PC kasasında olması gerekenler nelerdir?

Bilgisayar toplamayı düşünüyorsanız, bir PC kasasında olması gerekenleri bilmeniz lazım. Basit ve kademeli bir işlemle, evde bir bilgisayarı kendiniz toplayabilirsiniz. Yapacağımız ilk şey, istediğimiz bilgisayar türünü ve ihtiyaç duyacağımız parçaları seçmek. Almak istediğiniz parçaların birbiri ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Şimdi, hangi parçalara sahip olmamız gerektiğine geçiyoruz.

Bu kılavuzda, bilgisayar gereksinimlerinizi anlamaktan, bilgisayarın farklı parçalarını keşfetmekle başlayarak ve bilgisayar oluşturma sürecinde size rehberlik ederek adım adım bilgisayar toplama konusunda size yol göstereceğiz. İnşa ettiğiniz her şeyde olduğu gibi, ne yaratmak istediğinizi anlamak, başlamak için en iyi yerdir. Ne tür bir bilgisayar istediğinizi anladıktan sonra, ne tür bir donanıma ve performansa ihtiyacınız olduğunu anlayacak ve ihtiyacınız olmayan şeyler için ödeme yapmaktan kurtulacaksınız.

İşte bir bilgisayarı bir araya getirmek için araştırmanız gereken beş donanım parçası: Anakart, İşlemci, Bellek (RAM), Depolama (SSD), Ekran Kartı (CPU), Kasa, Fanlar ve Güç Kaynağı. Diğer bileşenler (işletim sistemi [OS], monitör, fare ve klavye gibi) performans üzerinde daha az etkiye sahip olacaktır, ancak bunları genel bütçenize dahil etmeyi unutmayın.

Anakart

Anakart, donanım, güç kaynağı ve ekran kartları gibi her şeyi birbirine bağlayan devre kartıdır, bu nedenle seçmeniz gereken ilk bileşendir. Anakart ayrıca bilgisayarın başka hangi donanım parçalarına ihtiyaç duyabileceğini de belirler. Başka bir deyişle, tüm bileşenler tüm anakartlarla uyumlu değildir.

İşlemci (CPU)

Bilgisayarınızın tüm düzeneğinin performans beklentileri CPU’ya bağlıdır. CPU, bilgisayarın işlem gücünün temelidir ve tüm işlemleri için talimatları içerir. Hangi CPU’yu kuracağınıza karar verirken gigahertz’e (GHz) dikkat edin; Değer ne kadar yüksek olursa, işlemci o kadar hızlı olur. Bununla birlikte, daha fazla GHz aynı zamanda CPU’nun daha fazla güç tüketeceği anlamına gelir, bu da sistem sıcaklıklarını yükseltebilir ve daha fazla hava akışı veya daha fazla termal dağıtım kapasitesi gerektirebilir. Bu, monte edilen ekipmana bir soğutma sistemi de eklemeniz gerekeceği anlamına gelebilir.

islemci

Bellek (RAM)

Bellek (RAM) Bir bilgisayarın performansını artırmanın en hızlı ve en uygun maliyetli yollarından biridir. RAM, kullandığınız verilerin geçici olarak depolanması için sisteme daha fazla boş alan sağlayarak, birden fazla programın açık olması veya uzun yükleme süreleri olmadan internette gezinme gibi eşzamanlı görevleri gerçekleştirmesine yardımcı olur.

ram

Depolama (SSD)

Dosyalar ve veriler, bir sabit sürücü veya bir depolama sürücüsüne kaydedilir. Katı Hal Sürücüsü (SSD). HDD’ler geleneksel olarak uygun maliyetleri nedeniyle iyi bir fayda sağlasa da, SSD’ler sayesinde gözden düştüler. SSD’ler HDD’lerden ortalama 6 kat daha hızlı çalışırlar ve 90 kat daha fazla enerji verimlidirler.

Kasa, Fan ve Güç Kaynağı

Topladığınız bilgisayarın türü, ihtiyacınız olan kasa, fan ve güç kaynağı türünü de etkiler. Örneğin, yüksek performanslı bir ekran kartı monte ediyorsanız, çalışması için daha sağlam bir güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır.

Ek olarak, sisteme zarar verebilecek sıcak havayı dışarı atmak için optimum dahili hava akışına ve fanlara sahip bir kasaya ihtiyacınız olacaktır.

fanlar

Ekran Kartı (GPU)

Ekran kartı zorunlu bir parça değildir. Bazı işlemciler aynı zamanda ekran kartı işlevine de sahiptir. Ancak bir oyun bilgisayarı kuruyorsanız, bir ekran kartı almalısınız.

ekran karti