İstanbul’da konut projesinden ev alırken nelere dikkat edilmeli?

İstanbul’da son yıllarda yeni konut projeleri yapılırken, bazı projeler ise yerinde sayıyor. Tamamlanmayan birçok proje mevcut ve müteahhit değişiklikleri sıkça karşımıza çıkıyor. Peki İstanbul’da projeden konut satın alırken özellikle dikkat etmeniz gereken konular nelerdir? Bu tür bir emlak projesi ile ciddi şekilde ilgileniyorsanız, dikkatlice bakmanız gereken birkaç önemli detay var.

Ülkemizin en kalabalık ve aynı zamanda tarihi bir şehri olan İstanbul, ekonomik ve sosyo-ekonomik açıdan en önemli şehirdir. Ülkede vergilerin büyük çoğunluğu İstanbul’daki vergi mükellefleri tarafından ödenir ve Türkiye’nin en kalabalık şehridir. Gayrimenkul sektörü için de önemli bir yere sahip olan İstanbul’da yeni konut projeleri yakından takip ediliyor. Şehrin birçok ilçesinde yeni konut projeleri hayata geçiriliyor. O halde, İstanbul’da yeni bir konut projesinden ev bakarken nelere dikkat etmeli? İşte İstanbul’da konut projesi bakarken dikkat edilmesi gerekenler:

1. Yer ve mekanı belirleyin

İstanbul’da yeni bir konut projesinden ev bakarken ilk önce yer ve mekanı dikkatlice incelemelisiniz. Burada lokasyon ciddi bir öneme sahiptir. Konutun bulunduğu yeri seçerken kapsamlı ve dikkatli bir araştırma yapmalısınız. Etrafta hastane, alışveriş merkezi, okul, karakol, itfaiye gibi önemli temel hizmetler sizin konut almayı planladığınız proje alanına yakın mı? Etrafınızdaki bu tür temel hizmetleri dikkatlice incelemelisiniz ve ihtiyaç halinde en kısa sürede hizmet alabilip alamayacağınızı bilmelisiniz. Ayrıca konutun iş yerinize uzaklığı da önemli. Hem iş yerinize uzak hem de yeterli hizmetlerden mahrum bir bölgeden konut alırsanız veya kiralarsanız, yaşam kaliteniz ciddi oranda düşebilir. Yaşam kalitenizi artırmak için lokasyona dikkat etmelisiniz.

2. Referanslara dikkat edin

Konut projesinde bir diğer önemli detay ise, projenin yüklenici olan müteahhit veya inşaat şirketidir. Bunların iyi referanslara sahip olup olmadıklarını kontrol edin. Mümkünse daha önceki projeleri gezin ve bir sorun olup olmadığını öğrenin. Ayrıca projenin zamanında teslim edilip edilmediğini ve vaat edilen kriterlere uygun yapılıp yapılmadığını araştırmalısınız. İskan gibi önemli bir regülasyonu kısa sürede sağlayıp sağlamadığını da kontrol edin. Bazı müteahhitler apartmanları yaptıktan uzun süre sonra yerel belediyeden iskan almıyor ve apartman sakinleri enerji kullanımlarını ortak saatlerden yapmak zorunda kalıyor.

3. Sosyal alanları ve peyzajı inceleyin

Sosyal donatıları çok olan bir projeden ev almak veya kiralamak son zamanlarda popüler bir akım. Markalı konut projesinden konut alıyorsanız egzersiz salonu, SPA (hamam, buhar odası, sauna, şok havuzu) yürüyüş parkuru, çocuk oyun parkları, açık-kapalı yüzme havuzu ve mini sinema salonu gibi sosyal donatıların olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Böylelikle sizin için en uygun sosyal alanların olduğu konut projesine karar verebilirsiniz. Çocuklarınız varsa projede spor alanları, basketbol sahası veya tenis kortu olup olmadığına bakabilirsiniz. Bazı projelerde koşu parkuru bile oluyor.

4. Yakın bölgedeki kiralık daire fiyatlarına bakın

Genellikle bir apartman dairesinin geri dönüşü ortalama 20 yılda olur. Kira fiyatlarına dikkat etmelisiniz. En yakın benzer konutlarda kiraların hangi civarda olduğunu kontrol etmeniz, güvenilir bir cetvel olacaktır. Büyük ihtimalle sizin konut projeniz tamamlandığında, oradaki evler de benzer fiyatlardan kiraya verilecektir. Böylece yatırım amaçlı bir daire alıyorsanız, kaç yılda geri dönüş sağlayacağını hesaplayabilirsiniz.

Nüfusun artmasıyla beraber şehirde kiralık daire talebi de artış gösteriyor. Farklı konut tiplerinin yer aldığı İstanbul’da hemen hemen her bütçeye satılık ve kiralık konut bulmak mümkün. İstanbul kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, minimum 1.500 TL, maksimum 3 bin TL arasında değişiyor. Şehirde ortalama kira fiyatı ise 1.850 TL olarak ölçümleniyor. İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatları 4 bin 500 TL olarak belirtiliyor. Bölgede kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi bir başka deyişle, amortisman süresi 20 yıl olarak hesaplanıyor.