İstanbul’daki konut sayısı

İstanbul’da konut stoku güncel rakamlara göre ne kadar olduğu belli oldu. İstanbul’daki toplam konut sayısı ve boş konut sayısı açıklandı. İstanbul’daki tüm konutlar üzerinde yapılan araştırma ve inceleme çalışmasına göre, emlak piyasası üzerinde gerçekleştirilen incelemelerin de ışığında İstanbul’daki toplam konut sayısı ortaya çıkartıldı.

Yapılan araştırmaya göre, İstanbul’da satılmayı bekleyen boş konut sayısı 252 bin 353 bin olduğu öğrenildi. Boş konut sayısının fazlalığı dikkat çekerken, vatandaşların da yüksek fiyatlardan dolayı konut sahibi olmakta zorlandıkları bildirildi.

İstanbul konut sayısı

İstanbul’da hayata geçirilen büyük ulaşım projeleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları konut stokunu da etkiler durumda. Özellikle İstanbul’un belirli bölgelerinde konut stoku sayısının yüksekliği dikkat çekiyor.

Peki İstanbul’un hangi ilçeleri konut stokunda başı çekiyor? Gelen raporlara göre İstanbul’da en çok konut stoku Esenyurt, Başakşehir, Sancaktepe, Küçükçekmece, Pendik ilçelerinde bulunuyor. Analizlere göre, İstanbul’da toplam 252 bin 353 daire stoku bulunuyor.

Türkiye’de gayrimenkul sektöründeki var olan konut sayısını ve gelecekteki konut arzını ortaya çıkaran analize göre Mart 2021’de İstanbul’da yaklaşık 700 markalı konut projesi ve 399 bin 382 daire stoku bulunuyor. Bu projelerden bazıları tamamlanmış durumda iken, hala inşaat aşamasında olanlar da bulunuyor.

Konut stoku en çok olan ilçe

Stok analiz sonuçlarına göre İstanbul’da konut stoku en yüksek 5 ilçe şu şekilde; Esenyurt, Kadıköy, Beylikdüzü, Maltepe, Bahçelievler. Bu ilçelerin yanı sıra Kadıköy, Kartal ve Pendik’te de konut sayısı fazla.

Konut stoku en düşük olan ilçeler ise Beykoz, Eyüpsultan, Şile, Adalar ve Çatalca olarak tespit edildi. En büyük konut stoku oranı ise yüzde 10 ile Beylikdüzü’nde bulunuyor. Konut stokunun bazı ilçelerde bu denli fazla olması da önemli bir tespit olarak öne çıkartıldı.

Esenyurt’ta konut stoku 18 bin 910 olurken, Kadıköy’de 17 bin 126, Beylikdüzü’nde 14 bin 879, Maltepe’de 12 bin 983, Bahçelievler’de 12 bin 69, Küçükçekmece’de 11 bin 365, Başakşehir’de 11 bin 93 olarak kayda geçirildi.

Diğer yandan Pendik’te 9 bin 547, Ümraniye’de 9 bin 324, Sancaktepe’de 8 bin 709, Kartal’da 8 bin 342, Sarıyer’de 7 bin 697 konut stoku bulunuyor.