ücretleri metrekare fiyatı olarak 120 TL’yi bulurken, 100 metrekarelik bir dairenin aylık kira ücreti 12 bin TL oldu. Bu durumdan dolayı rahatsız olan vatandaşlar kira ücretinin 2-3 bin TL daha ucuz olduğu Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Sancaktepe ve Çekmeköy gibi ilçelere göç etmeye başladı.