Kartal’da Halk Sokak İsimlerini Geri İstiyor

- Yorumlar

Kartal’da bir çok sokağın ve caddenin ismi değiştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İl Genel Meclisi’nde yapılan değişiklikler halkın büyük tepkisini alıyor.

AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sokaklarının ismi değiştirildiği iddia edilen ilçe sakinleri bu olaydan dolayı büyük üzüntü ve öfke duyuyor.

Bir kaç sokak ismi değişikliğini örnek vermek gerekirse; Adil Sokak’ın ismi Kanaat Sokak olarak, Kazım Karabekir Sokağı’nın ismi Ordu Sokak olarak, Fatih Caddesi’nin ismi Vezirköprü Caddesi olarak ve Yılmaz Sokak’ın ismi ise Davudi Sokağı olarak değiştirilmiş durumda. Değiştirilen yüzlerce sokağın adını yazarsak liste buraya sığmayabilir.

Beyaz Masa: “Aynı olan sokak isimlerini değiştiriyoruz”

Sokağının isminin değişmesini istemeyen bir vatandaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masaya başvurdu. Vatandaşın bize söylediğine göre Beyaz Masa kendisine aynı isimde olan sokak isimlerini değiştirdiklerini belirtti.

Vatandaş görüşleri

Konu hakkında tepkisini dile getiren ve Kartal 24 Gazetesi’ne şikayetler yazarak olay hakkında haber yapmamızı sağlayan vatandaşlar şunları söylüyor:

Yılmaz Sokak’ta yaşayan Sakine Hanıma göre bu değişiklik yaşam alanına müdahale. İşte Sakine Hanımın söyledikleri: “Ben 25 yıldır bu sokakta yaşıyorum ve bu sokağın adı hep Yılmaz’dı. Sokağımızın ismini Türkiye’de sadece Konya’da olan bir sokak ismi ile değiştirdiler. Acayip bir isim koydular sokağımızın ismini. Yaşadığım yerden utanır hale getirdiler beni. Bu yönetimin amacı nedir? Son seçimde oyumu Topbaş’a vermiştim ama artık benden oy alamaz. Metro yapmış, bilmem ne yapmış. Ben metroda yaşamıyorum ki sokağımı mahvettikten sonra istediği kadar metro yapsın”

Soğanlık’ta oturan Halit Bey’e göre değişiklikler iddia ettiği Cumhuriyeti yıkma eylemlerinin devamı. İşte Halit Beyin görüşleri: “Benim yaşadığım Kazım Karabekir Sokağı’nın adı değiştirildi. Bir sabah kalktığımda gece yarısı darbesi ile sokağımın adı değiştirilmiş olduğunu gördüm. Kazım Karabekir milli mücadelenin en önemli komutanlarındandı. Onun ismini silip sokağın adını Ordu Sokak yaptılar. Milli mücadele komutanlarının isimlerini bu kadar basit bir şekilde silemezler. Böyle bir saçmalık olur mu? Aynı isimli diye değişti diyorlar. Eğer aynı isimler verilmeyecekse nasıl önemli insanların isimleri bir yerlere verilecek. Güneydoğu’da Türkçe isimli yerleri değiştirip eski isimlerini vermeyi marifet sanan bu yöneticilerimiz neden bizim sokak ve cadde isimlerini saçma sapan isimlerle değiştiriyor? Bunlar aynı amaçla yapılıyor olabilir, Cumhuriyet’in tüm izlerini ve yaptıkları siliniyor böylece.”

Yine Yılmaz Sokak ile ilgili bize mail atan bir vatandaşın görüşlerini aktarıyoruz. Epey kızgın olan Ali Bey sokak ismi ile ilgili eleştirilerini sıralıyor: “Davudi diye sokak ismi mi olur. Yahudi sokağı diye okuyoruz biz burada bunu. Sokak ismini bize sormadan değiştirmeleri yanlış. Sandıktan onlar çıkmış olabilir ama Kartal’da onlar çıkmadı sandıktan. O zaman bizim yaşam alanımıza müdahale etmesinler. Gitsinler Pendik’te her yerin ismini değiştirsinler, Sultanbeyli’de değiştirsinler. Ama burada değiştirmesinler. Yahudi sokağı ismini gitsinler kendi sokaklarına versinler.”

Kartal 24 soruyor

Hangi demokraside insanların yaşadıkları yerlerin isimleri onlara sorulmadan, halk oylamasına gidilmeden değişiyor?
Siz aynı olan sokak isimlerini değil ’40 yıldır aynı olan sokak isimlerini’ bir gecede değiştirdiğinizin farkında mısınız?
Bu hatadan dönecek misiniz?

IMG_1085

IMG_1086

x