Kartal Belediyesi evde bakım ve sağlık hizmetleri

Kartal Belediyesi, sosyal belediyecilik çerçevesinde kaliteli bir sağlık hizmeti vermek için çalışmalara devam ediyor. Kartal Belediyesi tarafından sunulan sağlık hizmetleri arasında; her türlü tahlil ve muayeneyi içeren ücretsiz poliklinik hizmetleri, ücretsiz ambulans hizmeti, evde hemşirelik hizmeti, ücretsiz sünnet hizmeti, cenaze defin hizmeti ve çocuklar için ağız ve diş sağlığı merkezi yer alıyor.

Kartal Belediyesi, engelli, hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşların yaşam kalitelerini artırarak, toplum sağlığına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, “Evde Kişisel Bakım ve Kuaförlük Hizmeti” kapsamında Kartal’da yaşlı, hasta, bakıma muhtaç ve engelli vatandaşların evlerine giderek kişisel bakımlarını gerçekleştiriyor. Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı poliklinikte, Kartallı vatandaşlara ücretsiz muayene hizmeti veriliyor. Doktor muayenesinden sonra açlık kan şekeri, kolesterol, trigliserid, HDL-KOL, LDL-KOL, ÜRE, SGOT, SGPT, ASO, CRP, RF, Hemogram, Sedim, tam idrar, HBsAg, HCV, HIV ½,VDRL ve kan grubu gibi birçok tahlil de Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Polikliniği’nde yapılıyor.

Kartal Belediyesi evde bakım telefon

Kartal Belediyesi, Kartal’da yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşlara ve sürekli olarak bakıma ihtiyacı olan hastalara evde ücretsiz hemşirelik hizmeti sağlamaya devam ediyor. Kartal’da ikamet eden vatandaşlar, Kartal Belediyesi’nin 444 4 578 evde bakım için randevu alabilir ve ambulans ihtiyacı için talepte bulunabilir. Evde Hemşirelik Hizmetleri ile Kartal’da ikamet eden kronik yatalak hasta ve 65 yaş üstü hastalara, evde serum, enjeksiyon, pansuman, kan alma ve yara bakım hizmeti ücretsiz olarak veriliyor. Kartal Belediyesi’nin, Evde Hemşirelik Hizmetleri aracı ve 2 hemşireyle verdiği bu hizmeti almak isteyen vatandaşların, yukarıda belirtilen telefonu aramaları yeterli.

Evde kişisel bakım ve kuaförlük hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, gerekli evraklarla (engelliler için; mahalle muhtarlıklarından temin edilecek Form-5, nüfus cüzdanı fotokopisi, rapor fotokopisi) Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurabilir, yukarıda belirtilen belediyenin telefon numarasını arayarak randevu alabilirler. Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Kartal’da yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşlara ve sürekli olarak bakıma ihtiyacı olan hastaların enjeksiyon, serum, tansiyon ölçümü, EKG (Kalp grafisi), pansuman ve oksijen uygulaması gibi sağlık ve bakım hizmetlerini evlerine götürüyor.

Ücretsiz sünnet hizmeti ile Kartallı çocukları ve ailelerini “sağlıklı sünnet” anlayışıyla sünnet uygulaması gerçekleştiriliyor. Kartal Belediyesi’nin sünnet hizmetinde ailelerin ekonomik durumuna bakılmaksızın, her yaş grubundan Kartallı çocukların, yılın her günü, anlaşmalı sağlık kurumlarından istedikleri bir zamanda randevu alarak, hijyenik koşullarda, cerrahi teknikle ve uzman doktorlar tarafından, aile isterse ve doktor onayıyla anestezi altında ücretsiz sünnetlerinin yapılması sağlanıyor. Sünnet olan çocuklara ücretsiz sünnet kıyafetleri de verilirken sünnetin ardından 1 hafta süreyle tedavileri ücretsiz olarak yapılıyor.

Kartal’da ücretsiz sağlık hizmeti

Kartal Belediyesi, ücretsiz sağlık hizmetleri ile bakıma ihtiyacı olan Kartallıların yaşam kalitesini artırıp ailelerine destek sağlayarak sağlıklı bir toplum oluşmasını hedefliyor. Yaş ve cinsiyet farkının gözetilmediği ücretsiz kişisel bakım ve kuaförlük hizmeti ile saç kesimi, el-ayak tırnak kesimi, vücut temizliği, saç yıkama, saç ve sakal tıraşı ile kişisel bakım hizmetleri Kartal Belediyesi’nin profesyonel kuaförleri tarafından yapılıyor. Ayrıca doktor reçetesi ile gelen bütün vatandaşlara enjeksiyon, EKG, pansuman, dikiş aldırma, oksijen ve inhaler TA ölçümü uygulaması gibi hemşirelik hizmetleri de ücretsiz olarak veriliyor. El- kol grafisi, sinüs grafisi, akciğer grafisi, ayak grafisi, diz grafisi gibi ölçüm hizmetlerinin de sağlandığı Sağlık Polikliniğimizde sporcular ve işe giriş için sağlık raporu da düzenleniyor.

Kartal’da açılacak olan Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’de tüm ilköğretim öğrencilerinin ağız ve diş sağlığı takip edilecek ve tedavileri yapılıyor. 7-12 yaş aralığında çocuklara hizmet veren merkezin içerisinde poliklinik, 2 röntgen odası, tedavi ve gözlem odası, sterilizasyon bölümü, çocuk oyun alanı, tuvaletler, bekleme salonu, doktor dinlenme ve giyim alanları, yemekhane, yönetim bölümü, konferans salonu, muhasebe ve danışma birimleri yer alıyor.