Araplar zengin semtlere taşınıyor

Kira fiyatlarındaki artışla beraber zengin semtlerde uzun yıllardır oturan kiracıların kiraları karşılayamadıkları için boşalttıkları evleri Araplar kiralamaya başladı.

İstanbul genelinde ev kiraları artmaya devam ediyor. USD kurundaki yükselişle beraber kiralardaki artışın da devam etmesi bekleniyor. Ortalama 100 metrekarelik 2+1 dairenin fiyatı Beşiktaş’ta 20 bin TL, Beyoğlu’nda 17 bin 500 TL, Şişli’de 16 bin 500 TL, Kadıköy’de 16 bin 200 TL, Bakırköy’de 15 bin 250 TL, Ataşehir’de 15 bin TL oldu.

Araplar zengin semtlere taşınıyor

Yerel emlakçılardan edindiğimiz bilgilere göre, her ailede birden fazla kişinin çalıştığı Araplar için sıradan vatandaşlara yüksek gibi görünen kiraları karşılamak daha kolay geldiği için zengin semtlerde boşalan kiralık daireleri Araplar kiralamaya başladı.

Zengin semtlerden Kartal ve Maltepe’ye göç

Şişli, Beşiktaş, Kadıköy ve Ataşehir gibi zengin semtlerde oturanlar, kira zamlarını karşılayamadıkları için evlerinden ayrılarak kiraların nispeten daha ucuz olduğu ilçelere göç ediyor. Ev kiraları Kartal’da 11 bin 200 TL, Maltepe’de 12 bin TL, Üsküdar’da 12 bin TL olarak değer görüyor.

Kartal ve Maltepe’den Pendik’e ve Samandıra’ya göç

Kartal ve Maltepe gibi semtlerde yaşayanlar ise kiralardaki artışlardan dolayı Sancaktepe ve Pendik gibi ilçelere göç ediyor. Kira ücretleri Pendik’te 9 bin 200 TL, Sultanbeyli’de 7 bin 600 TL, Sancaktepe’de 8 bin 750 TL Çekmeköy’de 10 bin TL, Tuzla’da 9 bin 800 TL oldu.