Ünlü inşaat şirketinin gözü Kartal Sahili’nde

DAP Yapının Kartal Kumcular mevkisine inşa ettiği trilyonluk daireler büyük bir çekim alanı yaratacak. Milyon dolarlar karşılığında satılacak olan dairelerin alıcıları şimdiden hazır. Henüz bitmeyen dairelerden Dubaili bir iş adamı 10 tane satın aldı bile.

Ancak bu kadar büyük bir projenin, yapıldığı yere etkileri de kaçınılmaz. Proje kapsamında söylenen bazı şeylerin ise gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz belli değil. Bazı vaatler ise şimdiden yattı bile. İçinden geçeceği söylenen hızlı tren bu projenin içinden geçmeyecek, çünkü hızlı trenin son durağı Pendik olarak açıklandı. Önünde olacağı söylenen marina da henüz planlara geçmemiş bir hayal.

Bundan daha da önemlisi, projenin çevreye yapacağı etkiler. Proje ile deniz kenarında oluşacak yüksek yapılar Kartal-Aydos arasındaki rüzgarı kesecek. Şimdi bile büyük sorunları olan Kartal – Pendik arası trafiğin projeden sonra nasıl olacağını tahmin etmek bile ürkütücü boyutlarda.

DAP Yapı: Önünde dev marina, içinde de hızlı tren

Şubat ayında bir bilgilendirme toplantısında Kartal projesi hakkında konuşan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Büyük teraslar yapıyoruz. Deniz her yerden görülecek. İnsanlar çarşıyı gezerken bile denizi görecek; iyot kokusunu alacak. Projemize yabancı alıcı ve yatırımcıdan ciddi talep olacaktır. Denize çok yakınız; hemen önümüzde Türkiye’nin en büyük mega yat marinası yer alacak. Deniz taksi iskelesi ve deniz uçağı için pist yapacağız. Deniz uçağı İstanbul’da bir Haliç’e bir de buraya inecek. 2 tane helikopter pisti olacak. Projenin içinden hızlı tren geçecek.” demişti.

Proje içinden hızlı tren geçmiyor, önündeki dev marina ise gerçekleşmeyebilir

Ziya Yılmaz’ın projeyi anlatırken kullandığı çok önemli iki done vardı. Birincisi hızlı trendi. Ancak hızlı trenin bu projenin içinden geçmeyeceği, son durağının Pendik olarak açıklanmasıyla kesinleşmişti. Bir diğeri ise projenin hemen önünde olacağı söylenen dev marina. Bu noktada marinanın projesi henüz planlara geçirilmedi. Yani bu proje bir hayalden ibaret gözüküyor. Zaten Kartal halkı denizin doldurulmasına karşı. 30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti adayı Temurhan Yıldız İBB’nin denizin doldurulması projesini halka vaat etmişti. Kartal halkı bu projeyi ret ederek seçimini CHP’li Altınok Öz’den yana kullanmıştı.

Belediye Başkanı Altınok Öz de yaptığı bir açıklamada denizin doldurulması için cinayet tanımlaması yapmıştı. Kartal’ın artık sahili kullandığını, sahili yaşayan bir ilçe olduğunu da belirten Başkan Altınok Öz, “Sahilin doldurulması bir cinayettir. Kartal’a yapılacak olan en büyük kötülüktür. Kartal’ın 10 kilometre sahil şeridi vardır. Sahile kıyısı olan bir kentte isen sahil kenti olmak zorundasın. Bugüne kadar sahile uzaktan bakıyorduk. Şimdi ise sahili olan bir kentsin. Yelken kulübüyle, Ada tesisiyle sahili yaşayan bir kent olmaya başladık. Denizden yararlanmamız lazım” diye konuştu. Sahilin doldurulması, yaklaşık 5 yıl boyunca sahilin halka kapatılması demekti. Halk öyle bir şey isteseydi seçimini AK Parti’den yana kullanırdı.

IMG_20140607_145916

Projenin inşaat süreci de tartışmalara neden oluyor. Projenin yapıldığı alanın etrafı çok yüksek bloklarla kapatılmış durumda. Bu bloklarla vatandaşların proje çalışmalarını görmesi engelleniyor. Projeden hafriyat kaldıran kamyonların neden olduğu trafik ve kirlilik de cabası. Projenin hiçbir aşamasına Kartal Belediyesi bir engel çıkarmış değil. Oysa Belediye Başkanı Altınok Öz geçenlerde yaptığı bir açıklamada AK Parti döneminde gündeme getirilen Zaha Hadid projesini eleştirirken, “Altınok Öz gelene kadar Kartal’da rüzgarı bilen yoktu. Kafalarında yalan yanlış bilgilerle Kartal’ı kimse yönlendirmeye kalkmasın. Kimse toplum mühendisliği yapmasın. Kartal’ın rüzgarı, Kayışdağı ile Aydos dağı arasındaki çukurdan gelir. Dragos’un doğu yamacında Çipa ve Heybeli; doğu yamacındaki Çipa’yı sıyırır, denizden gelerek Sabiha Gökçen’e gider. Biz, Tekel binasının olduğu yerde Şehir Üniversitesi’nin yüksek yapılaşmasına karşı çıktık. Rüzgarı orada bozacaktı. İstanbul’un tek su sporları merkezi olan Dragos’un doğu yamacında su sporları yapılamayacaktı. İmar’a göre yüksek binaların arasında belli bir ara olmak zorundadır. Zaha Hadid Projesi ölmüştür. Zaha Hadid Projesi’nin uygulanması mümkün değildir.” demişti. DAP Yapı’nın projesi de Zaha Hadid projesi ile benzer bir alanda inşa ediliyor ve aynı şekilde yüksek binalar barındırıyor.

Peki sizce DAP Yapı’nın projesinin eleştirilere konu olan Zaha Hadid Projesi’nden bir farkı var mı? Sahilde yüksek yapılar görmek, gerçekten arzuladığınız bir şey mi? Kartal Sahili doldurulmalı mı?

Makalemiz hakkında fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmından belirtebilirsiniz.