DNS hangi protokol üzerinden çalışır?

DNS veya Domain Name System, internet protokolleri ailesine ait olup, alan adlarını çözümlemek, yani erişmek istediğimiz alanın barındırıldığı sunucunun IP adresini belirlemek için kullanılır. İnternete bakarken görebildiğimiz web sayfalarının, tıpkı bilgisayarımız, yönlendiricimiz veya internete bağlı herhangi bir cihaz gibi kendi IP adresleri vardır.

DNS’nin internet protokolü üzerinden yaptığı iş, insanlar tarafından okunabilen alan adlarının ağa bağlı bilgisayarlarla ilişkili ikili tanımlayıcılara dönüştürülmesidir. Bu alan adı sistemi olmasaydı, bildiğimiz şekliyle bir URL yazmak yerine, bir IP adresi, yani işlenmesi ve ezberlenmesi zor, kafa karıştırıcı bir dizi sayı yazardık, dolayısıyla bu sistem, internet kullanıcıları için gezinmeyi büyük ölçüde kolaylaştırdı.

DNS nasıl çalışır?

DNS kavramı, internete bağlı tüm sunucuların adlarını hatırlama ihtiyacından doğmuştur. 80’li yıllardan bahsediyoruz. Bu protokoller, son yıllarda internet kullanımındaki patlamaya yanıt olarak yıllar içinde gelişti. İnternete bağlı cihazlarımızın her birinin, ulaşmak istediğimiz IP adresini bilmekten sorumlu olan bir DNS istemcisi vardır.

Tarayıcıya bir İnternet adresi yazarken, DNS istemcisi sunucudan IP ister ve sunucu, bilgisayarın sitenin IP’sini bilmesi için gerekli bilgileri döndürür. Milisaniyeler süren bu süreç, erişmek istediğimiz alan adını girdikten sonra başlayan olaylar zincirinden oluşur. Öncelikle bilgisayar, geçici belleğe kayıtlı olduğundan, ulaşmak istediğimiz sitenin IP’sini DNS önbelleğinde kontrol ederek daha önce ziyaret edilip edilmediğini kontrol eder.

Kayıtlı değilse, istek yerel DNS sunucusuna iletilecek ve bu sunucu da kendi geçici belleğini kontrol edecek ve eğer IP’yi bulamazlarsa onu alan adının kök sunucusuna iletecek ve bu sunucu da bu bilgiyi döndürecek. DNS sunucusunun size söylediği IP adresi ile cihazınız ve tarayıcınız sonunda web sayfasının içeriğini görüntüler.

DNS’nin çalıştığı internet protokolü

DNS sunucuları, hem İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) hem de İnternet Protokolü sürüm 6 (TCP/IPv6) ile çalışır. Tercih ettiğiniz DNS hizmetinin doğru DNS adresini kullandığınız müddetçe çalışacaktır. DNS hizmeti sunan şirketler, standart olarak IPv4 adresi sunar, ancak bazı firmalar IPv6’yı da destekler. Her iki protokolün de DNS adresi farklı olur. Bilgisayarınızın hangi protokol üzerinden çalıştığını buradan test edebilirsiniz (internet protokol test aracı).

Windows’ta DNS ayarlarınızı değiştirmek için kontrol panelindeki Ağ Bağlantıları penceresini açmanız yeterlidir. Kablosuz olarak bağlanıyorsanız WiFi’ye, kablolu bağlanıyorsanız Ethernet’e sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) veya İnternet Protokolü sürüm 6 (TCP/IPv6) yazan yere tıklayın, işareti kaldırmayın. Daha sonra tekrar alttaki Özellikler seçeneğine tıklayın ve Genel sekmesinde artık kullanmak istediğiniz DNS değerlerini girme seçeneğine sahipsiniz.

MacOS’ta Sistem Tercihleri ​​> İnternet ve Kablosuz > Ağ’a gitmeniz gerekir. Kablosuz veya kablolu bağlantıyı seçin ve Gelişmiş’i tıklayın. DNS sekmesinde DNS adresinizi girebilirsiniz. Bu yapılandırmayı değiştirdikten sonra, harici bir DNS sunucusuna sahip olmanın avantajlarından yararlanabileceksiniz. Ayrıca, aşağıdaki haberlerden kendinize en iyi DNS adreslerinden birini bulabilirsiniz.