Pendik’te 11 bin tapu seçime kadar dağıtılacak

Pendik Belediyesinin Çamçeşme, Kavakpınar ve Güllübağlar mahallelerine yönelik hazırladığı imar uygulaması askıya çıktı. 210 hektarlık alanı kapsayan uygulamada 11 bin kişiye tapu dağıtılacak. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “İmar uygulamasında şehrin ve vatandaşlarımızın sorununu çözerken kimsenin mağdur olmaması için uzun süren titiz bir çalışma yaptık.” dedi.

Pendik Belediyesi sürdürdüğü imar uygulama çalışmalarında Çamçeşme, Kavakpınar ve Güllübağlar Mahallelerine ait yaklaşık 210 hektarlık alanı tamamlandı. 9 Kasım’da askıya çıkan söz konusu imar uygulaması, binlerce vatandaşı ilgilendiriyor. 10 Aralık’a kadar askıda kalacak olan imar uygulaması hakkında vatandaşlar mahallelerdeki muhtarlıklara ve Belediye Emlak İstimlâk Müdürlüğüne başvuru yaparak askıya çıkan uygulama hakkında bilgi alabilecek. Belediye bu uygulama öncesinde ilçenin yüzde 70’inde imar uygulamasını tamamlamıştı. Pendik’in üç mahallesini içeren ilgili uygulamanın 10 Aralık’ta dolan askı süresi sonrasında 11 bin kişiye tapuları verilecek.

Başkan Şahin: “Titiz bir imar çalışması yaptık.”

Uygulama hakkında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, göreve geldiği günden bu yana Pendik’te nüfus artışının devam ettiğini fakat programlı imar uygulamaları sayesinde ilçedeki son yapılaşmaların İstanbul’a yakışan bir atmosferde sürdüğünü kaydetti. Başkan Şahin: “Yaptığımız imar uygulamasında şehrin ve vatandaşlarımızın sorununu çözerken kimsenin mağdur olmaması için daha uzun süren titiz bir çalışma yaptık. İmar uygulaması yaptığımız bölgelerde halkımızın ihtiyacı olan hizmetlere yönelik gerekli alan tahsislerini de sorunsuz şekilde gerçekleştirdik. Ümit ediyorum ki 10 Aralık’tan sonra vakit kaybetmeye neden olmayacak bir şekilde 11 bin vatandaşımıza tapularını vereceğiz.” dedi.

210 hektarlık alanı kapsıyor

Uygulamada Güllübağlar, Kavakpınar ve Çamçeşme Mahallelerinde imar uygulaması geçmemiş yaklaşık 210 hektarlık alan eğitim alanı, sağlık alanı, dini tesisler, park ve yol gibi gerekli hizmet alan tahsislerinden sonra kalanı tapu sahiplerine dağıtılacak şekilde Belediye Emlak İstimlâk Müdürlüğü uzmanlarınca hesaplandı. Yapılan kesintiden sonra fazla yer kullanan bina sahiplerine kamu hissesi getirilerek mağduriyetleri önlendi.

Küçük arsa sahipleri de daire sahibi olabilecek

Uygulamanın önemli bir diğer yönü ise bazı bölgelerde parsellerin ada bazlı bırakılması. Böylece arsalarda hisse oranları çok küçük olan maliklerin de daire mülkiyetine sahip olma imkânı doğdu. Örneğin, 60 m² arsası olan vatandaş küçük yerlerdeki düşük emsallerle tek başına yapılaşma imkanı bulamazken ada hissedarlarıyla birleştiği büyük alanda yapılacak toplu yapılaşmada, emsallerin artmasıyla daire sahibi olma şansı yakalıyor.