İstanbul’un nüfusu 20 milyonu geçecek

İstanbul’un nüfus artış trendleri göz önüne alındığında ve yapılması planlanan Kanal İstanbul gibi yeni konut projeleri ile nüfusun yakın zamanda 20 milyonu geçmesi bekleniyor.

İstanbul’un resmi nüfusu 15 milyon 907 bin kişi

İstanbul’un nüfusu son 20 yılda 4 milyon 412 bin 3 kişi arttı. İstanbul’un şu anki nüfusu, en güncel açıklanan 2022 yılı TÜİK nüfus verilerine göre 15 milyon 907 bin 951 kişi. Peki İstanbul’da gerçekten yaklaşık 16 milyon insan mı yaşıyor?

Bu soru hiç içinizden geçmiş miydi? Geçmediyse de kendi kendimize bu soruyu soralım. Neden her yer çok kalabalık ve hiçbir yerde rahatça yürüyemiyoruz? Yollar arabalarla dolu ve park edecek yer bile bulmak zor. Bu nüfus rakamları size inandırıcı gelmiyorsa kafanızı daha da karıştıracak bir yorumu okumanız gerekiyor.

“İstanbul’da 19 milyon 300 bin kişi yaşıyor”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, nüfusun şu anda bile 19 milyonu geçtiğini düşünüyor. İmamoğlu geçenlerde bir açıklamasında, “Valiliğe mülteci sayısını sordum, ‘1 milyon 200 bin’ dediler.” diye konuştu ve İSKİ’nin su tüketimi verilerine göre kentte 19 milyon 300 bin kişinin yaşadığını bildirdi.

Koskoca İBB’yi yöneten kişi, elinde tüketim rakamları vardır. Ne kadar su tüketildiğini, hal ve pazarlarda ne kadar gıda satıldığını ve otogarlarda ne kadar insanın seyahat ettiğini görebiliyor. Su ve doğalgaz faturaları İBB’den geçiyor. Böyle bir kurumun başındaki kişi İstanbul’da şu anda 19 milyondan fazla kişi yaşıyor diyorsa bir bildiği vardır.

İstanbul’un nüfusu 20 milyonu geçecek

İstanbul’un nüfusu sürekli artıyor. Yakın zamanda Kanal İstanbul konut projesinin de hayata geçirilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul’un etrafına konutlar yapılacağını duyurdu.

Ayrıca İstanbul’da konut rezerv alanlarında da yeni şehirlerin kurulacağı, daha önce Bakan Murat Kurum tarafından açıklanmıştı. Tüm bu konut projeleri hayata geçirildiğinde İstanbul’da yaşamak için diğer illerden gelecek kişiler olacaktır.

Diğer yandan, mülteciler ve kaçaklar için de İstanbul cazibe merkezi. Suriyeliler, Afganlar, Pakistanlılar ve İranlılar İstanbul’u çok sevdi. İstanbul’un gelecek yıllarda daha fazla mülteci ve kaçağa kucak açması bekleniyor.

Araplar ve Ruslar da İstanbul’dan konut alarak vatandaşlık satın almak istiyor. Vatandaşlık fiyatları şu anda 400 bin dolar gibi çok uygun bir fiyata gidiyor. Arapların göz bebeği olan Kanal İstanbul konut projesi de tamamlandığında nüfusun daha da artması bekleniyor.

Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların da bir kısmı İstanbul’a taşınmayı tercih edebilir. Tüm bu nedenlerle İstanbul’un nüfusunun yakın zamanda resmi rakamlarla bile 20 milyonu geçmesi bekleniyor. Resmi rakamlarla 20 milyonu geçen nüfus, resmi olmayan rakamlarla 25 milyonu bile bulabilir.