Meteoroloji’den İstanbul için ‘dolu’ uyarısı

Meteoroloji verilerine göre, dolu yağışı olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre kurak havalar birkaç günlüğüne mola verecek, yağışlı havalar olacak. Bulutlu hava, yerini sağanak yağış ve yerel dolu yağışlarına bırakacak.

İstanbul’da bugün gök gürültüsü, yıldırım ve dolu yağışı bekleniyor. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtildi. Bu sırada sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar meydana gelebilir.

Cumartesi günü öğleden sonra görülmesi beklenen yağışların, özellikle Anadolu yakasının Şile, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Çekmeköy, Sancaktepe, Kartal ilçelerinde kısa süreli kuvvetli şekilde etkili olacağı ve haftanın son günü olan Pazar günü daha da fazla etkili olacağı belirtildi.

İstanbul’da dolu yağışı bekleniyor

Hava durumu raporlarına göre dolu yağışının Pazartesi günü etkili olması bekleniyor. Özellikle hava sıcaklıklarındaki ani düşüş ve ortaya çıkması beklenen sağanak yağışla beraber yerel dolu yağışları bekleniyor.

Dolu yağışı ile aslında yere düşen şey yine yağmur gibi atmosferdeki sudur. Dolu, gök gürültülü fırtına bulutlarının soğuk üst bölgelerinde su damlalarının birlikte donmasıyla oluşur. Bu buz parçalarına dolu taşı denir. Çoğu dolu taşının çapı 5 milimetre ile 15 santimetre arasındadır ve yuvarlak veya sivri uçlu olabilir.

Dolu taşları yere düştüğünde genellikle zararsızdır, ancak düşme hızına da bağlı olarak otomobillere zarar verebilir. Bu nedenle uzmanlar, vatandaşların otomobillerini korumalarını ve üstüne halı örtmeleri konusunda uyarıyor.