Hyper-Threading kapatılmalı mı?

Hyper-Threading, çalışma prensibi olarak her fiziksel CPU çekirdeği için iki mantıksal CPU çekirdeğini ortaya çıkarır. Bunu, fiziksel CPU çekirdeğinin hesaplama birimlerini iki sanal CPU çekirdeği arasında paylaştırarak yapar.

Eşleştirilen çekirdeklerden hiçbirinin aynı CPU kaynaklarını kullanması gerekmiyorsa, eş zamanlı olarak çalışabilirler. Bu, iki farklı yazılım iş parçacığının bunları herhangi bir zamanda kullanma fırsatına sahip olması nedeniyle CPU kalıbı üzerindeki hesaplama kaynaklarının daha verimli kullanılmasına olanak tanır. Aksi halde, söz konusu donanım kaynakları boşta ve kullanılmadan durabilir.

Hyper-Threading kapatılmalı mı?

Eğer bilgisayarınızdan performans almak istiyorsanız, bu sorunun cevabı genellikle hayır. Güvenlik için, son MDS yan kanal saldırıları göz önüne alındığında, belki.

Hyper-Threading performansı nasıl arttırır?

Hyper-Threading ilk tanıtıldığında, mantıksal çekirdekleri bir eklentiden biraz daha fazlasıydı ve gerçek bir CPU çekirdeğinin performansının %10’u kadar düşük bir performans sağlıyordu. İşleri daha da karmaşık hale getiren şey, Windows CPU zamanlayıcısının, Hyper-Threaded mantıksal CPU çekirdeklerini yüklemeden önce ilk olarak gerçek CPU çekirdeklerini kullanması gerektiğinin tam olarak farkında olmamasıydı.

Ancak geçtiğimiz birkaç yılda hem Intel hem de AMD mimarilerini değiştirdiler ve artık Windows CPU zamanlayıcı, iş parçacığı planlamasını ilk önce gerçek CPU çekirdeklerine göre öncelik olarak ele alması gerektiğinin farkında. Bunu mantıksal CPU çekirdekleri arasında iş parçacığı kullanımını serpiştirme biçiminde gözlemleyebilirsiniz.

Yine de bazen özellikle gerçek zamanlı uygulamalarda tutarlı uygulama performansı sağlamak için Hyper-Threading’i devre dışı bırakmak tercih edilir.

Hyper-Threading nasıl kapatılır?

Hyper-Threading’i UEFI (BIOS) düzeyinde veya Process Lasso’nun Hyper-Threaded Core Preventance özelliğiyle işlem başına dinamik olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

İkincisi, Hyper-Threading’i tamamen devre dışı bırakmadan, fiziksel olmayan çekirdeklerin kullanımını yalnızca gerçek zamanlı performansa ihtiyaç duyan uygulamalarla sınırlamanıza olanak tanır ve bazı eski AMD mimarileri için eşleştirilmiş çekirdeklerin kullanımını tamamen devre dışı bırakmanın tek yoludur.

Hyper-Threading’i kapatmak için BIOS’a erişin ve CPU ayarları ile ilgili kısımda Hyper-Threading ile ilgili kısmı bulun. Her cihazda farklı olabileceğinden yeri değişiklik gösterebilir.

Hyper-Threading/SMT etkinleştirildiğinde, diğer tüm CPU çekirdeklerini fiziksel, geçmeli olanları ise mantıksal olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin, 1 ve 3 numaralı iş parçacıkları fiziksel çekirdekler olurken, 2 ve 4 numaralı çekirdekler sırasıyla 1 ve 3 numaralı fiziksel çekirdeklere bağlı mantıksal çekirdekler olacaktır.

Her mantıksal CPU çekirdek çifti (örneğin iş parçacıkları 1 ve 2) hesaplama birimlerini paylaşır. Hyper-Threading’in doğası budur. Bu nedenle, 1 ve 2 numaralı iş parçacıklarının yüklenmesi, 1 ve 3 numaralı iki farklı fiziksel çekirdeğin yüklenmesine göre daha düşük performans sunacaktır.